
Obviněný teenager Jamie Miller (Owen Cooper) se svým otcem (Stephen Graham) FOTO: Netflix
FOTO: Netflix

RECENZE / „Jamie Millere, je 6:15 a zatýkám tě pro podezření z vraždy.“ Takto dramaticky startuje britská minisérie Adolescent, která už několik týdnů sklízí na Netflixu mimořádný ohlas. Její tvůrci totiž otvírají téma rostoucího násilí teenagerů, které děsí nejen britskou společnost. Ostatně scénář je inspirován několika skutečnými případy z poslední doby.
Adolescentem je v sérii třináctiletý Jamie, který jako vrah vskutku nevypadá. Když mu do pokojíčku vtrhne brzo zrána speciální ozbrojená jednotka, pomočí se a opakuje jediné: „Já nic neudělal!“ Jeho rodina o tom ani na chvíli nepochybuje, považuje vše za děsivý omyl. Je to přece chytrý, introvertní a klidný kluk, který prostě jen trávil za zavřenými dveřmi pokoje trochu víc času u internetu. Další vývoj událostí a nelítostná fakta ale bohužel svědčí o opaku.
Série Adolescent je natočena tak mimořádně, že po svém odvysílání vzbudila v zemi svého vzniku doslova poprask ve sněmovně. Premiér Keir Starmer prohlásil, že násilí páchané mladistvými (jež sérii inspirovalo) je „ohavné“ a že je načase, aby Británie zakročila.
Na jeden záběr
Vznik čtyřdílné série inicioval herec Stephen Graham (hraje otce Jamieho), kterého rovněž znepokojuje nárůst vražd, jichž se mladiství dopouštějí na svých vrstevnících. Ke spolupráci přizval scénáristu Jacka Thornea a režiséra Philipa Barantiniho a výsledek je ohromující. Kromě vynikajícího scénáře budí pozornost i metoda natáčení.
Režisér natáčel každý díl v jednom záběru – podobně jako to udělal před čtyřmi lety ve filmu Bod varu, kde se také sešel se Stephenem Grahamem. Nervní sonda do života šéfkuchaře, jenž se v překotném tempu snaží stihnout během jedné směny objednávky v prestižní restauraci a zároveň bojuje se svými vlastními démony, byla k vidění i u nás. Už tady na sebe Graham, který hrál hlavní roli šéfkuchaře, upozornil strhujícím výkonem.
Kamera se i v Adolescentovi při vyprávění bryskně přemisťuje – když se auto rozjede, sleduje ho v ulicích, vejde spolu s policisty do domu a do patra, případně se zdvihne nad jejich hlavy. Buduje jednak napětí, jednak prohlubuje sugestivní dojem z toho, že jsme přímými svědky událostí.
Kyberšikana
Ve čtyřech hodinových dílech se odehrávají mini příběhy v různých prostředích, které jak na pitevním stole odkrývají okolnosti Jamieho činu i dopad na jeho rodinu. Sledujeme nejprve vyšetřování na policejní stanici, jemuž je přítomen mladíkův otec, poté prostředí školy, kam kromě Jamieho dochází i vyšetřovatelův syn (jenž sehraje ve vyšetřování klíčovou roli, když otci vysvětlí speciální komunikaci a funkci emotikonů na sociálních sítích), mrazivou scénu s psycholožkou, která se snaží zjistit motiv Jamieho činu, a konečně zákulisí rodiny, jejíž život se po synově zatčení a obvinění zhroutí.
Navzdory tomu, že jsou klidnou rodinou s dobrými vztahy a jen trochu víc cholerickým tatínkem, zrodil se v jejich středu mladistvý vrah. Patrně jen proto, že nikdo nemohl tušit, co se děje, když překročí práh školy, co se v jeho tiché mysli odehrává a jakou paseku páchá v už tak rozjitřené duši teenagera kyberšikana a školní násilí.
Vyřazený incel
Každý díl je důkladně promyšlený a má svůj význam i důležité detaily a dialogy skládající jako střípky představu o tom, co a proč se stalo. Asi nejmrazivější svědectví přinášejí dva pohledy. Jednak do školního zákulisí plného vulgarity a šikany, kde si otrlejší teenageři dokazují fyzickým násilím a posměchem převahu nad slabšími a kde je drtivá většina pedagogů bezmocná. Za druhé je to tísnivý dialog psycholožky s Jamiem, během něhož postupně vykrystalizuje mladíkova frustrace z urážek na sociálních sítích.
Mladík je totiž takzvaný „incel“ – nositel nedobrovolného celibátu (involuntary celibate), jímž jsou cejchováni muži, kteří selhávají při seznamování s dívkami a kteří za to často viní právě ženy. V extrémním případě sáhnou ke zbrani… I když jsou to třeba mimořádně inteligentní studenti, jakým je právě Jamie.
Je to kruté sociální drama, které nešetří diváka ani ve finále. Začne posměšně pomalovanou tátovou pracovní dodávkou a končí bolestným sebezpytem rodičů, kteří nechápou, jak je možné, že starší dcera vede normální život, zatímco mladší Jamie…
Počin zralý na ceny
Mimořádné jsou i herecké výkony. Kromě Grahama v roli táty budí zaslouženou pozornost (v době natáčení patnáctiletý) Owen Cooper, který je jako Jamie autentický v každé chvíli a emoci – od vyplašeného kluka žádajícího tátu o pomoc přes vzdorného zatčeného mladíka až po výbuch vzteku a agrese, jímž přimrazí psycholožku k židli. Videotéce Netflix se podařil zase jednou bravurní kousek. Nejsledovanějším pořadem (jímž se po premiéře série stala) se trefila do bolavého problému. Přitom Adolescent vůbec nenabízí černobílé otázky ani odpovědi. Jen nemilosrdně pojmenovává řadu aktuálních problémů ze světa teenagerů: dopad sociálních sítí a misogynních influencerů, šikanu ve školách a bezmoc učitelů a potažmo i rodičů, kteří nemají moc šancí nahlédnout do hlav a duší svých křehkých dětí. Které sice ještě mají na polštáři medvídka, ale pak jdou a ubodají spolužačku.