Americké ministerstvo zahraničí připustilo, že na summitu NATO ve Washingtonu mohou lídři členských zemí jednat i o otázce možného sestřelování ruských raket mířících směrem k Polsku nad Ukrajinou. Podle webu Evropejska pravda to řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller. Ukrajina si dlouhodobě stěžuje na nedostatek prostředků protivzdušné obrany.
„Nemám žádné informace o změnách v politice USA nebo NATO, které by mohly být oznámeny, ale samozřejmě kdykoli chce člen NATO vznést politickou otázku, má možnost tak učinit a diskutovat o ní s hlavami ostatních států,“ reagoval mluvčí amerického ministerstva zahraničí na prohlášení polského premiéra Donalda Tuska, který v pondělí řekl, že Polsko na summitu zapojí spojence z NATO do diskuse o možném sestřelování ruských raket a dronů nad ukrajinským územím.
„Jsem si jistý, že se o tom může diskutovat, pokud bude (Donald Tusk, pozn. red.) chtít,“ dodal Miller. Summit NATO ve Washingtonu potrvá do čtvrtka. Setkání lídrů členských států NATO bude provázet téma dlouhodobé podpory Ukrajiny napadené Ruskem, ale také například spolupráce se státy Indo-Pacifiku.
Otázky, proč NATO nesestřeluje rakety a drony mířící z Ruska na Ukrajinu, se objevily poté, co Írán v dubnu letošního roku vyslal proti Izraeli přes 300 dronů a raket. Odrazit útok se izraelské protivzdušné obraně podařilo s pomocí Spojených států, Británie, Francie a Jordánska. Zapojení Velké Británie na sociální síti X potvrdil i tehdejší ministerský předseda Rishi Sunak. „Mohu potvrdit, že naše letadla sestřelila několik íránských útočných dronů,“ prohlásil s tím, že útok byl „nebezpečnou a zbytečnou eskalací“, kterou „co nejdůrazněji“ odsuzuje.
Podobný postup v případě Ukrajiny má ale podle vrcholných politiků několik úskalí. „Myslím, že potíž s tím, co navrhujete, spočívá v tom, že pokud se chcete vyhnout eskalaci ve smyslu širší evropské války, myslím, že jediná věc, které se skutečně musíte vyhnout, je přímé zapojení jednotek NATO do bojů proti ruským vojskům. To by znamenalo nebezpečí eskalace,“ prohlásil tehdejší ministr zahraničních věcí Velké Británie David Cameron v rozhovoru pro britskou rozhlasovou stanici LBC.
Stíhačky navíc podle něj nejsou vždy ideální možností k sestřelení raket a dronů, protože systémy protivzdušné obrany fungují lépe. S ohledem na to Ukrajina potřebuje systémy protivzdušné obrany – zejména americké systémy Patriot – které Spojené království nemá k dispozici, dodal v dubnu Cameron.
Ukrajina má minimálně čtyři systémy Patriot, mimo jiné od USA nebo Německa. Kromě toho dostala od spojenců i jiné protiletecké komplety. Právě Německo nedávno dodalo Ukrajině již třetí systém Patriot.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj koncem května při návštěvě Madridu žádal o další systémy s argumentem, že významně pomohou ukrajinským silám čelit ruským vzdušným úderům. Ukrajina podle něj potřebuje nejméně dalších sedm těchto systémů, aby se ruským útokům mohla účinně bránit.