Ve vazbě v pankrácké věznici přebývá už více než dva roky Rus Sergej Kudaškin. Má být vydán do Ruska, nicméně naše soudy, které o tom rozhodují, by měly vzít v potaz otřesné podmínky v ruských kriminálech.
Sergej Kudaškin je již od listopadu 2019 vězněn ve vazbě v Praze na Pankráci na základě mezinárodního zatykače vydaného Ruskou federací, jehož důvody považuje Kudaškin za vykonstruované. Problém však je, že délka věznění v jeho případě přesáhla dva roky, což české zákony dovolují jen výjimečně.
Délku Kudaškinovy vazby považuje za nezákonnou také jeho pražský advokát Vladimír Churcev, který k ní uvedl: „Pominu-li skutečnost, že rozhodující soudy jednou využijí argument v neprospěch klienta, a když se situace obrátí, tak jej ignorují, místo toho, aby jej vyložili v jeho prospěch (např. jednotlivá rozhodnutí o mezinárodní ochraně pana Kudaškina). Zcela zásadní je také nutnost aplikace vnitrostátní právní úpravy vazby (tj. českého trestního řádu). Nutnost aplikace české právní úpravy potvrdil i Ústavní soud, když rozhodoval o situaci pana Kudaškina.
České předpisy totiž u předběžné vazby, ve které se pan Kudaškin nachází, zcela v rozporu s ústavním pořádkem maximální dobu jejího trvání vůbec neupravují. Česká úprava však v situaci pana Kudaškina výslovně umožňuje maximální dobu zadržení v délce trvání maximálně dvou let! V případě pana Kudaškina byla tato doba ke dni sepsání tohoto názoru překročena o téměř dva měsíce a zatím nic nenasvědčuje jeho propuštění. Pokud by nastala analogická situace dle českého zákona, byl by soud povinen minutu po uplynutí této doby osobu propustit. U pana Kudaškina se toto však zatím nestalo.“
Několik na sobě nezávislých zdrojů potvrdilo, že podmínky v ruských vězeních jsou otřesné a běžně v nich dochází k mučení vězňů. Organizace Sedící Rusko, která se zabývá poměry v ruských věznicích, uvedla, že třetina vězňů v ruských věznicích je v nich nevinně, třetina je vězněna za jiný trestný čin, než spáchali, a jenom třetina je v nich právem.
Významná ruská novinářka a takzvaná občanská inspektorka Zoja Světovová, která se rovněž zabývá podmínkami v ruských věznicích, už dříve v článku Petry Procházkové v Lidových novinách zveřejnila jeden ze svých mnoha hrozných zážitků. „Nebo případ věznice Matrjosská tišina – strašné vězení. Zde sedí čistí kriminálníci, žádní političtí. Platí tady zvláštní pravidla, která si určují sami vězni. Byl tady zavřený bandita, který nechával mučit spoluvězně, a tak z nich a jejich příbuzných tahal peníze. Když nezaplatili, nechal je třeba brutálně znásilnit. Šéf věznice s ním spolupracoval. Vše se provalilo, až když si jeden vězeň podřízl hrdlo, protože už týrání nemohl vydržet. Vedení vyměnili a na chvíli se situace zlepšila. Nedávno jsem tam byla a cítím, že něco není v pořádku. V Rusku vedení věznic tradičně jede s vězni v různých kšeftech, ale tady to překročilo únosnou míru,“ uvedla Světovová.
Otřesná je rovněž kauza ruského disidenta Ildara Aladina, který byl odsouzen na 2,5 roku do vězení jenom proto, že veřejně kritizoval Putina. Vězněn byl v trestanecké kolonii v Karélii. Tam byl bit, mučen, znásilňován spoluvězni a dozorci se souhlasem vedení lágru.
Sám Sergej Kudaškin popsal svůj otřesný příběh z ruských věznic a kruté násilí v režii tamních dozorců takto: „Brutálně mě zbili, zlomili mi několik žeber, klíční kost, pořezali mi ruku. Také mě mučili elektrickým proudem, je to takový přístroj jako dynamo: na prsty se zpravidla kolíčky připevní elektrody a potom se točí kličkou dynama, je to příšerný pocit. Ale nejhorší bylo, když mě pověsili za ruce na hák ke stropu tak, aby se chodidla dotýkala podlahy, potom mi propíchli kůži na pravé straně o trochu níže, než je podpaží, lékařskou jehlou a začali jí škrábat uvnitř po žebrech, to je peklo. Ještě také nahání hrůzu, když vám vyhrožují znásilněním, a mnohé znásilňují jako ponaučení pro ostatní. Takže mučící běžící pás v ruských věznicích pracuje na plné obrátky.“
Naproti tomu poměry v české věznici v Praze Pankráci označil Sergej Kudaškin jako korektní. Bití nebo mučení vězňů tady podle něj neexistuje. Ústavní soud České republiky již dříve uvedl, že soudy nižší instance by v případě rozhodování o vydávání do jiných zemí na základě mezinárodních zatykačů měly zvážit, zda žádající země jsou schopny zajistit obviněným spravedlivý proces a spravedlivý výkon trestu. V případě Ruské federace obojí prokazatelně zajistit nelze. Sergej Kudaškin by proto měl být propuštěn z vazby a jeho vydání do Ruska by mělo být zamítnuto.