Zachovejte klid – jde o turistickou agenturu. V KLDR objevili kouzlo incomingové turistiky (jak se říká hezky česky) a rozšiřují nabídku evropským zájemcům.
Státní agentura Koryo Tour nabízí zájezdy (nejdelší obnáší 24 noclehů) na posvátná místa stalinského skanzenu. Operovat bude v Nizozemsku, Švédsku, Velké Británii a v České republice! Snílci mohou věřit, že jde o výsledek nedávné cesty naší parlamentní delegace.
Česká republika je zemí, kde má KLDR přátele, a kde mohou její agentury (včetně cestovních) víceméně nerušeně působit. Aspoň desetidenní zájezd jednou za pětiletku by měl být povinný pro členy KSČM jako tradiční dobrovolný příspěvek. Jenom by si měli dát pozor na to, kde se zrovna pohybují. Podle nedávno zveřejněných informací se v KLDR jedovatý a snad i radioaktivní odpad dostává do řek a do moře. Turisté, pozor! Pamatujte, že ne všechno z toho mála, co v KLDR svítí, je dobré světlo!
V Jižní Koreji končí obvyklé vojenské cvičení za účasti amerických jednotek. KLDR už nejspíš také ukončila zkoušky „tajemných“ i dobře známých systémů raketové a dělostřelecké obrany. Nejvyšší vůdce se za tři srpnové týdny účastnil (oficiálně) pěti takových testů, a ještě stačil povýšit do vyšších hodností „vědce z národního obranného výzkumu“.
Zdá se – aspoň jihokorejský tisk o tom spekuluje – že vztahy KLDR a USA se co nevidět vrátí do klidnější polohy. Do Soulu měl včera (20. 8., datum ukončení společného cvičení) přicestovat zvláštní reprezentant USA pro Severní Koreu S. Biegun. Zdrží se do čtvrtka a snad prý dojde i k setkání se severokorejskými vyjednavači v demilitarizované zóně. Někteří experti jsou ovšem skeptičtí a domnívají se, že severokorejská diplomacie nechá uplynout několik týdnů jako „karanténu“ mezi ukončením manévrů a obnovením rozhovorů.
Uvidíme, jak bude nový Kimův tým fungovat. Možná dostal nějaké dobré rady a „správné názory“ v Pekingu. Před pár dny tam se svým čínským protějškem jednal generál Kim Su-gil, ředitel Nejvyšší politické kanceláře (severokorejské obdoby někdejší Hlavní politické správy naší tehdy „lidové“ armády).
Na korejsko-korejské frontě se Soul pokouší o vstřícné kroky vůči KLDR v ekonomické oblasti. Prezident Mun Če-in začátkem srpna představil svou vizi „mírové ekonomiky“. Ta by měla pomoci vybudovat „mocný národ“ na celém Korejském poloostrově. K vizionářství jej vedou obchodní problémy Jižní Koreje s Japonskem a nekonečně větší problémy KLDR s kdekým.
Jihokorejský ministr pro sjednocení Koreje vyzval k zahájení „éry mírové ekonomiky na Korejském poloostrově, v níž mír vytvoří základ pro ekonomický rozvoj“. Reakce KLDR byla rychlá a jednoznačná – Jih mluví o míru a spolupráci ve chvíli, kdy na jeho území probíhá vojenské cvičení, namířené proti KLDR. Prezidentova vize prý je tudíž „k popukání“. Jak se zdá, jakékoli seriózní jednání mezi oběma Korejemi se nedá čekat dřív, než se pohnou ledy mezi KLDR a USA.