
Hlavní manažer hnutí ANO mezi vůdcem Andrejem Babišem a jeho ženou Monikou. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

GLOSA / Česká politická scéna oplývá řadou mysteriózních uskupení, z nichž patrně nejbizarnější je takzvané hnutí ANO. Vlastně jen málokdo s jistotou ví, jak se tato formace, jejímž vůdcem je Andrej Babiš z Průhonic, doopravdy jmenuje. Oficiální název zní ANO. Bývalo to i ANO 2011, přičemž navazovalo na údajně spontánní Akci nespokojených občanů. Jenže na vlastních webových stránkách se hnutí prezentuje zvoláním ANO, bude líp. Jak to tedy je? Nejspíše nám ohledně Babišova hnutí něco podstatného uniká. Ostatně, kdo se má v jeho struktuře vyznat? Víte například, kdo je dlouholetým „hlavním manažerem hnutí“? Je jím zvláštní muž jménem Jan Richter.
Zmíněný hlavní manažer hnutí čili takový generální tajemník strany je plným titulem Mgr. Bc. et Bc. et Bc. Jan Richter, jenž od roku 2017 zasedá v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Býval také zastupitelem města Kadaně a Ústeckého kraje, v němž žije. Kdosi kdysi v roce 2018 spočítal, že Babišův „pan řídící“ souběžně zastával celkem 22 funkcí. To už je nejspíše minulostí, nyní jich bude více, vždyť od roku 2021 je také druhým místopředsedou Fotbalové asociace ČR.
Richterova kariéra docela souzní s hodnotovým ukotvením vůdce hnutí Andreje Babiše. Hlavní manažer Richter byl před rokem 1989 vojákem Československé lidové armády, a dokonce velitelem roty. Státní bezpečnost jej od září 1989 evidovala jako kandidáta tajné spolupráce, ale sametová revoluce Richterův postup mezi normalizační šlechtu přerušila.
Svůj nový politický domov nalezl teprve po mnoha letech mezi „anonisty“ a zdá se, že to tam má skutečně rád. Vždyť jen mezi léty 2015–2023 podpořil hnutí ANO sponzorskými dary ve výši bezmála 620 tisíc Kč!
Ve sněmovně hovoří poslanec Richter jen zřídka, přičemž většinou k tématům týkajícím se finanční podpory sportu, což není překvapivé. Výjimkou byla vystoupení ohledně masového vraždění na pražské filozofické fakultě, kdy byla zraněna jeho dcera.
Jan Richter o sobě často říká, že je „překvalifikovaný“, což vlastně znamená, že je stále ještě schopen sebereflexe, protože sbírka bakalářských titulů opravdu nic nevypovídá o jeho vzdělanosti či nevzdělanosti. Úplné vysokoškolské vzdělání završil na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem teprve v roce 2015, čili ve svých takřka osmačtyřiceti letech.
Jeho magisterská práce v oboru vychovatelství se věnovala pozoruhodnému tématu: „Alkoholismus a nikotinismus jako aspekty syndromu vyhoření u pedagogů základních a středních škol“.
Teoretické i praktické zkušenosti z oboru vychovatelství Jan Richter aplikuje především v hnutí ANO, a to i jako předseda krajské organizace v Ústeckém kraji. Byl to právě Richter, kdo v roce 2024 prosadil na čelo volební kandidátky do krajského zastupitelstva chomutovského primátora Marka Hrabáče. Jenže záhy se kolem něj objevilo podezření z přijetí úplatku, takže vůdce Andrej Babiš pravil, že pokud bude Hrabáč policií obviněn, musí na pozici lídra rezignovat a opustit i hnutí ANO.
To se nakonec během léta 2024 skutečně stalo a Babiš obrátil svůj hněv, alespoň to tak chvilkově vypadalo, právě proti Janu Richterovi. „Anonisté“ se tehdy opětovně na pár týdnů tvářili, že jsou bytostně protikorupční hnutí. Halasně se vyhlašovalo, že Jan Richter, jenž takto zásadně v personálních záležitostech selhal, bude muset opustit jak pozici krajského předsedy, tak funkci hlavního manažera hnutí. Samozřejmě se nestalo nic.
Poslanec Richter je dnes na webu hnutí ANO zařazen i na seznam členů „anonistické“ stínové vlády v čele s Karlem Havlíčkem, a sice jako zmocněnec pro sport. Nejen v kuloárech se hovoří o tom, že to byl právě „konzervativec“ Jan Richter, kdo Babišovi výrazně doporučoval, aby se ANO připojilo k frakci Patrioti pro Evropu, která sdružuje všelijaké populisty, nacionalisty a extremisty.
Kariéra Jana Richtera, šedé eminence v hnutí ANO, jistě není u konce, takže se máme v Česku (a v Evropě) na co těšit. Zejména po letošních zářijových volbách.