Jan Žaloudík je jedním ze tří senátorů, kteří za sociální demokracii zůstali v horní komoře parlamentu po letošních senátních volbách. Snad málokdo tak dokonale ztělesňuje pravý opak toho, co říká předseda České strany sociálně demokratické Jan Hamáček v souvislosti s koronavirem už od druhé poloviny července. Je to stejné, jako by Hamáček pracně nosil vodu ze studny do kádě a Žaloudík se stejně usilovně snažil do ní vyvrtat díry, aby z ní všechna voda vytekla. Senátor, který je přeci jen na rozdíl od Hamáčka lékařská kapacita, sice už ve své činnosti polevil, ale výsledky jeho konání jsou značné.
Stačí si zadat jméno Jana Žaloudíka do vyhledávače a číst titulky, které na člověka vypadnou, a hned je jasné, jaké myšlenky senátor v posledních měsících šířil. Pro ukázku uveďme některé jeho mediální výstupy za srpen a září, kdy už bylo jasné, že je covid zpátky: Druhá vlna je jen marketing, udržovat v lidech strach je kontraproduktivní, tvrdí Žaloudík; Senátor Žaloudík: Kdo moc testuje, najde moc nakažených. Protestováváme se k mezinárodnímu průšvihu; „Bojovat proti viru testováním je nesmysl,“ říká lékař a senátor Žaloudík; Profesor Žaloudík: Roušky škodí, nebojím se covidu, ale kroků vlády. V zarouškované společnosti žít nechci. A podobným způsobem bychom mohli pokračovat.
Šéf sociální demokracie, ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček se přitom už od července veřejnost snažil přesvědčit o opaku, ovšem není ani lékař, ani profesor. „Jak zabránit situaci s nárůstem případů na jaře? Nejsnazší je nasadit si roušky. A to bez toho, aby jim to někdo nařizoval a potom je u toho kontroloval. Opět kladu důraz na selský rozum. Venku nosit roušky není potřeba. Něco jiného jsou ale uzavřené prostory jako třeba MHD. A protože jsem lidi veřejně vyzval, jdu příkladem. Roušku nosím,“ psal Hamáček již 26. července na své facebookové stránce.
Senátor Žaloudík naproti tomu ještě v polovině září v debatě na Českém rozhlase Plus hovořil o tom, že věří, že druhou vlnu pandemie zvládáme. „Máme tu hlavně druhou vlnu strašení. Pro věřící, kteří kladou korelaci mezi rouškou a výskytem viru v populaci, mohlo být upuštění od roušek chyba. Kdo víc testuje, víc natestuje. Kdo často chodí na houby, najde houby. Takže my se trošku protestováváme k mezinárodnímu průšvihu,“ zdůrazňoval Prof. MUDr. Jan Žaloudík, Csc.
Senátor, který je také místopředsedou výboru pro zdravotnictví a sociální politiku v horní komoře parlamentu, k tomu následně dodal: „Chránit se před světem za rouškou poznání naštěstí věřícím nikdo nebrání.“ Žaloudík rovněž tvrdil, že „máme tisíc jiných starostí“ a „není třeba se upínat ke covidímu bohu“. Hamáček a všichni ostatní, kteří brali a berou koronavirus vážně, jsou zkrátka věřící, kteří vzývají covidího boha. Kdežto Jan Žaloudík, jak chce asi upozornit neustálým vyzdvihováním akademických titulů, se spoléhá pouze na vědu a lékařskou praxi.
Klidový režim senátora Žaloudíka
Na své facebookové stránce pak senátor, který dříve působil jako chirurg a onkolog, sdílel i příspěvky s jemu blízkými názory. Například ještě 17. září zde citoval doc. MUDr. Martina Balíka, Ph.D., vedoucího lékaře z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (opět velký důraz na tituly a praxi): „Společnost jsme šíleně vystrašili. .. Hlavní slovo mají mít zdravotníci, ne krizové štáby a politici dělající si na koronaviru kariéru. .. Testujeme tisíce lidí denně, stojí to tři čtvrtě miliardy měsíčně a výsledkem je 71 pacientů v těžkém stavu. U nás je jich šest, mají spoustu rizikových faktorů, říkám tomu intenzivní obezitologie. Máme to pod kontrolou, k italskému scénáři u nás nedojde. Chřipka dokáže být destruktivnější než koronavirus.“
Přesto se Jan Žaloudík 23. září rozhodl stáhnout se z veřejného prostoru a přestat se nadále ke covidu vyjadřovat. Na své facebookové stránce to oznámil slovy: „Vážení, konstatuji, že vyhovuji medializovanému přání ministra zdravotnictví a odcházím do zaslouženého klidového režimu, abych nekomplikoval řízený chod covidí patálie a plánované očkování.“
Svůj klidový režim ovšem prolomil minulý týden v pondělí, když sdílel text, jak píše – odbornice z praxe MUDr. Hany Zelené, Ph.D., lékařské mikrobioložky a vedoucí oddělení virologie Národní referenční laboratoře Zdravotního ústavu v Ostravě.
Komu jinému by ostatně česká veřejnost měla důvěřovat a komu naslouchat v situaci, kdy přibývá případů koronaviru jako na běžícím pásu, než takové odbornici. A pozornosti se jí skutečně dostalo. Žaloudíkův příspěvek měl více než 18 tisíc sdílení. Sdělení Hany Zelené bylo přitom jednoduché. Celý problém koronaviru spočívá v tom, že moc testujeme. Podobných pandemií bychom mohli mít řadu, kdybychom testovali i jiné viry. To, že se v jiných případech nemocniční zařízení nehroutí, ji zjevně netrápí.
Smrtící zabiják rýma
Vedoucí oddělení virologie tak například píše: „Představme si, že bychom chtěli vytvořit pandemii rhinovirů, což jsou viry běžné rýmy. V současné době se z virů způsobujících infekce dýchacích cest vyšetřuje prakticky jen SARS-CoV-2. V naší specializované laboratoři tvoří z celkového počtu vyšetření v roce 2020 97 % SARS-CoV-2, pouhá 3 % jde na vrub ostatním dvanácti respiračním virům. Naprostá většina z těch tří procent byla provedena v prvních třech měsících roku. Od té doby všechno převálcoval nový koronavirus. Od začátku roku 2020 se zde vyšetřilo 100 000 vzorků na SARS-CoV-2. Z nich bylo 6,4 % pozitivních. Za stejnou dobu se ve stejné laboratoři vyšetřilo 60 vzorků na rhinoviry. Z nich bylo pozitivních 6, včetně vzorku zemřelého měsíčního kojence. Rýma je banální nemoc, běžná viróza. Rhinoviry nikoho nezajímají, téměř se nevyšetřují,“ uvádí Hana Zelená.
A pokračuje: „Kdybychom místo 60 vzorků na rhinoviry (6 pozitivních, 1 mrtvý) vyšetřili 100 000 vzorků, v celé republice milión (bylo by to při stejném poměru 100 000 pozitivních a 16 000 mrtvých) a na celém světě miliardu (100 miliónů pozitivních a 16 miliónů mrtvých), už by to byla pěkná pandemie. Rhinovirus sice většinou dělá jenom rýmu, ale může být také nebezpečný. U malých dětí a starých lidí je vůbec nejčastějším původcem zápalů plic. Až 9,6 % hospitalizovaných seniorů s rhinovirem zemře právě na zápal plic. Podobné by to bylo i s jinými viry, protože čím víc vzorků vyšetříme, tím víc případů odhalíme.“
Problém je v tom, že kdybychom v Česku odebrali milión vzorků na rhinoviry, 16 000 mrtvých bychom se zkrátka nedopočítali, a to z jednoho prostého důvodu. Například v roce 2018 u nás zemřelo celkem 112 920 lidí, z toho 3709 na chřipku a zánět plic a dalších 3550 na chronické nemoci dolní části dýchacího ústrojí. Takže těžko bychom se při miliónu vzorků na rhinoviry dostali na 16 000 mrtvých.
Hana Zelená na závěr svého textu píše: „Je nejvyšší čas protestovat proti testování bezpříznakových jedinců. V opačném případě nebude v budoucnu problém si vybrat jakýkoliv jiný virus a stejným způsobem začít hon na pozitivní, testovat zdravé, lehce nemocné, těžce nemocné i umírající. Ve všech skupinách budou pozitivní a pandemie s milióny mrtvých je tu zpět.“
Jako člověk, který není podobně vzdělaný jako MUDr. Žaloudík a MUDr. Zelená a který dá na odborníky a lékařské kapacity, bych tedy mohl mít jasno – celá pandemie je uměla vyvolaná, ve skutečnosti se nic neděje a není potřeba dodržovat jakákoli opatření. Oni to sice takto přesně neformulují, ale právě takhle to lze chápat.
Žádný div, že v tuhle chvíli veřejnost, do které byly pumpovány podobné názory od lidí s tituly před jmény i za jmény a zaštiťující se tím, že jde o skutečné autority, které dané problematice rozumí, jen velmi pomalu začíná brát vážně situaci, ve které jsme se ocitli a na celou problematiku koronaviru se dívá s velkou skepsí a nedůvěrou. Pokud někdo současný stav odpracoval, je to právě prof. MUDr. Jan Žaloudík, Csc., a jemu podobní.