Pravá ruka Andreje Babiše a budoucí druhý nejmocnější muž v hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se nebojí si přizpůsobit realitu podle svého. V obsáhlém rozhovoru pro týdeník Respekt mu Svobodné fórum napočítalo šest prokazatelných lží. Na pár dalších dotazů raději reagoval „zeptejte se Babiše“ nebo „tomu já nerozumím“. Pokud Faltýnek v rozhovoru nelhal úmyslně, je tu ještě jedno vysvětlení. „Používám selský rozum,“ prozradil Respektu. A podle selského rozumu jsou opravdu některé kroky ANO k zamyšlení.
Lež 1 – Babiš vlastně není ve střetu zájmů
Faltýnek si vůbec nepřipouští, že se ministr financí dostává do střetu zájmů. „Tady ale žádný střet zájmů není, to je váš pohled na tu věc,“ říká možný budoucí první místopředseda ANO. Když se tedy na vládě rozhoduje o biopalivech a sám Babiš prohlásí, že nebude hlasovat, protože se jedná o střet zájmů, zřejmě neví, o čem mluví.
Lež 2 – Babiš prý nemá vliv na tvorbu zákonů
Faltýnek tvrdí, že Andrej Babiš nemá vliv na tvorbu a prosazení zákonů. Přitom jeho Agrofert vydělá miliony na zákonu o biopalivech, pokud projde. Babiš novelu hájí, kudy chodí, ale Faltýnek to vidí jinak. „Minimálně poslanci TOP 09, ODS, Úsvitu a komunistů jsou největšími hlídači,“ myslí si. Ale jak je známo, ani z jedné z těchto stran nikdo nesedí ve vládě, kde se o zákonech rozhoduje. Koaliční smlouva potom zařídí potřebnou většinu ve sněmovně a je uděláno.
Lež 3 – Babiš nemá více státních zakázek
„Firmy, které Agrofert koupil, dělaly v minulosti se státem podstatně víc,“ tvrdí Faltýnek. Měl by se tedy důkladně podívat na miliardový tendr pro dřevařskou společnost Uniles. V roce 2014 totiž společně s firmou Wotan Forest, kterou Babiš také vlastní, získal pouze tři smlouvy ze třiceti a o rok dříve jen osm z 94. Letos podepsali zakázky na čtvrtinu všech vypsaných pobídek. Konkrétně osm z třiatřiceti.
Lež 4 – Zahraniční politika není pro ANO důležitá
Jednou z oblastí, ve kterých se hnutí ANO dlouho neangažovalo, byla zahraniční politika. „Vztah země k zahraniční politice byl v našem hnutí, nechci říct podceněn, ale byla mu věnována menší pozornost,“ říká Faltýnek. Najednou se ale ve stranickém deníku MF DNES objevují informace, že babišovci chystají stínovou vládu, ve které by post ministryně zahraničí obsadila Jaroslava Jermanová. Skloňuje se i jméno europoslance Pavla Teličky. Babiš se také rád vyjadřuje k rusko-ukrajinské krizi. Podle něj jsou sankce proti Rusku zbytečné. Na Radě bezpečnosti státu měl dokonce říct, že anexe Krymu je v pořádku. To jsou ovšem pouze kuloárové informace.
Lež 5 – Faltýnek tvrdí, že MF DNES a Lidové noviny mají negativní efekt na hnutí ANO
Podle Faltýnkových slov je vlastnictví vydavatelství MAFRA Babišem spíš ke škodě. „Nejvíc negativně se o našich ministrech a hnutí píše právě v těchto novinách,“ je přesvědčen. Podle analýzy, kterou Svobodné fórum vytvořilo, je to naprosto opačně. A to jsou doložitelná fakta. Kdyby Andrej Babiš nepřevzal MF DNES a LN, tak by v těchto novinách působili stále ještě novináři, kteří jsou schopní dohledat a publikovat fakta o Babišově převzetí firmy Agrofert. Kdyby tato pravda vyšla černá na bílém v prestižních novinách, tak by Babiš nemohl být ministrem a populárním politikem.
Lež 6 – Faltýnek tvrdí, že ministryni Válkovou Babiš neodvolal
Otázka zněla jasně. Proč jste nevysvětlili důvody odvolání Válkové? Odpověď? „Vy říkáte odvolání. Důležité je, že kompetenci k výměně ministra má v každé demokratické straně předseda,“ má jasno Faltýnek. Proč tedy Andrej Babiš v úterním rozhovoru v Rádiu Impuls tvrdil, že na rozdíl od jiných předsedů stran on odvolání ministrů řeší s předsednictvem ANO? To se časem zjistí a pan Faltýnek nám to objasní. Jinak je záhadou, kterou demokratickou stranu měl Faltýnek na mysli. V Komunistické straně Sovětského svazu měl tuto kompetenci také předseda a jedině předseda. Jmenoval se Stalin. Naopak v normálních demokratických stranách předseda tuto kompetenci nemá. O takových věcech se totiž hlasuje.