Severní Korea by podle čínských expertů mohla mít již dvacet jaderných hlavic a schopnost vyrobit dostatek uranu vhodného k výrobě jaderných zbraní, aby svůj arzenál do příštího roku zdvojnásobila. Vyplývá to z čínských odhadů, o kterých s odvoláním na zdroje informoval americký list The Wall Street Journal (WSJ). Čínské odhady, které byly údajně předány americkým odborníkům, jsou vyšší než dosavadní americké prognózy. Ty se momentálně pohybují v rozmezí 10 až 16 jaderných bomb, napsal také WSJ.
Pchjongjang provedl již tři jaderné testy, ten poslední v únoru 2013. Odborníci se rozcházejí v názorech, jak velký pokrok komunistická KLDR učinila v programu vývoje balistických střel, které by teoreticky mohly být vybaveny jadernými hlavicemi.
Jihokorejské ministerstvo obrany podle zpráv z letošního ledna předpokládalo, že KLDR se výrazně přiblížila výrobě rakety s jadernou hlavicí. Zmenšit jadernou nálož tak, aby ji unesla střela delšího doletu, trvá podle expertů Soulu zpravidla dva až sedm roků. Svou první jadernou zkoušku Severní Korea provedla před osmi lety, a mohla by tedy tuto technologii podle jihokorejského ministerstva již ovládat. Důkazy ale pro to tehdy nemělo.
Nebezpečné hračky
Ve zprávě, kterou letos v únoru předložil Americko-korejský ústav při Škole pokročilých mezinárodních studií Johnse Hopkinse ve Washingtonu, američtí experti odhadli, že KLDR by mohla do pěti let posílit svůj jaderný arzenál na dvacet až sto jaderných náloží ze současných zhruba desíti a bude zřejmě schopna je umístit na rakety delšího doletu.
Pokud by Severní Korea skutečně dosáhla na možnost mít potenciálně použitelné jaderné zbraně, znamenalo by to samozřejmě zlom v poměru sil v jižní Asii. KLDR je poměrně chudý a nevýkonný stát, který má sice ohromnou armádu, pokud jde o čísla, ale nemůžeme vědět, zda by velikosti odpovídala i výkonnost. Jaderná zbraň ale může napáchat velké škody bez ohledu na vyspělost země. Je to prostě nástroj vydírání.
Až dosud se veškeré obavy ohledně severokorejského zbrojení mohly bagatelizovat poukazem na údajné irácké zbraně hromadného ničení, které se nenašly. Řekne se, že Západ je ulhaný. Pokud je ale znepokojena i Čína, která má k severokorejskému režimu asi nejblíž, je třeba to brát vážně. Šílenci, což severokorejští vůdci nejspíš jsou, by neměli mít tak nebezpečné hračky.