REPORTÁŽ / Blížíme se k městu Slovjansk, jednomu z posledních svobodných měst v Doněcké oblasti. Nedaleko odsud se nachází 56. samostatná motorizovaná brigáda, která zadržuje Rusy všemi svými silami. Vezeme jí důležitou pomoc v podobě evakuační šestikolky určené pro rychlou extrakci zraněných vojáků z fronty. Máme i další dárečky, které u nich okamžitě najdou využití.
Naše auta zastavují pod krytem střechy, aby nás nezahlédly nepřátelské drony. Zdraví nás velitel 23. pluku 56. samostatné motorizované brigády. Právě k jeho jednotce, bojující mimo jiné také u strategicky důležitého Časiv Jaru, zamíří evakuační šestikolka, kterou spolu s dobrovolníkem Macem zajistili členové opavského spolku Cesta naděje života.
Dobrovolníci šestikolku pojmenovali Yara, po 29leté ukrajinské vojenské zdravotnici, která přišla o život na počátku března 2023 nedaleko neblaze proslulého Bachmutu, když Rusové podnikli útok na sanitku, v níž ošetřovala raněné. Šestikolka kanadské výroby zaplacená nejen českými dárci má řadu vylepšení a úprav nutných pro použití v bojových podmínkách. Předně chybí elektronické omezení rychlosti, takže se po bojišti bzučícím nepřátelskými drony může pohybovat rychlostmi přesahujícími sto kilometrů v hodině.
Jak se ukáže při předávce, je to pro potřeby armády velmi solidně připravený stroj. Na zádi mašiny přibyl rám s úchyty pro nosítka určená pro transport zraněných, po stranách nechybějí ani sedátka pro zdravotníky. Testovací jízda s ukrajinskými vojáky předvede ohromnou prostupnost terénem, kterou šestikolce poskytuje režim náhonu na všechna (neprůstřelná) kola. Rychlá jízda ve čtyřech lidech do prudkého srázu ukazuje její sílu a efektivnost. Muži se vracejí nadšení bez ohledu na to, že jsou od hlavy k patě pokrytí blátem. Kvitují, že oproti čtyřkolkám je tento stroj také mnohem stabilnější. Šestikolka disponuje zatmívacím nočním režimem, je vybavena speciálním infra osvětlením pro nenápadnou noční jízdu s noctovizorem. Má napájení pro elektronickou rušičku dronů a další technická vylepšení.
Češi už podobné stroje na Ukrajinu dodali. Kontinuálně probíhá výměna zkušeností s tamními vojáky. Šestikolka se může ponořit do poměrně hluboké vody, aniž by to vyřadilo motor. Kdyby navzdory všem vylepšením přece jen uvízla v hlubokém ukrajinském blátě, má vepředu k dispozici naviják s ocelovým lanem.
Mac ukazuje dychtivě přihlížejícím vojákům možnosti stroje a jeho funkce. „Snažíme se, aby každá šestikolka byla lepší než ta předešlá,“ říká. Přestože je stroj primárně určen pro převoz zraněných, je možné ho variabilně uzpůsobit i pro jiné použití, jako například pro transport skupiny vojáků, munice nebo zásobování předsunutých jednotek.
„Pro nás je enormně důležité, aby stroje zaplacené českými dárci našly reálné a konkrétní využití. Nechceme prostě jen někam odvézt takhle užitečnou věc a pak se dívat na to, jak někde stojí ve skladu,“ dodává Mac s tím, že s jednotkou zůstanou nadále v kontaktu, budou monitorovat užitečnost stroje, pro nějž navíc budou schopni zajišťovat servis a také případné další úpravy. Navíc pro 56. brigádu hodlají zajišťovat i další potřebné věci. Mac říká, že je šťastný, když vidí, že pomoc dorazila na správné místo. Do dobrých rukou.
Z povzdálí všechno se zájmem pozoruje postarší muž o holi. Přijde si pro cigaretu a rozpovídá se. Říká, že z vesnice, ve které žije, se mnoho lidí odstěhovalo. „Co tady ten Rusák chce?“ rozčiluje se. „Podívej na ty krásné vesničky. Žili jsme si tady všichni pospolu, v klidu, v míru, hospodařili jsme, chovali ryby. Je dobré vidět, že lidé pořád pomáhají, ale já už jenom chci, aby nám Rusové dali pokoj, aby už to skončilo,“ lamentuje a šourá se pryč.
Večer nás vojáci hostí na jedné ze svých základen. Místní kuchař pro nás vyvařuje, jako bychom byli mezinárodní delegace, a spokojeně se na nás usmívá. Spiklenecky na sebe pomrkáváme, že práce v kuchyni pro něj musí být v současných podmínkách terno. Je to ale velmi nepřesný dojem. Vypráví nám, že dříve pracoval v Polsku, ale pak přijel bránit svou vlast. Neskončil v kuchyni. Bojoval v první linii, než ho zasáhly nepřátelské výstřely do nohy a do páteře. S pomocí kolegů si zaškrtil nohu turniketem. Evakuace ale nepřipadala v úvahu kvůli ohromné intenzitě bojů na pozici.
„Tak jsem si sundal výstroj, dal jsem klukům svoji zbraň a vydal jsem se pryč sám,“ líčí. Plazil se dlouho, a pak ho ještě táhli další vojáci, než se mu podařilo dosáhnout stabilizačního bodu. Tam pak ale ještě čekal dlouhé hodiny na záchranu. Ukazuje nám video, na kterém ho spolubojovníci nakládají na vozidlo, jímž se následně teprve dostal na ošetření.
„Bojovat už nemůžu, kost v noze mi drží kovová podpora a kovem mám vyztužený i jeden obratel,“ popisuje a podává nám další várku dobrot. Říkáme si, že i tak měl ohromné štěstí, že mu dlouhé hodiny zaškrcenou končetinu nemuseli amputovat. Mnoho jiných skončilo s protézou. Snad evakuační šestikolka nyní jeho spolubojovníkům pomůže, aby se prodleva mezi zraněním a evakuací z pozice zkrátila. Češi mohou přispívat dále. Závisejí na tom lidské životy.
Mezi dárky, které jsme vojákům z 56. brigády přivezli, je i dron Mavic vybavený termovizí. Ukrajinci ho díky jeho odolnosti proti elektronickému rušení používají k monitorování pohybu nepřátel a také ke shozům výbušnin na nepřátelské stroje a vojáky. Tamní operátor dronů pracuje z vlastní iniciativy. Techniku, jako jsou antény, internetové sety Starlink i samotné drony, si nakoupil za vlastní peníze. Nedávno jeho pozice dostala přímý zásah, který zázrakem přežil. Ztratil ale mnoho vybavení. I proto zajásá, když mu Mac předává tento užitečný dárek. Téhož večera ho adaptuje pro potřeby boje a následného dne s ním zamíří do akce. Vzápětí hlásí první úspěšný zásah nepřátelského cíle. I to české dobrovolníky utvrzuje v tom, že našli jednotku, která jejich pomoc bude efektivně využívat.
„Rozhodně budeme v pomoci téhle brigádě pokračovat. Všechno, co jsme viděli, nás přesvědčuje o tom, že věci, které pro ně zajistíme, využijí na sto deset procent,“ konstatuje Mac, který pro vojáky v mezičase už nakupuje další potřeby, jako je například zařízení Starlink. „Každá poskytnutá věc, na kterou naši dárci přispějí, tady beze sporu znamená zachráněné lidské životy a čas je naprosto klíčový. Otálení zabíjí,“ dodává český dobrovolník, kterému Češi pomáhají zde.
Poznámka na závěr: Ukrajinci za pár dní osadili šestikolku protidronovou rušičkou a v současné chvíli už slouží zdravotníkům na linii. „Tak má vypadat spolupráce,“ pochvalují si čeští dobrovolníci.
Tento týden jsme předaly Runy jednotce stroj na evakuaci raněných. Stroj už pracuje na linii. Je vybaveny rušičkou. A máme o tom i zprávu od nadšených mediků. Tak má vypadat spolupráce😍❤️
— Mac (@Mac62971351) December 8, 2024
Podpořte Runu a její tým.https://t.co/mfHBNneZXv pic.twitter.com/11kPgW2PIP