Premiér Andrej Babiš se sám pasoval do role manažera, který řídí vakcinaci. Zatím ji nezvládá a společně s ministrem zdravotnictví Janem Blatným předvádějí festival chaosu a neschopnosti. Jeho snaha „ušetřit“ na vakcínách Pfizer vedla ke snížení jejich dodávek.
Ještě začátkem ledna se premiér Babiš chlubil v Partii televize Prima, že při řízení přípravy očkování využívá své zkušenosti z podnikání. „Jsem krizový manažer, z jiného světa. Vybudoval jsem firmu od nuly, já to řídím,“ oznamoval, jenže tuto náročnou logistickou operaci provází příliš mnoho lapsů a nevyladěností.
Příliš se nepovedla ani Babišova iniciativa z přelomu roku, kdy oznámil záměr použít větší množství dávek vakcíny proti covidu-19. Je totiž běžné, že v jedné ampuli pro několik dávek je více očkovací látky jako rezerva kvůli možným ztrátám při aplikaci.
Začal jsem hned konat
Totéž platí u vakcíny dodávané jako první na unijní trh společností Pfizer, která ji vyrábí společně s firmou BioNTech. Podle původně schválených závazných dokumentů je jedna ampule určena na využití pěti dávek očkování, což uvádí i příbalový leták. Pokud zdravotníci chtěli využít šestou „rezervní“ dávku, bylo k tomu potřeba povolení výrobce a Evropské agentury pro léčivé přípravky.
„Všechny vás zdravím, chci vám říct důležitou věc o šesté dávce z lahvičky. Z lahvičky jde běžně natáhnout namísto pěti dávek vakcíny plných šest dávek. Začal jsem hned konat,“ hlásil premiér koncem prosince ve svém pravidelném pořadu.
„Kontaktoval jsem předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Než se tak stalo, české ministerstvo zdravotnictví už 29. prosince oficiálně povolilo, že se na našem území může používat 6. dávka,“ pochlubil se na sociálních sítích zdánlivě skvělou příležitostí, jak „naočkovat víc lidí“. Tento záměr byl nakonec schválen a využilo ho více zemí.
Už tehdy se však objevovaly pochybnosti, zda lze šestou dávku použít automaticky z každého balení. „Rozhodně nemůžeme tvrdit, že tím pádem získáme 20 procent vakcíny navíc. Ne vždycky se to podaří,“ sdělil vedoucí nemocniční lékárny Fakultní nemocnice v Motole Petr Horák. Za pravdu mu dávají očkovací centra v Durynsku, která upozorňují, že se jim to nepodaří z každé druhé lahvičky.
O pětinu vakcín méně
Větší problém nastal v okamžiku, kdy výrobce Pfizer oznámil, že o příslušných 20 procent sníží dodávky vakcín. Argumentuje tím, že smlouvy hovoří o počtu dávek, nikoli o počtu vakcín, což potvrzuje i české ministerstvo zdravotnictví.
„Je pravdou, že smlouvy, které má EU se společností Pfizer uzavřeny, jsou založeny na počtu dávek, a nikoli na počtu plat,“ reagoval resort. Padá tak Babišova představa, že se ze sjednaných dodávek naočkuje větší část populace. Pokud se z lahvičky nyní oficiálně získává šest dávek, a netýká se to jen Česka, dodávky vakcín se podle toho snižují.
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn míní, že se podobné jednání farmaceutických firem dalo očekávat. Na rozdíl od českého premiéra Babiše, který si nepřečetl smlouvy a dnes se tváří překvapeně, že šířil ničím nepodložený optimismus.
Pat a Mat
Není to však zdaleka jediný vakcinační lapsus, který postihl Pata a Mata vládního boje s koronavirem, premiéra Babiše a ministra Blatného, který vrší chybu za chybou a tým spolupracovníků se mu doslova rozpadá pod rukama.
Příprava na vakcinaci u nás začala příliš pozdě a neprofesionálně, jako ostatně vše, co Babišova vláda v tomto směru podniká. Proto se Česko už od září ocitá mezi nejrizikovějšími zeměmi Evropy s nejhorším vývojem epidemie. Lakování situace narůžovo ministrem Blatným zavání vědomou manipulací a papalášskou arogancí.
„Na rozdíl od ostatních členských států EU Česko nevytvořilo s kraji a městy infrastrukturu a plán očkování, kvůli čemuž dnes vzniká obrovský chaos,“ komentuje současný stav místopředseda KDU-ČSL a europoslanec Tomáš Zdechovský.
Premiér Babiš prakticky zrušil protiepidemický systém PES a zvolil svůj standardní postup, kdy vše řídí a rozhoduje sám, což vyvolává turbulentní komplikace.
Typickým příkladem nekompetence státu a šití horkou jehlou byl nepovedený rozjezd rezervačního systému očkování v polovině ledna. Premiér Babiš naopak odpovědného vládního zmocněnce Vladimíra Dzurillu pochválil a navrhl ho na státní vyznamenání.
Přitom hodinu po spuštění registrace byly všechny vakcíny rozebrané. Systém je složitý, reakce zdlouhavé, lidé měli problémy s přihlášením, nemohli dokončit registraci, nechodily SMS zprávy s PIN kódy, na očkování přicházeli lidé podle rezervovaného termínu, ale nemocnice je v systému neměla.
Kdo si to odskáče?
Poslední kapkou bylo extempore ministerstva zdravotnictví, jehož mluvčí Barbora Peterova doporučila podávání prvních dávek vakcíny přerušit a pozastavit i rezervace termínů očkování. Nemocnice začaly rušit seniorům nad 80 let již potvrzené termíny.
O několik chvil později pokyn pozastavit očkování odmítl jak premiér Babiš, tak ministr Blatný. Nelze si ovšem představit, že by tisková mluvčí vydala takto závažné a citlivé prohlášení, aniž bylo posvěceno šéfem resortu.
Za výběr ministra zdravotnictví odpovídá předseda vlády, který se dobrovolně ujal řízení vakcinace. Na koho a kdy alibisticky hodí její nekonečné problémy a neúspěchy?