Právník Aleš Gerloch nebude soudcem Ústavního soudu. Senát odmítl návrh prezidenta Miloše Zemana na jeho jmenování. Odmítnutí bylo přitom tak drtivé a jasné, že je to možné označit za výprask prezidenta. Pro Aleše Gerlocha totiž hlasovalo pouze 19 senátorů, 45 hlasovalo proti němu. Vládní frakce ANO a ČSSD si také asi těžko zvykají na to, že si nemohou dělat, co se jim zamane.
Gerloch si hořce stěžoval, že senátoři nehlasovali o něm, nýbrž spíše o prezidentovi. To se trefil těsně vedle. Byl to totiž právě Gerloch, kdo podporoval právnickými argumenty Zemanovo „kreativní zacházení“ s ústavou, a také je slavný tím, jak se přičinlivě staví na stranu premiéra Babiše, když se hovoří o konfliktu zájmů. Senátoři tedy hlasovali opravdu o něm, byť v tomto rozhodování hrálo i Zemanovo chování svoji roli.
O tom, že si senátoři udělali na Gerlocha vlastní názor, svědčí třeba vyjádření senátora TOP 09 Tomáše Czernina:
„Ústavní soud potřebuje osobnosti s mimořádným morálním kreditem, které budou odolné vůči politickým tlakům i jiným svodům. Z toho důvodu mě netěší, že nám pan prezident navrhl kandidáta, který začátkem 70. let, tedy v době tuhé normalizace, vstoupil do komunistické strany.“ Senátor Hilšer pak připomněl, že Gerloch působil na vysokých školách, které produkovaly „turbostudenty z řad politiků a policistů“.
Body pro Klub na obranu demokracie
Svým rozhodnutím dal senát za pravdu Klubu na obranu demokracie, v jehož čele stojí Bohumil Doležal. KOD totiž šířil podpisovou akci pod výzvu, aby senát Gerlocha odmítl. Výzvu podepsala i řada známých osob. Tento úspěch ukazuje, že setrvalá práce na obranu základních hodnot polistopadové svobody postupně přináší své plody a pejorativní řeči o aktivismu jsou nesmyslné a škodlivé. Plné znění dopisu KODu přikládáme ZDE.
Ovčáčkův plivanec
Dokladem, že se Zemanův okruh vzteká, je plačtivý příspěvek prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka na Twitteru. Označil demokratické strany za nové bolševiky. Je to směšné. Každý zde dobře ví, která ze stran sporu stojí na nostalgii po komunistických časech. Je to prezident, kdo prosazuje lidi spjaté s režimem KSČ i do takových postů, jakým je Ústavní soud.
Senát si zaslouží poděkování. Kdyby mu demokratické strany kdysi populisticky neodebraly možnost účasti na volbě hlavy státu, žili bychom dnes v podstatně důstojnější zemi.