Pracovníci v gastronomii jsou celosvětově jednou z nejpostiženějších skupin pandemií koronaviru. Mnozí už přišli o práci, další čekají, jak se bude situace vyvíjet. Deník The Daily Mirror ovšem informuje o servírce, která díky nemožnosti pracovat objevila zlatý důl.
Shayna Alnwicková byla v březnu minulého roku nucena si vzít dovolenou. Podnik, v němž pracovala jako servírka, totiž doplatil na lockdown a nemohl si dovolit dále platit zaměstnance. Devětadvacetiletá žena se proto rozhodla, že si nucené volno vyplní něčím, co by ji bavilo.
Na facebookovém Marketplace objevila starou dětskou skříň, která byla k dispozici zdarma. V ten moment Shayna věděla, že renovace nábytku by mohla dostatečně zaměstnat její mysl. Vrhla se tedy do opravy starého šatníku.
Tehdy to brala jako jednorázovou záležitost, která jí měla zvednout náladu v nelehké době. Když ovšem renovaci dokončila a skříň věnovala dětem v pěstounské péči, zjistila, že si zřejmě vybudovala závislost.
Proto Shayna začala nakupovat další kousky nábytku, o něž už původní majitelé neměli zájem, a renovovala je. Nyní už je všechny umisťovala do svého domova. Později se svými výtvory tehdejší obyvatelka Liverpoolu pochlubila na sociální síti.
„Zveřejnila jsem na instagramu video, jak maluji stůl, a zjistila jsem, že lidé tyto věci zjevně milují,“ říká s odstupem Shayna. Kromě chvály ovšem začaly přicházet i nabídky na odkup zrestaurovaného nábytku. První tři kousky se prodaly po padesáti librách (cca 1500 korun).
Když se Shayna se svým manželem přestěhovala do Glasgow, znovu začala shromažďovat nábytek, aby vybavila nový domov. Zároveň se však zaregistrovala jako živnostník a začala se online učit, jak používat různé druhy elektrického nářadí.
Navíc jí její matka, profi kutilka, poskytla několik rad, jak zlepšit svou práci. „Řekla mi, abych investovala do vysoce kvalitních kartáčů a abych zvolila kvalitu před kvantitou. Zbytek byl pokus a omyl,“ vzpomíná dnes už bývalá servírka.
„Od té doby jsem udělala přes 100 kusů,“ říká Shayna, která platí v průměru 50 liber (1500 korun) za kus nábytku. „Renovace každého z nich mi trvá přibližně dva dny a prodá se s minimálním ziskem 150 liber (zhruba 4500 korun),“ přiznává s tím, že týdně stihne přetvořit průměrně dva kusy nábytku.