
Ilustrační foto. (Charkov v dubnu 2024). FOTO: Kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského (se souhlasem)
FOTO: Kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského (se souhlasem)

Severokorejské balistické rakety jsou od konce loňského roku mnohem přesnější. S odkazem na vysoko postavené ukrajinské zdroje to napsala agentura Reuters. Severní Korea podle nich využívá válku na Ukrajině ke zdokonalení svých raket. Rusko začalo odpalovat severokorejské balistické rakety krátkého doletu K-23, K-23A a K-24 na Ukrajinu ke konci roku 2023 a od té doby jich vypálilo přibližně 100.
Zvýšení přesnosti na 50 až 100 metrů od zamýšleného cíle naznačuje, že Severní Korea úspěšně využívá bojiště k testování své raketové technologie, řekly zdroje agentuře Reuters. Takto přesných bylo více než 20 severokorejských balistických raket, které v posledních několika týdnech zasáhly Ukrajinu. Dříve měly severokorejské rakety přesnost jeden až tři kilometry.
Yang Uk, odborník na zbraně ze soulského Institutu pro politická studia Asan, popsal, že takové zlepšení severokorejských raketových schopností má znepokojující důsledky pro možnost ohrožení Jižní Koreje, Japonska a Spojených států amerických nebo prodeje modernizovaných zbraní „neúspěšným“ státům nebo ozbrojeným skupinám.
„To může mít velký dopad na stabilitu v regionu a ve světě,“ dodal.
Severokorejské vojenské programy se v posledních letech rychle rozvíjely, včetně raket krátkého a středního doletu, které mohou být podle Pchjongjangu vybaveny jadernými hlavicemi. Až do svého angažmá na Ukrajině však tato dlouhodobě izolovaná země tyto nové zbraně nikdy nevyzkoušela v boji, napsala agentura Reuters.
Podle ukrajinských zdrojů není jasné, jaké úpravy na svých raketách Severní Korea provedla. „Vzhledem k tomu, že vyrábějí rakety a získávají zpětnou vazbu od zákazníků – ruské armády – pak mají více zkušeností s výrobou spolehlivějších raket,“ dodal Yang Uk. Možným vysvětlením však je, že rakety byly vybaveny lepšími navigačními systémy nebo řídicím mechanismem, který usnadňuje manévrování.
Rusko začalo odpalovat severokorejské balistické rakety krátkého doletu K-23, K-23A a K-24 na Ukrajinu ke konci roku 2023 a od té doby jich vypálilo přibližně 100. Kyjev tvrdí, že Rusko rovněž obdrželo od Pchjongjangu miliony dělostřeleckých granátů a tisíce vojáků.
Ačkoli severokorejské balistické rakety představují pouze malou část ruských raketových úderů, nesou velkou bojovou hlavici o hmotnosti až jedné tuny a mají dolet až 800 kilometrů, uvedl zdroj z ukrajinské armády. Ekvivalentem je ruská raketa Iskander-M, která ale nese menší náklad a má kratší dolet.
Vojáci z KLDR se podle tvrzení Kyjeva na podzim zapojili do snahy ruských sil získat zpět část Kurské oblasti, kterou obsadily ukrajinské síly v souvislosti s pokračující ruskou agresí na Ukrajině.
„Máme však informace, že mohou být použiti i v jiných částech fronty. Jejich ztráty jsou již znatelné,“ prohlásil nedávno ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva podle něj fakticky zatáhla do války další stát, „a to v maximální možné míře“. „A pokud toto není eskalace, tak co je potom eskalace, o které mnozí hovoří?“ dodal Zelenskyj.
Ruský prezident Vladimir Putin podle Zelenského odsouvá možnost míru a chce „další problémy v Asii a ve světě, proto Rusové učí Severní Koreu modernímu válčení“. „Pokud nedojde k tvrdé reakci ze strany světa, Rusko válku ještě zhorší. Dělá to tak vždy,“ dodal s tím, že Rusko ignoruje výzvy k deeskalaci.
„Budeme se bránit, a to i proti těmto Severokorejcům. A budeme i nadále jednat koordinovaně se všemi našimi partnery, abychom tuto válku zastavili – spolehlivě, se spravedlivým mírem,“ uzavřel.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského už v Kurské oblasti padlo nebo bylo zraněno přes tři tisíce severokorejských vojáků. Moskva ani Pchjongjang nikdy nasazení Severokorejců po boku ruských vojáků nepotvrdily, zároveň jej ale nepopírají. Pchjongjang podle Kyjeva a jeho spojenců podporuje ruskou agresi i dodávkami zbraní.