Podle zjištění ukrajinské rozvědky bylo již 2000 Severokorejců převeleno přímo do bojových jednotek ruské armády. V záloze zůstává dalších 9000 mužů. V jejich čele stojí trojice generálů, která je však ukryta v uzavřených táborech.
„Stojí za zmínku, že 11 000 severokorejských vojáků, kteří se v současnosti nacházejí na území Ruské federace, stále představuje nebezpečí, i když je jich málo. Jsou nebezpečím jak pro Ukrajinu, tak pro region, odkud přišli,“ popsal pro Radio Svoboda možná rizika Andrij Černjak, zástupce Hlavního zpravodajského ředitelství (GUD) Ministerstva obrany Ukrajiny.
Podle něj ukrajinská strana zatím stále ještě neví, jakou konkrétní roli v bojových operacích jim Rusové přidělí, ale chápe, že „ti vojáci, kteří zůstanou naživu a vrátí se na území Severní Koreje, už budou lidé, kteří prošli výcvikem v pravidlech moderní války“.
Severokorejci procházejí na cvičištích v Kurské oblasti všeobecným vojenským výcvikem, ale i specifickým výcvikem pro operátory bojových dronů. „Po návratu domů z nich budou vyškolení specialisté, kteří v první řadě budou rozumět obsluze bezpilotních prostředků,“ řekl Černjak, podle něhož budou tito muži instruktory schopnými naučit milionovou severokorejskou armádu novým podmínkám vedení války a novým podmínkám bojových operací. „ To je nebezpečí pro region. Je to nebezpečí pro Jižní Koreu, je to nebezpečí pro Japonsko, je to nebezpečí pro všechny demokratické země, které jsou v tomto regionu,“ obává se Černjak.
V současné době jsou dva tisíce Severokorejců již zařazeny u ruských bojových jednotek. Podle Černjaka existují tři možnosti následujícího vývoje. Buď se přímo aktivně zúčastní bojů na ukrajinském území, nebo v Kurské oblasti na území Ruska, případně zůstanou v záloze, aby tak nahradili Rusy, kteří se zapojí do boje.
Před několika dny napsal The Wall Street Journal, že severokorejským jednotkám v Rusku velí generál Kim Jong-bok. Podle informací ukrajinské rozvědky však ve skutečnosti velí severokorejskému kontingentu tři generálové. „Jsou maximálně schovaní, jsou maximálně chráněni. Jsou v uzavřených táborech, cvičí se, ale snaží se je přede všemi co nejvíce skrývat,“ popisuje Černjak postavení korejských velitelů. Důvody, proč severokorejský diktátor Kim Čong-un poskytnul Vladimiru Putinovi své muže, jsou podle Černjaka jasné.
Podle jeho názoru žádala Severní Korea Rusko o všechno, od potravin a základního zboží až po jaderné technologie. „Dokonale rozumíme podmínkám, ve kterých lidé v Severní Koreji žijí, takže potřebují úplně všechno. Korea může sdílet lidi, kterých jim v zásadě není líto. Stejně jako Rusové nelitují svých lidí,“ řekl Andrij Černjak.