Severní Korea pravděpodobně obohatila dostatek uranu na výrobu dvojciferného počtu bomb. Pokročila také ve vývoji výkonnějších a přesnějších raket zacílených na Jižní Koreu, sdělila ve čtvrtek podle agentury AP špionážní agentura Jižní Koreje zákonodárcům.
Jihokorejská tajná služba uspořádala parlamentní briefing za zavřenými dveřmi dva týdny poté, co Severní Korea poprvé zveřejnila snímky svých centrifug na obohacování uranu. Podle jednoho ze zúčastněných zákonodárců zpravodajská služba vyhodnotila, že režim Kim Čong-una odhalením tajného zařízení vyjádřil vzdor vůči Spojeným státům před volbou nové hlavy státu a zároveň prezentoval své vojenské úspěchy.
Na dotaz ohledně množství severokorejského paliva pro výrobu bomb zpravodajci uvedli, že Kimův režim má asi 70 kilogramů plutonia. Spolu s ním disponuje neurčeným, ale značným množstvím uranu, které by stačilo na výrobu „přinejmenším dvouciferného počtu“ zbraní, uvedl poslanec.
Pchjongjang by mohl jaderný test podle některých analytiků provést před americkými prezidentskými volbami, podle tajné služby spíše počká až po nich.
Severokorejská média sice neprozradila, kde se nachází zařízení na obohacování uranu, podle tajné služby je ale nejspíše umístěné v Kangsonu na jihozápadě země. Spolu s hlavním jaderným komplexem v Jongbjonu na severozápadě je závod v Kangsonu jedním ze dvou známých míst v Severní Koreji, která jsou spojována s obohacováním uranu. Někteří analytici nicméně tvrdí, že režim má takových zařízení více.
Pchjongjang 18. září zkušebně odpálil dva typy nových raket. Jedna slouží k dopravě „supervelkých“ konvenčních hlavic a druhá představuje „strategickou“ řízenou střelu – režim ji tedy vyvinul pro možný jaderný útok. Severní Korea za poslední dva roky výrazně navýšila počet raketových testů a prohloubila vojenskou spolupráci s Ruskem. Spojené státy či Jižní Korea se obávají, že by Rusko mohlo pomáhat KLDR s rozvojem zbraní.