Americký senát schválil návrh zákona o pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu ve výši 95,3 miliardy dolarů (2,2 bilionu Kč), informuje agentura AP. Stalo se tak po rozpravě, která trvala celou noc. Návrh nyní zamíří do sněmovny reprezentantů, kde mají většinu republikáni. Očekává se, že by tam návrh mohl narazit.
Na pomoc Ukrajině má jít z balíku zhruba 60 miliard dolarů, Izraeli 14 miliard a devět miliard na humanitární účely na palestinských územích, Ukrajině a do dalších oblastí. Pět miliard dolarů by pak mělo putovat na podporu spojenců USA Tchaj-wanu.
Podle NBC návrh podpořilo 70 senátorů, mezi kterými mělo být i 22 republikánů. Proti bylo 29 senátorů včetně demokratů Petera Welche z Vermontu a Jeffa Merkleyho z Oregonu.
„Americká pomoc přibližuje spravedlivý mír na Ukrajině a obnovuje globální stabilitu, což vede ke zvýšení bezpečnosti a prosperity pro všechny Američany a celý svobodný svět,“ ocenil výsledek hlasování na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Šéf demokratické senátní většiny Chuck Schumer, který na přípravě návrhu úzce spolupracoval s nejvýše postaveným republikánem v Senátu Mitchem McConnellem, po hlasování řekl, že rozhodnutí senátu způsobí, že ruský prezident Vladimir Putin bude „litovat dne, kdy zpochybnil americké odhodlání“. „A vysíláme také jasnou zprávu o našem odhodlání našim spojencům v NATO,“ dodal s tím, že se silnou podporou obou stran, kterou zde v senátu má, věří, že pokud republikánský předseda sněmovny Mike Johnson tento návrh zákona na půdu sněmovny předloží, projde se stejně silnou podporou obou stran.
Johnson ovšem už v pondělí avizoval, že toto opatření dolní komoře Kongresu nehodlá předložit k hlasování ani v případě schválení balíku senátem. Místo toho bude podle jeho slov sněmovna „na těchto důležitých věcech pracovat podle vlastní vůle.“
Americký prezident Joe Biden již několik měsíců naléhá na Kongres, aby urychleně schválil další pomoc Ukrajině a dalším americkým partnerům, včetně Tchaj-wanu. Po přeshraničním teroristickém útoku palestinského radikálního hnutí Hamás z loňského 7. října požádal také o finanční prostředky pro Izrael spolu s humanitární pomocí pro Palestince v Pásmu Gazy. Aby Biden mohl zákon podepsat, musí jej schválit obě komory Kongresu, tedy i sněmovna reprezentantů, kde mají těsnou většinu republikáni.