![Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un a vůdce Ruska Vladimir Putin](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/617359/profimedia-0428026987-e1699450237164-1440x810-c.jpg)
Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un a vůdce Ruska Vladimir Putin FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/839692/lastuvka-100x100-c.png)
Severní Korea dodává Rusku polovinu dělostřelecké munice, kterou používá na Ukrajině. Tento týden to napsal britský deník The Times. Podle něj jde o přibližně tři miliony granátů ročně. Dohody byly zřejmě uzavřeny na začátku letošního roku, kdy Vladimir Putin navštívil Pchjongjang a zároveň byl podepsán obranný pakt.
Předpokládá se, že velká část munice je vadná. Navzdory tomu podle deníku The Times hraje obrovské množství dodaných nábojů klíčovou roli při postupech Ruska na východní Ukrajině, naposledy při dobytí Vuhledaru v Doněcké oblasti na začátku tohoto týdne.
Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov už v září varoval, že dodávky severokorejských granátů vychylují průběh války ve prospěch Ruska. „Naším největším problémem je Severní Korea. Objem jimi dodávaných vojenských produktů skutečně ovlivňuje intenzitu bojových akcí. S příjezdem severokorejské lodi, která dodává náklad s municí, se za osm až devět dní nepřátelství maximálně zintenzivní během dvou až tří týdnů. Jedná se o přímou závislost.“
Vzhledem k tomu, že ruské zásoby munice se kvůli rozsáhlému použití na Ukrajině vyčerpávají, Severní Korea se stává hlavním vnějším dodavatelem zbraní pro Rusko. Jak už deník FORUM 24 informoval, Pchjongjang pravděpodobně poslal Moskvě kontejnery, které mohou obsahovat více než pět milionů kusů dělostřeleckých granátů.
Předpokládá se, že zásilka byla ze Severní Koreje do Ruska dodána k 15. červenci a obsahovala kontejnery, které mohou pojmout přibližně 5,2 milionu dělostřeleckých granátů a také desítky balistických raket krátkého doletu, popsal jihokorejský ministr obrany Shin Won-sik. Zároveň znovu zopakoval, že postoj Jižní Koreje a její případné poskytnutí dodávek zbraní Ukrajině budou záviset na velikosti vojenské spolupráce mezi Moskvou a Pchjongjangem.
Dělostřelecké granáty však nejsou jediným vojenským vybavením, které ze Severní Koreje směřuje do Ruska. Severní Korea Rusku zřejmě dodává i protitanková raketová vozidla. Podle časopisu Forbes to potvrzují záběry ukrajinského dronu z okolí města Vovčansk v Charkovské oblasti.
Severokorejské protitankové raketové vozidlo se poblíž frontové linie na severovýchodě Ukrajiny objevilo zhruba šest týdnů po Putinově návštěvě Pchjongjangu. Podle časopisu Forbes mají užší vojenské vztahy mezi Ruskem a Severní Koreou konečně skutečný dopad na válku na Ukrajině. Dodávky obrněných vozidel by údajně mohly Rusku pomoci vyřešit jeden z největších problémů na bojišti – jejich nedostatek.
Přítomnost severokorejského protitankového raketového vozidla potvrzují záběry ukrajinského dronu. Má jít o Bulsae-4, šestikolový stroj vyzbrojený raketami. Jde o severokorejský unikát. Každá z šesti střel váží podle Forbesu několik desítek kilogramů a má dosah několik kilometrů. Na bojišti potom plní stejný úkol jako ukrajinské a ruské výsadkové protitankové raketové týmy – ničí nepřátelské tanky –, ale je rychlejší, mobilnější a lépe chráněný.
Od loňské návštěvy severokorejského vůdce Kim Čong-una v Rusku přetrvávají obavy z prohlubující se vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi. V červnu, během návštěvy Vladimira Putina v Pchjongjangu, Severní Korea a Ruská federace podepsaly dohodu o komplexním strategickém partnerství. Rusko na základě dohody nevylučuje vojensko-technologickou spolupráci s KLDR. Podle Kima má nicméně dohoda obranný a mírový charakter. „Nepochybně urychlí vytvoření nového multipolárního světa,“ podotkl Kim.
Putinův zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov během návštěvy řekl, že nová dohoda nahradí předchozí smlouvy z let 1961, 2000 a 2001. Potřeba nové smlouvy je podle Ušakova dána vývojem geopolitické situace ve světě a v regionu a také změnami, ke kterým v poslední době došlo v bilaterálních vztazích mezi Ruskou federací a KLDR.
Šéf Kremlu přijel na první návštěvu KLDR za posledních 24 let se slibem, že s izolovanou komunistickou zemí prohloubí obchodní a bezpečnostní vazby a podpoří ji v jejím odporu proti Spojeným státům americkým.
V rámci spojenectví severokorejská armáda oznámila, že její ženijní jednotka se již příští měsíc připojí k ruským pozemním silám v Doněcké oblasti.
Severní Korea se stala od začátku války na Ukrajině dodavatelem zbraní do Ruska. Moskva se potýká se sníženými vojenskými zásobami a výrobní kapacitou, kterou současně omezují západní sankce. Interní ruské obchodní údaje, které získal deník The Washington Post, ukazují, že Rusko mohlo během šesti měsíců obdržet od Severní Koreje 1,6 milionu dělostřeleckých granátů.