V pátek uběhlo půl roku od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při které přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Zástupci univerzity na tiskové konferenci představili plánovaná bezpečnostní opatření i kroky, které by měly pomoci zvýšit připravenost a odolnost školy. Jde například o vznik Centra resilience nebo rozvinutí krizového informačního systému. Odpoledne představí dočasný památník obětem na náměstí Jana Palacha.
Jedním z výsledků činnosti univerzity za posledního půl roku je Centrum resilience, jehož cílem je rozvoj odolnosti mezi studenty a zaměstnanci. Působit má vzdělávacím i preventivním způsobem. Hlavním úkolem má být podle zástupců univerzity rozvoj služeb v oblasti psychosociální pomoci. Součástí bude i aktivní příprava na různé budoucí scénáře. Univerzita na této iniciativě spolupracuje s mezinárodními partnery.
„Univerzita Karlova po tragických prosincových událostech stojí nezlomena. Centrum resilience UK je nejen dalším krokem na naší cestě k zotavení, ale je také důležitým opatřením na podporu budoucích ročníků studujících,“ říká rektorka UK Milena Králíčková.
Univerzita v posledních měsících zvýšila dostupnost psychosociální podpory, ale soustředí se také na oblast informovaného přístupu k traumatu. „V demokratických společnostech bohužel podobným hrozivým událostem nelze stoprocentně zabránit. Je však nutné posílit systém prevence. Zde se můžeme poučit ze zkušeností zemí, které již takovými událostmi prošly,“ upozornila zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Děkanka Filozofické fakulty UK Eva Lehečková v kontextu uplynulých měsíců zdůraznila význam semknutého společenství lidí, kteří na nápravě situace pracovali. „Za všemi podpůrnými opatřeními, za všemi malými i velkými gesty pomoci jsou lidé, kteří jsou hrdými členy komunity FF UK, a jejich přátelé, lidé, kteří sdílí naše hodnoty. Lidé, kteří neustále nabízejí podporu, abychom mohli opět dělat to, co umíme – nabízet vzdělávání v humanitních a sociálních oborech a kultivovat společenské porozumění tématům, která budou ovlivňovat naši budoucnost. To je jedna z nejcennějších zkušeností posledního půlroku,“ uvedla.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) poděkoval univerzitě i fakultě za to, že se v době krize semknula. Zejména vyzdvihl aktivitu rektorky a děkanky, které podle něj byly připraveny „k neuvěřitelné aktivitě a činorodosti a pustily se do projektů, které mohou mít celospolečenský přesah“. Za důležité považuje téma duševního zdraví.
Řekl, že na bezpečnostním výboru sněmovny hodlá představit projekt „bezpečného dětství“. „Chceme vytipovat ve spolupráci s MŠMT a MPSV okamžiky, kdy by systém měl umět reagovat, kdy jde o dítě, jehož rodina vykazuje patologie, kdy se dítěti nevede dobře a jedinec pak nebude zvládat nároky, které na něj doba klade, a pomůže se mu na základě nějakých vzorců, které budou funkční,“ vysvětlil.
Univerzita dál pracuje na zvýšení bezpečnosti. Opatření nestojí na restrikcích, ale jsou nastavena tak, aby dál byla zajištěna role univerzity jako přístupného místa vzdělávání, setkávání a výměny názorů. UK vychází podle svých slov například z metodik ministerstva vnitra pro ochranu takzvaných měkkých cílů.
Konkrétně jde o posílení systémů varování, správné reakce při incidentech a zmírnění dopadu po incidentu. Jedním z kroků je také rozvinutí systému KISS (Krizový Informační a Svolávací Systém), přes nějž bude možné rychle odeslat zprávu na telefon v případě jakékoliv nenadálé události všem studujícím a zaměstnancům, kteří se nachází v zasažené oblasti.
Památník obětem střelby
Od středy také na náměstí Jana Palacha před Filozofickou fakultou UK stojí památník obětem střelby. V pátek odpoledne ho představí zástupci univerzity a fakulty. Památník je asi tři metry vysoký pískovec. Jedná se o přírodní plastiku, kámen měl být podle zástupců fakulty co nejméně opracovaný.
Tragickou událost připomíná také takzvané tiché místo ve čtvrtém patře hlavní budovy, které bylo při střelbě a následném policejním zásahu nejvíce poničené. Dvě místnosti, ve kterých umíraly oběti prosincové střelby, a spojovací chodba mají fungovat jako pietní místa do konce roku, uvedli již dříve zástupci fakulty. Místnosti slouží jako pietní místa od konce května. Lidé v nich najdou kovové studánky, kameny nebo například květiny.
Střelba na fakultě je nejtragičtější obdobnou událostí v historii České republiky. Podle policejní zprávy o poskytnuté psychosociální pomoci významně psychicky zasáhla na 9000 lidí.