Bývalá ministryně zdravotnictví a nynější senátorka za ODS Daniela Filipiová si nebrala servítky vůči vládnímu zákazu kouření v restauracích i vůči EET a Andreji Babišovi. Byla hostem pořadu Interview ČT24.
Souhlasí, že je potřeba chránit děti před tím, aby se naučily kouřit. Ale zákaz kouření je zásah do svobody podnikání jako takového. Řada oddělených nekuřáckých salónků v hospodách přitom už dávno vznikla i bez zákona a ve větších městech (nikoli v malých, živořících hospůdkách na vesnicích) byla v drtivé většině případů i klimatizace, díky níž ani nebylo poznat, že jste v kuřácké části restaurace. Navíc si přece mohou sami hosté vyžádat od majitele jejich oblíbené restaurace, aby v ní vznikla nekuřácká část, pokud jim kouření vadí. Stejně tak, jak se ukazuje, k ničemu nevedou ošklivé obrázky na cigaretových krabičkách.
Navíc, zakázané ovoce nejvíce chutná. Čím více budeme kouření zakazovat, tím více budou děti zkoušet kouřit. Moc výchovné nebude, ani když se děti budou dívat na kuřáky před hospodou na chodnících. Tím hůř, pokud tam nebudou popelníky. Stěžovat si budou jistě i obyvatelé domů, kterým budou kuřáci vyhnaní z hospody kouřit pod okny. Jistě kvůli tomu budou vznikat i soukromé kluby, kde bude kouřit samozřejmě dovoleno.
Paní senátorka měla ještě jako ministryně problém s mezinárodní úmluvou o boji proti kouření. Vadilo jí, že byla dávána přímá souvislost mezi kouřením a různými nemocemi. Ptala se na to různých lékařů a potvrdila si, že taková přímá souvislost nebyla dosud prokázána. Kouření však jednoznačně zvyšuje riziko různých onemocnění. Navíc byly pokryteckou součástí úmluvy dotace pro rozvojové státy, ve kterých by kvůli této úmluvě došlo k utlumení tabákového průmyslu.
Paní senátorka před časem zažila, že byla nespravedlivě osočena, že je placena tabákovou lobby. Byla tím uražena. Žádná tabáková lobby ji nikdy neoslovila a musí se usmívat, když slyší o tom, jak prý na politiky taková lobby tlačí.
Mluví se o dani z tučných jídel, obdobně o označování potravin červenými, oranžovými a zelenými puntíky podle množství tuku. Zákaz kouření v hospodách spadá do této kategorie regulací. To bychom pak podle paní senátorky nakonec museli zakázat vepřo, knedlo, zelo, protože nesplňuje požadavky Světové zdravotnické organizace ohledně obsahu tuků.
Poslanci navíc minulý týden schválili také až dvouleté pozastavení (zákaz) výkonu profese, když hostinský nevyhodí opilého hosta. Poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) k tomu řekl, že poslanci většinově hlasovali jako stroje. Paní senátorka na hlasování také jen nevěřícně zírala. Jak hostinský posoudí, že už toho má host dost? Je to podle ní tragické, je to totální nesmysl.
Připomněla také slova svého stranického kolegy, senátora Jaroslava Kubery, který upozornil, že se nestává, že by chlap vykouřil dvacet cigaret a pak šel zmlátit manželku, zatímco po deseti pivech se to občas stává. Celé je to podle paní senátorky pokrytecké. Stát má z kouření i alkoholu obrovské spotřební daně, takže se tváří, že se nejedná o drogu, ale pak kouření zakazuje. Alkohol je navíc přitom prokazatelně do jisté míry zdravý, zejména pak víno.
Rozhodně by zrušila EET. Trochu se smutkem shlédla reportáž na ČT, kde restaurace z roku 1902 přežila první světovou válku, druhou světovou válku, ale nepřežila EET, protože v ní obsluhují dva důchodci, kteří neumí pracovat s moderními technologiemi. Odmítali dělat tak velkou investici do „online pokladen“, problémy jsou také s připojením a s obsluhou. Paní senátorka zaregistrovala, že již kvůli EET padlo 600 hospod, což je v přepočtu jedna hospoda na deset vesnic.
Heslem ministra Babiše totiž je, že „všetci kradnú“. Náklady spojené s provozováním EET nejsou malé, i samotný papír na tisk dlouhých účtenek vyjde draho, takže už se v restauracích zdražuje. Podnikatelé musí ministru Babišovi prokazovat, že nekradou. Je to stejné, jako kdyby Babiš tvrdil, že všetci sú vrazi a dal by jim náramek na jejich sledování.
Paní senátorka se obává také dohledu ministra Babiše nad obchodními údaji podnikatelů. Minulý týden slyšela od tří lidí z různých oblastí lidské činnosti, že restauratérům začaly po přihlášení se k EET na „Babišovu“ centrálu chodit nabídky na Babišova kuřata. To je přitom teprve začátek, teď ještě ministr neví, kolik toho kdo odebírá.
Tuto bývalou ministryni zdravotnictví také překvapilo, že chce nový „ministr pacientů“ Miloslav Ludvík (ČSSD) provést personální „čistku“, když chce vyměnit všech osm svých náměstků. Navíc, za paní ministryně byli náměstci jen čtyři. Služební zákon lze tedy obejít, ve veřejné správě lze, jak je vidět, provádět personální „čistky“ a je to tedy další zbytečný zákon.
U nás je v rámci Evropy velmi nízká spoluúčast pacientů. Léků na recept se vydá za sedm miliard korun ročně, zatímco na různé doplňky stravy, kvazi-léky či balíky multivitaminů se utratí osm miliard. Jsou to přitom vyhozené peníze, lidé si podle paní Filipiové mají radši koupit jablka či mandarinky. Když byly zavedeny poplatky u lékaře, prokazatelně se snížily návštěvy u lékařů s banalitami.
Lidé mají dost politické korektnosti, kdy se něco smí říkat a něco zase naopak nesmí. Ale kvůli tomu pak podporují ANO, které jim řekne, že to prostě zvládnou. Prostě to udělají. Tomu rozumí i desetileté dítě.
Paní senátorka, obdobně jako řada jejích kolegů ze Senátu či předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, absolutně odmítá vládu s Andrejem Babišem.