Senátní ústavně-právní výbor ve středu doporučil horní komoře odmítnout ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy. Zároveň přijal usnesení, že je dokument „ideologickým“. Po jednání výboru o tom na twitteru informoval senátor Zdeněk Hraba.
„Ústavně-právní výbor podpořil mnou navržené doprovodné usnesení, které doporučuje odmítnout ratifikaci Istanbulské úmluvy a zároveň podporuje snahy ministerstva spravedlnosti legislativně posílit ochranu obětí domácího násilí a trestné činnosti,“ napsal Hraba na twitteru. Proti úmluvě vystupuje dlouhodobě.
Výbor ve svém usnesení konstatuje, že Istanbulská úmluva je ideologickým dokumentem, který v praktické rovině obětem domácího násilí nepomůže. Proti byly pouze senátorky Miroslava Němcová (ODS) a Hana Kordová Marvanová.
„To je škoda a velká ostuda ústavně-právního výboru, že se nechal zmanipulovat předsudky,“ napsala v reakci na to poslankyně Klára Kocmanová (Piráti). „Doufám, když už proti domácímu násilí nechcete bojovat způsobem, pro který se rozhodla většina zemí EU, že alespoň pomůžete prosazovat opatření, která jsou v úmluvě zmíněná – například dostatečný počet azylových domů, terapeutickou pomoc obětem, nápravu definice znásilnění, na které jsme ve sněmovně pracovali bezmála dva roky a která se, doufám, brzy objeví v připomínkovém řízení,“ dodala.
Istanbulskou úmluvu dlouhodobě podporuje vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. „Úmluva je naprosto zásadním symbolickým dokumentem, podobně jako třeba ratifikovaná úmluva o právech osob se zdravotním postižením nebo úmluva o právech dětí. Říká, že nám jako státu záleží na prevenci násilí, lepší dostupnosti služeb pomoci obětem, že chceme systematicky rozvíjet kapacity v programech, které pracují s původci násilí, a tak třeba úspěšně zmírňují riziko mezigeneračních přenosů traumat a násilí v rodinách,“ řekla již dřív v rozhovoru pro FORUM 24.
Česko podepsalo Istanbulskou úmluvu v roce 2016. K tomu, aby začala platit, ji musí ratifikovat Poslanecká sněmovna i Senát Parlamentu ČR a podepsat prezident. Česko patří v EU k menšině zemí, které dokument dosud nepřijaly. Vláda 21. června souhlasila s pokračováním procesu ratifikace. Nyní ji tedy bude projednávat parlament.
Dokument má podporu prezidenta Petra Pavla, který se k úmluvě hlásil jak během kampaně, tak i po svém zvolení. „Jsem pro to, abychom ratifikovali Istanbulskou úmluvu v co nejkratší době. Není jediný skutečný důvod, proč bychom se tomu měli vyhýbat,“ řekl nedávno. Úmluvu navíc podle nedávného průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas podporuje až 48 procent Čechů.
Není jasné, jak dokument dopadne ve sněmovně. Pro jeho schválení budou nejspíš poslanci STAN, Pirátů a TOP 09. Naopak konzervativnější ODS a KDU-ČSL ho zřejmě spíš nepodpoří, totéž se dá očekávat od ANO a SPD.