
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Kvůli reakci na údajné policejní sdělení a následné důvěře k falešnému pracovníkovi banky přišel senior z Kroměřížska o více než 200 tisíc korun. Pachatel podvodu je nyní stále na svobodě. V případě jeho dopadení mu hrozí až osm let za mřížemi.
Kroměřížští kriminalisté vyšetřují podvod, kvůli kterému přišel třiasedmdesátiletý muž o více než 200 tisíc korun. Poškozený údajně obdržel SMS zprávu, která vypadala, jako by byla poslána z policejní linky 158. Příjemci v ní bylo sděleno, že na Policii České republiky bylo na jeho osobu podáno trestní oznámení.
Pro získání více informací měl pak muž kliknout na přiložený internetový odkaz. „Po jeho otevření byl přesměrován na falešné internetové stránky datové schránky. Po vložení svých přihlašovacích údajů skrze bankovní identitu mu byl odepřen přístup, přihlásit se mu nepodařilo. Vzápětí obdržel telefonát od údajného pracovníka tuzemské banky, který ho upozornil na pohyb financí na jeho účtu,“ sdělil policejní mluvčí Radomír Šiška.
Falešný bankovní úředník proto poškozenému doporučil, aby urychleně převedl své peníze na „záchranný účet“. Senior byl důvěřivý a v několika krocích tedy převedl zhruba 230 tisíc korun. Vše se nakonec ukázalo jako podvod a muž byl o své úspory okraden.
V současné době je pachatel tohoto trestného činu stále na svobodě. V případě dopadení mu bude předáno obvinění z podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací, dále potom z neoprávněného opatření, padělání a z pozměnění platebního prostředku. Za tyto skutky mu hrozí až osm let ve vězení.