Senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer (nezávislý) chce pozvat kvůli sporu o rizika užívání technologií Huawei majitele investiční skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera na jednání zahraničního výboru horní komory. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes řekl, že v tomto duchu napsal dopis členovi představenstva společnosti Vladimíru Mlynářovi. Zástupci skupiny by podle Fischera měli na jednání senátního výboru osvětlit smlouvu o spolupráci s Huawei. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.
Obavy o svoje aktivity v Číně po varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před technologiemi Huawei vyjádřili počátkem roku zástupci firmy Home Credit, která patří k PPF, na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO). Tehdy také mluvil o možných dopadech případné čínské odvety za Huawei na čínské aktivity skupiny PPF včetně Home Creditu prezident Miloš Zeman. Spor o užívání čínských technologií se mimo jiné týká budování vysokorychlostních telekomunikačních sítí 5G.
Národní úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci varoval před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně úřad kritizoval kvůli tomu, že varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu dopadů varování na státní tendry. Metodiku, na jejímž základě mohou správci kritické infrastruktury a významných informačních systémů analýzu rizik užívání technologií zmíněných firem provést, NÚKIB vydal až 8. ledna. Na začátku února firma Huawei adresovala především NÚKIB, ale také vládě dopis, v němž požadovala upravit, nebo zrušit varování před svými technologiemi. Společnost oznámila, že je připravena bránit se u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Podle firmy varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic. Úřad odpověděl, že nezměnil své stanovisko a technologie nadále považuje za bezpečnostní riziko.
„Máme v úmyslu na naše setkání pozvat Petra Kellnera, aby nám vysvětlil tu souvislost mezi výjimečnou smlouvou s firmou Huawei, se kterou mají (smlouvu) o strategické spolupráci,“ uvedl senátor Fischer. Členové výboru by podle něj chtěli vědět, zda mohou skupině „v něčem pomoci“, ale zároveň hlídat bezpečnost, obranu a zahraniční otázky.
Rolí senátního výboru je podle Fischera vnášet do veřejné debaty i témata, která se týkají celé ČR a velkých firem. „Protože se jedná o suverenitu země, otázku obrany, bezpečnosti i našich vztahů s Čínou, tak je jedině správné, když nabídneme platformu v rámci Parlamentu,“ uvedl.
V dopise, kterým Fischer odpověděl na korespondenci s Mlynářem, jenž ho, jak senátor řekl, už dříve bez úspěchu pozval k osobnímu jednání, Fischer podle ČT také poznamenal, zda by se PPF se svými záležitostmi neměla obracet i na nizozemské instituce, kde je firma registrovaná. „Zatím za ně mluvil jenom prezident ČR, to není úplně v pořádku,“ míní senátor.
Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe. Skupina vlastnila k loňskému pololetí aktiva 38 miliard eur (asi 974 miliard korun). Podle nedávno zveřejněného letošního žebříčku čínského serveru Hurun patří Kellner do první stovky nejbohatších lidí světa. Jeho majetek podle serveru oproti předchozímu roku stoupl o 17 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 315 miliard Kč).