Jen dva týdny po spuštění očkování u nás vypukl skandál, kvůli kterému odstoupil ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský. V této instituci spadající pod ministerstvo zdravotnictví totiž namísto lidí z rizikových skupin očkovali úředníky a jejich příbuzné. Nová zjištění ukazují, že podobná hra na „známosti“ funguje i dál. Seznam lidí, kteří ve vakcinaci předbíhali, se rozrůstá.
Rozkaz od premiéra Andreje Babiše zněl jasně: očkujte rychleji. Jak zjistili novináři serveru Seznam Zprávy, právě tato SMS přistála řediteli Státního zdravotního ústavu Pavlu Březovskému od předsedy vlády. Snažil se mu vyhovět.
Část z tisícovky vakcín tak ústav rozdělil mezi své úředníky, kteří do prioritní skupiny rozhodně nepatří. Skandál byl na světě. Babiš se po zveřejnění v médiích vůči této aféře ohradil, což následně vedlo až k rezignaci Březovského.
Hry „na známost“ rozehrávají lidé i po tolika letech od předrevolučního nedostatku. Nedbají přitom na bezpečnost skutečně rizikových skupin. Jak uvádí samo ministerstvo zdravotnictví, průměrný věk zemřelých pacientů, kteří byli pozitivní na covid-19, je 79–80 let. Podle serveru iRozhlas.cz byly i dávky SZÚ určeny právě pro lidi z těchto skupin. O své místo kvůli očkovacímu předbíhání tak přišla kromě šéfa ústavu také náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.
Skandálu čelil i ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek, který se nechal přednostně naočkovat v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde měli být podle očkovací strategie vakcinováni lékaři, sestry a ošetřovatelé v první linii.
Pochybení uznal šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný. Zároveň se nechal slyšet, že doufá ve vyvození důsledků, sám ale žádný trest nemůže uplatnit. Protože nepřišel s razantnějším řešením, nemá se k tomu ani sám Kabátek.
Ten k případné rezignaci na funkci řekl: „Takový krok by byl z mé strany hodně nezodpovědný. Jsem však připraven své motivy předložit správní radě a budu plně respektovat její rozhodnutí.“
Skandálu čelili také v nemocnici v Českém Krumlově. Tam byli vakcinováni příbuzní a známí zde pracujících zdravotníků. Za porušení očkovací strategie odstoupil ředitel nemocnice Jindřich Florián, a to poté, co ho k tomu vyzval jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
Naposledy se v rámci skandálu s přednostně naočkovanými zájemci prokázalo, že na očkování už byl i známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Ten vozil zdravotníkům obědy v období velkého náporu na české nemocnice. Ti se mu prý revanšovali právě přednostní vakcínou. Když se ukázalo, že několik vakcín ještě zbylo, zdravotníci si vzpomněli na Pohlreicha, a ten o očkování projevil zájem.
„Dostal se k tomu také tím, že komunikuje s nemocnicí. On se vlastně o nás staral a po celou dobu tady dodával určitou část obědů, takže věřím tomu, že potom se mohl optat, jestli se může dostat k vakcíně,“ vysvětlila mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková. Do rizikové skupiny ale šéfkuchař nepatří. Pomohly mu kontakty v nemocnici.
Sám Pohlreich se ke svému přednostnímu vakcinování nechtěl nijak vyjadřovat. „Absurdní, naprosto absurdní. (…) Jsem kardiak, ale to s tím nesouvisí,“ odpověděl na novinářské dotazy. Kritici mu však vyčítají, že by neměl svůj mediálně známý obličej vyměňovat za něco, co mohlo pomáhat jiným.