Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík se v sobotu účastnil proruské demonstrace Jindřicha Rajchla s názvem Česko proti bídě a po jejím skončení byl mezi těmi, kteří se pokusili násilím vniknout do Národního muzea a strhnout ukrajinskou vlajku. Ševčíkovo chování bude podle informací deníku FORUM 24 řešit rektor VŠE.
„Vystupování pana děkana je za hranou dloudobě a včerejší vystoupení nebylo výjimkou. Ačkoli je o tom pan děkan přesvědčen, nelze oddělit jeho soukromé názory a činy od faktu, zastává veřejnou funkci. Rektor VŠE, Petr Dvořák, se hned v pondělí sejde s panem děkanem a poté vydáme prohlášení, které bude obsahovat další kroky,“ uvedla na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí VŠE Věra Koukalová. „Vysokoškolský zákon dává velkou autonomii fakultám a odvolat děkana je velmi komplikovaná záležitost. VŠE a rektor sám dlouhodobě usiluje o změnu tohoto zákona,“ doplnila.
Ševčík dorazil demonstraci podpořit, na předchozích akcích orientovaných na podporu Ruska, proti pomoci Ukrajině, proti vládě či proti opatřením proti covidu-19 také aktivně vystupoval. Zároveň spolupracuje s prokremelsky orientovaným hnutím Trikolora, jeho členem ale není, v minulosti byl v letech 1985–1989 členem KSČ.
Ševčík se dle fotografií deníku FORUM 24 pokusil spolu s ostatními proniknout do muzea, policie mu v tom ale zabránila. Během akce bylo zadrženo osmnáct lidí, dva policisté byli zraněni.
Děkanem Národohospodářské fakulty VŠE byl znovu zvolen loni v dubnu, a to přes dlouhodobou kritiku kvůli svému vystupování. Ševčík kromě účasti na demonstracích podporuje dezinformační média. Když 3. září vystoupil na demonstraci Ladislava Vrabela, prohlásil, že premiér Petr Fiala je „hňup“ a „probruselský lokaj“. Zaznělo, že český premiér „musel jako malý smrad poslouchat výblitky člena Evropského parlamentu Guye Verhofstadta“, přitom „kdyby měl koule, tak by mu dal alespoň slovně po hubě za jeho nehorázné řeči“. Vedení VŠE se od Ševčíka poté veřejně distancovalo.
Možnosti odvolání děkana řeší zákon o vysokých školách z roku 1998. Doslova se zde uvádí: „Děkana jmenuje a odvolává na návrh akademického senátu fakulty rektor. Rektor může odvolat děkana z vlastního podnětu, a to pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátu veřejné vysoké školy v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.“ Ševčík ve svých vyjádřeních zdůrazňuje, že na demonstrace chodí ve svém volném čase a nereprezentuje zde VŠE.