Start elektronické evidence tržeb se blíží. Kolem tohoto nástroje již bylo vysloveno spoustu polopravd nebo vyložených lží. Administrátoři facebookové skupiny Radostné Česko bez EET připravili shrnutí těch největších výmyslů, kterými se nás snaží někteří lidé přesvědčit, že šmírovací nástroj Andreje Babiše nebude sloužit pouze k šikaně živnostníků.
6 největších lží kolem EET:
1.Martin Janeček (generální ředitel Generálního finančního ředitelství): „Krácení tržeb se rozrůstá jako metastáze, stát potřebuje EET.“
Skutečnost: Stínová ekonomika klesla (převážně za pravicových vlád) a je na nízkých 15 % HDP (průměr vyspělých zemí je 19 %, rozvojových 37 %). Z 15 % pouze několik procentních bodů připadá na krácení tržeb. Zbytek jsou např. práce na černo nebo domácí výpomoci. Z kriminální ekonomiky pak např. korupce úředníků nebo obchod s drogami.
2.Andrej Babiš (ministr financí): „Elektronická evidence je revoluční věc.“
Skutečnost: Evropská komise: „Neexistuje jediný důkaz, že by v Chorvatsku přijatá opatření na snížení stínové ekonomiky něčemu pomohla.“ Nyní je i s EET stínová ekonomika Chorvatska na dvojnásobku ČR.
3.Finanční správa: „Vybere se o 18 mld. Kč navíc (asi 0,4 % HDP).“
Skutečnost: Plošná represe nepatrně sníží stínovou ekonomiku v oblasti krácení tržeb, zároveň ale utlumí i tu oficiální. Dále naroste jiný druh stínové ekonomiky, např. práce na černo, soukromé kluby… Zvýší se i sociální výdaje státu, neboť ne každý bude ochoten pokračovat v podnikání pod hrozbou sankce celoživotních úspor.
4.Andrej Babiš (ministr financí): „Funguje to všude.“
Skutečnost: EET nemá ani jeden stát ze skupiny G20. Pouze Itálie a Turecko má mírnější formu registračních pokladen. Itálie po zavedení opatření namířených proti podnikatelům (včetně pokladen) v roce 1985 je 30 let po sobě nejpomalejší z vyspělých ekonomik a úvěrový rating jí klesl na úroveň rozvojových zemí.
5.Vladimír Dlouhý (prezident hospodářské komory): „EET narovná konkurenční prostředí.“
Skutečnost: Mentální a finanční překážka postihne více ty menší. Drobní nebudou moci konkurovat plným zvýšením cen o EET náklady těm větším a nebo řetězcům. „Satisfakce“ pro první vlnu snížením sazby DPH o 6 % na výstupu zase diskriminuje neplátce DPH. Časový opruz, mnohdy i nutné dvojí vykazování, nejvyšší byrokratická zátěž v Evropě jsou důkazem fatálního selhání hospodářské komory.
6.Marian Jurečka (ministr zemědělství a poslanec za KDU-ČSL): „EET nechce po podnikateli nic navíc.“
Bez komentáře.