Senát schválil návrh zákona proti týrání zvířat ve znění postoupeném poslaneckou sněmovnou. Zákon zakazuje klecové chovy nosnic, zvyšuje pokutu za týrání zvířat a zakazuje drezuru v cirkusech.
V poslanecké sněmovně byl zákon schválen v polovině září. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) hlasoval proti zákazu. Podle něj by se měl každý spotřebitel rozhodnout, jaká vejce a z jakých chovů chce kupovat.
Proti schválení zákona byl i senátor Michael Canov (STAN), který dnes v horní komoře navrhl, aby byl zákaz klecových chovů úplně zrušen. „Pokud by zákaz v této podobě platil, tak by to znamenalo, nikoliv že by se přestala prodávat vejce z klecových chovů, ale že by se dovážela vejce z jiných zemí EU nebo dokonce ze zemí mimo EU,“ argumentoval Canov.
Předseda STAN Vít Rakušan se od jeho vyjádření distancoval. „Tolik zpráv jako dnes jsem snad ještě v životě nedostal. Proto ještě jednou opakuji, a takto jsem i hlasoval ve sněmovně: Jsem pro ABSOLUTNÍ ZÁKAZ klecových chovů a podporuji naopak pozměňovací návrhy kolegů, které pravidla ještě zpřísňují. Názor M. Canova není názorem hnutí STAN. Ostatní senátoři našeho hnutí vás přesvědčí, že náš názor je PRO ZÁKAZ,“ napsal Rakušan na twitteru.
Tolik zpráv, jako dnes, jsem snad ještě nedostal. Opakuji: Jsem pro ABSOLUTNÍ ZÁKAZ klecových chovů a podporuji naopak pozměňovací návrhy, které pravidla ještě zpřísňují. Názor M.Canova není názorem @STANcz. Ostatní senátoři našeho hnutí vás přesvědčí, že náš názor je PRO ZÁKAZ.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) November 12, 2020
Zákon podpořil senátor Jiří Drahoš. Zkritizoval však podobu, v které poslanecká sněmovna normu předložila. „Návrh zákona, který nyní projednáváme, považuji za přínosný a potřebný,“ uvedl. Zdůraznil ale, že cíl návrhu zákona původně spočíval ve zvýšení úrovně ochrany zvířat proti týrání, a pozměňovacími návrhy byl dále rozšířen o zákaz klecových chovů nosnic a zákaz drezury volně žijících zvířat. „Přestože souhlasím s důležitostí všech zmíněných témat, výsledná podoba zákona, která k nám dorazila z poslanecké sněmovny, mi trochu připomíná pejska a kočičku, když pekli dort a přidali do něj vše, co zrovna měli po ruce,“ zkritizoval Drahoš návrh zákona.
„Přestože je předkládaný návrh určitým slepencem tří různých témat, z nichž každé by si zasloužilo samostatnou legislativu, jsou všechna natolik přínosná, že má smysl tento návrh schválit. Proto za sebe navrhuji schválit návrh zákona ve znění postoupeném poslaneckou sněmovnou,“ uzavřel Drahoš a svůj hlas potvrdil i na twitteru. „Právě jsme v Senátu schválili zákaz klecového chovu slepic,“ napsal.
Právě jsme v Senátu schválili zákaz klecového chovu slepic👍
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) November 13, 2020
Většina senátorů také reagovala na e-maily, které jim byly adresovány. K dopisům, které měly senátory a před schválením zákona poslaneckou sněmovnou i poslance přesvědčit o tom, proč pro zákaz klecových chovů hlasovat, vyzvala organizace Obránci zvířat. Do kampaně se zapojily i některé známé osobnosti, například herečky Jana Bernášková a Natálie Halouzková, která o tom, co zákonodárcům napsala, hovoří v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Zákon zakazující klecové chovy prosazovala skupina kolem poslance Jana Pošváře (Piráti). Argumentovali zejména tím, že slepice v klecích nemají dostatek prostoru, jsou týrané a trpí stresem. Lidé se navíc zajímají o to, zda jsou vejce od slepic chovaných v halách, nebo z volných chovů. Naopak odpůrci tvrdili, že zákaz klecových chovů povede k poškození českých dodavatelů a postaví je tak do konkurenční nevýhody.
Po přibližně čtyřech hodinách diskuse o návrhu byl zákon přijat s platností od roku 2027. Pro přijetí hlasovalo 48 přítomných senátorů, proti bylo pět. Hlasovalo se i o doprovodném usnesení tří senátorů. Pro přijetí hlasovalo 61 členů horní komory, pro zamítnutí jeden.