Jediná farma na chov krokodýlů za účelem získání jejich masa a kůže v celé Evropské unii je v České republice. A tato jediná farma patří pod skupinu Agrofert. Tu donedávna ovládal ministr financí Andrej Babiš. Nyní ji oficiálně řídí jeho právníci a partnerka. Ačkoliv se médii zhruba před třemi lety prohnala zpráva o tom, že farma končí, opak je pravdou. Jak zjistili reportéři deníku FORUM 24, její zaměstnanci stále nabízejí výrobky z krokodýlů odchovaných a usmrcených na Moravě. V současné době by jich na farmě ve Velkém Karlově mělo být 140, čímž se společnost Agro Jevišovice chlubí i na svém webu.
„Součástí našeho zemědělského podniku je také krokodýlí farma. Zde chováme více než 140 krokodýlů nilských. Vzhledem k tomu, že vyhláška z března roku 2013 povoluje porážku krokodýlů na našem území, provedli jsme jako první v České republice porážku krokodýla. S krokodýlím masem se dále pracuje v hostelech a restauracích. My na farmě pracujeme s krokodýlí kůží, kterou připravujeme pro výrobu kvalitních výrobků z krokodýlí kůže. Chceme svým zákazníkům nabídnout něco neotřelého, zajímavého, ale především velmi exkluzivního a luxusního. Kromě dámských a pánských módních doplňků nabízíme také lebku krokodýla, samostatnou kůži, vypreparovanou hlavu krokodýla nebo kůži s vypreparovanou hlavou,“ stojí na webu Agro Jevišovice.
Že jde o nabídku aktuální, potvrdila na základě obyčejného zákaznického dotazu asistentka předsedy představenstva Agro Jevišovice Miroslava Novotná. „Klasická pánská peněženka stojí 4 tis. Kč. vč. DPH, pánská peněženka ,dolarovka‛ stojí 3500 Kč vč. DPH. Výroba je možná v barevných variantách – přírodní, bordó, černá a hnědá,“ odepsala na poptávku 10. dubna 2017.
Maso skončilo v kafilerii a na mítinku
Údajný konec chovu krokodýlů na maso a kůži měl ve Velkém Karlově přijít v roce 2014. Do té doby usmrtili 160 krokodýlů. Jenže o maso prý nebyl zájem, tak většina skončila v kafilerii, jak uvedla Česká televize. „Ztráty se budou určitě pohybovat ve výši desetitisíců, možná i statisíců korun za toto maso,“ řekl tehdy ČT mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Jenže podle jednoho z restauratérů o maso nebyl zájem kvůli jeho ceně. „Mysleli jsme si, že cena bude podstatně nižší než u masa dováženého z Afriky, ale ta cena byla vyšší,“ uvedl provozovatel pražské restaurace Mount Steak Restaurant Martin Novák. Na farmě mělo po tomto obchodním nezdaru zůstat jen 40 krokodýlů na ukázku návštěvníkům. Nyní však Agro Jevišovice uvádí, že chová 140 krokodýlů.
A jak probíhá porážka krokodýla? „Před porážkou se krokodýli z Karlova nechávají pět dní v antistresové zóně vyhladovět, tlama se jim fixuje páskou, zvíře se omráčí jateční pistolí s vratným projektilem a přeřízne se mu mícha,“ uváděla MF Dnes (Agrofert) v srpnu 2013. V tomto roce měli možnost ochutnat krokodýla také „obyčejní lidé“. Babiš ho totiž rozdával na některých svých předvolebních mítincích.
To jinde nemají
Samostatnou kapitolou je vyhláška povolující porážku krokodýlů. Na evropské úrovni ji prosadil Babiš v roce 2013. Zoolog Pavel Moucha, předseda České asociace pro chov a ochranu krokodýlů, podle wikipedie řekl, že pokud ví, tak v Evropě není žádná farma, která by krokodýly chovala vysloveně na maso a kůži – jedna vznikala ve Francii u jaderné elektrárny, ale pak byla místo toho změněna v zoo.
Celá kauza chovu krokodýlů na Moravě a jejich porcování a zpracování v závodě Kostelecké uzeniny (Agrofert) je smutná a tragická. O život přišlo zbytečně minimálně 160 krokodýlů. Jejich maso skončilo v kafilerii. Navíc člověk, který je vlastnil a s jehož vědomím byli usmrceni, si nyní hraje na ochránce zvířat. Jeho píáristé mu doporučili, aby využil aktuálního tématu chovu kožešinových zvířat. Andrej Babiš se tak v posledních dnech stal ochráncem kožešinových zvířat, přitom firmy, které ještě před několika týdny ovládal, chovají a zabíjejí krokodýly jen kvůli kůži a masu, které vyhodí.