Miloš Zeman se stále odmítá omluvit někdejšímu poradci na úřadu vlády a radnímu České televize Zdeňku Šarapatkovi za svá slova o jeho neschopnosti z roku 2017. Nejvyšší soud nyní studuje dovolání, které bývalý prezident podal s dalšími důvody, proč by se za pomluvu omlouvat neměl. Podle Šarapatky jde o sérii absurdních kliček, kterými se Zemanův advokát pokouší vylhat z pravomocně nařízené omluvy.
„Jde o sérii absurdních kliček, kterými se Zemanův advokát pokouší vylhat z pravomocně nařízené omluvy. Skutečnost, že tuhle snůšku lží zaplatili z daní občané a má ji vzít v potaz dokonce Nejvyšší soud, jen svědčí o Zemanově pohrdání lidmi a právem,“ okomentoval další vývoj případu pro deník FORUM 24 Šarapatka.
Zeman v dovolání uvádí, že soudci dříve nepostupovali správně, bývalý prezident se zároveň obává uveřejnění jeho omluvy na sociálních sítích a zároveň upozornil na to, že by měl být tento výrok již promlčen, uvedl tento týden server Seznam Zprávy.
Soud měl podle Zemana vyslechnout například bývalého šéfa úřadu vlády Karla Březinu, který prý mohl dosvědčit Šarapatkovo vyhození pro neschopnost. Šarapatka připomněl, že za celé ty roky soudů vytáhl Miloš Zeman z celkem sedmi prvoinstančních a dovolacích soudních jednání včetně nálezu Ústavního soudu, jež mu daly zapravdu, „svědka“ Karla Březinu poprvé až u toho posledního. „Že nepochodil, je ale logické. Žádný příčetný soudce totiž neuvěří dodatečnému a evidentně křivému svědectví, ausgerechnet pravomocně odsouzeného člověka, který před léty médiím sám přiznal, že výpověď jsem podával já,“ řekl bývalý poradce s tím, že soud má proto k dispozici dobový Březinův rozhovor v novinách s jeho přesnou citací a také dopis, kterým tehdy Šarapatka výpověď odůvodnil – tedy že s premiérem Zemanem odmítá dál spolupracovat kvůli jeho roli v kauze Olovo.
Informaci o Šarapatkově neschopnosti, pro kterou měl být údajně vyhozen, se měl tehdejší premiér dozvědět od důvěryhodného zdroje z úřadu vlády, a proto ji prý také prohlásil v televizi. Šarapatka deníku FORUM 24 řekl, že neví, kdo by tímto zdrojem mohl být. „Ale pokud s mým advokátem doktorem Ostrým té jejich blamáži dobře rozumíme, má jít právě o Březinu,“ dodal.
Tím ovšem podle Šarapatky fraška zdaleka nekončí. Uvedl, že Zemanův advokát vytáhl z klobouku na poslední chvíli ještě „úsměvnější historku. U odvolacího soudu se totiž vytasil s dodatečným ‚svědectvím‘ Zemanova fanklubu z SPOZ, dvou bývalých ministrů své vlády Grégra a Schlinga. Ti měli o mé ‚neschopnosti slyšet od Zemana ve vládních kuloárech‘, tvrdil u soudu napřed Nespala. Už za deset minut ale řekl, že oba pánové dosvědčí, že ‚se o tom mluvilo na zasedání vlády‘. Že mě v té době chtěl Zeman natruc příliš suverénnímu Šloufovi dokonce posadit do židle jeho šéfa a jmenovat ředitelem premiérské kanceláře, si normalizační fosílie pro jistotu nevzpomenou,“ řekl.
K obavám Miloše Zemana z uveřejnění jeho případné omluvy na sociálních sítích, která by měla být provedena formou dopisu, Šarapatka podotkl, že rozdíl mezi soukromou a veřejnou omluvou nezanikl vzrůstem popularity sociálních sítí. „Zemanovy obavy jsou přitom značně pikantní ještě v jiném kontextu. Zatímco on se vědomě dopustil lži prostřednictvím celoplošné televize se statisíci diváky, sdílení omluvy za ni na mých ‚sockách‘ s patnácti tisíci sledujícími uživateli by se mu zajídalo. Tomu se říkává drzé čelo,“ řekl. S doktorem Ostrým jsou prý ale přesvědčeni, že rozhodnutí soudu vychází z úmyslu neuložit Zemanovi povinnost veřejně se omluvit, což nemá s námitkou Zemanova advokáta nic společného. Šarapatka zároveň připomněl, že soukromá omluva je tím nejmírnějším prostředkem nápravy poškození osobnostních práv, takže pokud by byla nepřijatelná jen kvůli existenci sociálních sítí, byl by zcela zkrácen o nápravu.
Uplynutí promlčecí lhůty Šarapatka podle jeho slov nezavinil. K této možnosti uvedl, že byli s doktorem Ostrým od počátku kauzy v úsilí o dosažení spravedlnosti aktivní a odepření práva domáhat se ochrany osobnosti a dobrého jména, které bylo veřejně pošpiněno jednou z nejsledovanějších osob v České republice, by představovalo nepřiměřeně tvrdý postih. „Na druhou stranu realisticky vnímám vazby špiček justice a Nejvyššího soudu na Zemanovo nejbližší okolí a jejich schůzky v příšeří prezidentské kanceláře. Uvidíme,“ dodal.
„Jsem optimista. A taky povaha, která necouvá a ctí mravní principy. Zlu se prostě neustupuje. A jak vysoko sedí, není důležité. Dneska se jmenuje Zeman nebo Babiš a zítra se zabydlí jinde. Život mě naučil, že moc korumpuje a z beránků se stávají vlci. Nebo zmije. Každá lekce, kam až můžou, je proto dobrá. O víc mi nejde,“ odpověděl Šarapatka na dotaz, zda se domnívá, že se omluvy někdy dočká.
Zmiňovaný výrok o neschopnosti Zdeňka Šarapatky pronesl prezident Miloš Zeman v roce 2017 na TV Barrandov. „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo na úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost,“ řekl Zeman.
Bývalý Zemanův poradce ale trvá na tom, že se rozhodl spolupráci sám ukončit v důsledku osobního zklamání z nečestného jednání tehdejšího premiéra Zemana a také kvůli aféře Olovo. Ta propukla v květnu 2000 během vlády Miloše Zemana a jednalo se o informace o hanopisu, který připravoval poradce premiéra Zemana Vratislav Šíma na místopředsedkyni poslanecké sněmovny Petru Buzkovou.
Zdeněk Šarapatka následně požadoval po Zemanovi omluvu. Soudy se sporem zabývaly a rozhodly, že se omlouvat musí ministerstvo financí, protože podle tehdejšího výkladu nešlo prezidenta přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. Ústavní soud však předchozí rozhodnutí soudů zrušil, protože Zemanův výrok s výkonem prezidentské funkce nijak nesouvisel, a bylo tedy nutné žalovat přímo jeho jako soukromou osobu.
Spor se vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který v říjnu 2021 žalobu na ochranu osobnosti zamítl z procesních důvodů. Nová žaloba, kterou Zdeněk Šarapatka následně podal na Zemana k rakovnickému okresnímu soudu, skončila v květnu minulého roku výrokem, že se jednalo o úmyslnou dehonestaci a Zeman tudíž svým prohlášením do Šarapatkových osobnostních práv zasáhl. Krajský soud v Praze loni v listopadu pak pravomocně rozhodl, že se Zeman omluvit musí.
Bývalá hlava státu se tedy měla za svá slova omluvit soukromým dopisem. Zeman ovšem podal dovolání k Nejvyššímu soudu, ve kterém uvedl další důvody, proč se Šarapatkovi omluvit za pomluvu odmítá. Zároveň soud požádal o odložení vykonatelnosti rozhodnutí o omluvě, dokud sám verdikt nepřezkoumá. Soud mu vyhověl a Šarapatka následně kvůli vymáhání omluvy podal na bývalého prezidenta exekuční návrh.