Senátor Jiří Růžička (klub STAN) podal podnět k Mandátovému a imunitnímu výboru Senátu PČR kvůli cestě svého senátorského kolegy Jaroslava Doubravy na Ruskem okupovaný Krym. Doubrava zde jednal jako senátor, tedy zástupce České republiky, se šéfem tamější ruské administrativy Sergejem Aksjonovem. A právě to chce Růžička řešit. Řekl to v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Oznámil jste, že budete podávat podnět mandátovému a imunitnímu výboru. Jak to vypadá?
Jakmile jsem věc oznámil, odeslal jsem kolegům senátorům dopis.
Co konkrétně může senát udělat?
Podávám podnět i proto, abychom si to ujasnili. Podstata problému tak, jak já ho vnímám, nespočívá v tom, že Jaroslav Doubrava odjel na Krym „na dovolenou“. To je trošku chucpe, ale je to jeho osobní rozhodnutí a soukromá záležitost. Já jsem ale nespokojen proto, že Doubrava tam jednal s předsedou ruské okupační správy a jistě s ním nejednal jako nějaký pan Doubrava, který přijel na dovolenou na Krym, ale jako senátor Doubrava. To je něco, co by se dít nemělo. Nebyl tím nikým pověřen. Ruská strana navíc teď věc prezentuje tak, že jednala o důležitých mezinárodních otázkách s českým senátorem. Byl bych rád, aby výbor prověřil, jestli nedošlo ke zneužití pravomoci senátora.
Když se člověk podívá na veřejné výstupy senátora Doubravy, zjistí, že on sám dlouhodobě opakuje to, co říká kremelská propaganda. V České republice už byli někteří lidé kvůli podobným výrokům trestně stíhaní. Myslíte si, že by se panem senátorem také měla zabývat policie a případně požádat senát o jeho vydání?
Od mého podnětu si slibuji, že toto všechno projedná a zváží. Máme tam právníky, lidi, kteří se v této problematice orientují, a mandátový výbor by měl zaujmout nějaké stanovisko, které bude jasné. Může mít mnoho různých podob, od odsouzení až po podání nějakého dalšího podnětu. Nechci to nějak předjímat, protože od toho tento výbor máme.
Projevuje senátor Doubrava své názory běžně v senátu?
Když se potkáváme, moc ne, protože je nikdo nechce poslouchat. Když se ale projednávají nějaké věci, není to velký a vášnivý diskutér, ale když už vystupuje, hovoří v podobném duchu a tónu, jaký od něj očekáváme. A nebo demonstrativně odchází, když do senátu dorazí někdo, kdo jeho názorům nekonvenuje. Stalo se tak, když přijela vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, nebo naposledy když dorazila delegace z Tchaj-wanu. Doubrava v takové chvíli opouští sál. Někdy také hlasuje proti našim usnesením. Hodně jsme jich přijali například v otázkách týkajících se Ukrajiny. Často jako jediný hlasuje proti. A obecně dává ostentativně najevo, jaké jsou jeho názory a postoje. I to ale se skřípěním zubů vydržím.
Proč?
Nevadí mi to, byl zvolen občany ve svém senátním obvodu, všichni věděli, jaké má názory, ale přesto nebo právě proto jej zvolili. To je legitimní, i když se mi to nelíbí. Ale když někam vyjede, a vystupuje tam jako senátor v mezinárodních otázkách, aniž by k tomu měl pověření, to je to, co bychom měli řešit a projednat.
Je to ale tak, že Jaroslav Doubrava je jako senátor se svými názory v horní komoře parlamentu osamocen?
Naprosto.
Myslíte si, že jeho cesta může Českou republiku nějak poškodit?
Myslím, že nemůže. Nepřeceňoval bych to. Jisté ale je, že ruská propaganda může tuto cestu využít – a také ji využívá.