Tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti Oleksij Danilov na sociální síti facebook ukázal testování ukrajinských raket. „Raketový program ukrajinského prezidenta v akci. Testy jsou úspěšné,“ okomentoval Danilov. Ukrajinské zbraně dlouhého doletu dokázaly zasáhnout cíl vzdálený i 700 kilometrů, prohlásil už dříve prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Raketový program ukrajinského prezidenta je v akci. Testy jsou úspěšné, nasazení je efektivní. Sevastopol čeká, Kamčatka čeká, Kronštadt čeká,“ napsal na sociální síti Danilov k videu, které zobrazuje odpálení rakety. Podle webu Ukrajinská pravda jde o úspěšný test raketových zbraní ukrajinské výroby.
Danilov neuvedl žádné podrobnosti. Podle ukrajinského webu ale video souvisí s prohlášením prezidenta Zelenského, že se ukrajinským zbraním dlouhého doletu podařilo zasáhnout cíl vzdálený 700 kilometrů. Ty vznikají pod ministerstvem strategického průmyslu. „Úspěšné použití našich zbraní dlouhého doletu: cíl byl zasažen ve vzdálenosti 700 kilometrů,“ napsal Zelenskyj na komunikační platformě telegram.
Agentura Unian v souvislosti se Zelenského vyjádřením připomněla, že ukrajinské státní a soukromé zbrojovky vyrábějí vojenskou techniku, zbraně a munici. Tajemník bezpečnostní rady Oleksij Danilov už dříve oznámil, že ukrajinské ozbrojené síly zničily vypouštěcí zařízení raket systému protivzdušné obrany S-400 na anektovaném Krymu za „pomoci nové moderní ukrajinské rakety“. V médiích tehdy zazněly dohady o ukrajinské střele Neptun, které se také připisuje potopení ruského křižníku Moskva.
Doletem v řádu stovek kilometrů se podle expertů také vyznačují někdejší průzkumné drony Tu-141 Striž sovětské konstrukce a protiletecké rakety S-200 rovněž sovětské konstrukce, které Ukrajinci dokázali upravit k útokům proti pozemním cílům.
Už na konci loňského roku Ukrajinci podle ruských úřadů použili přebudované striže k náletům na vzdálenější základny ruských strategických bombardérů používaných při útocích na Ukrajinu. Tyto drony loni v prosinci podle informací ze sociálních sítí poškodily dva bombardéry Tu-95 na základně Engels u Saratova a cisternu a bombardér Tu-22M3 na letišti Ďagilevo u Rjazaně. Kyjev se k útokům oficiálně nepřihlásil, ukrajinští představitelé ale v komentářích naznačovali, že za nimi stojí Ukrajina.
Na letišti v Pskově je rozmístěn 334. vojenský transportní letecký pluk, který je součástí 76. výsadkové divize. Vojáci z pskovské divize se zúčastnili invaze na Ukrajinu, včetně okupace města Buča v Kyjevské oblasti, dodala Meduza.
Buča se po osvobození stala symbolem válečných zvěrstev. Těla zavražděných civilistů ležela na ulicích, ve městě a okolí se našly masové hroby se stovkami obětí okupace. Navzdory důkazům a svědectvím Rusko popírá, že by se ruští vojáci mohli dopustit válečných zločinů. Za vyslovení takového podezření hrozí v Rusku odsouzení k dlouholetým trestům vězení za „diskreditaci“ a „šíření úmyslných lží“ o ruských ozbrojených silách.