Procházíme nejdelším povolebním bezvládím v historii České republiky, srovnatelným pouze se Zemanovou úřednickou vládou Jiřího Rusnoka, kterou prezident Zeman jmenoval, aniž by pro ni měl vyjednanou důvěru sněmovny.
Vláda Andreje Babiše v demisi proto místo standardní práce jezdí po republice, navštěvuje turistické atrakce a povídá si se zastupiteli. Zrovna zítra se vláda pojede podívat na jednu vodní nádrž, menší letiště a místo, kde by se měl v budoucnu stavět dopravní terminál.
Jak v dnešních Otázkách Václava Moravce na ČT upozornil předseda Pirátů Ivan Bartoš, došlo to dokonce tak daleko, že s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) se prý už nedá promluvit ani neoficiálně ve sněmovně, protože do sněmovny téměř nechodí. Ze zbytku vlády bývají, jak dále upozornil Bartoš, na jednání sněmovny obvykle tak dva nebo tři ministři v demisi a minulý týden muselo být dokonce přerušeno projednávání některých bodů, protože nebyli přítomni ani ministři, kteří měli dané body přečíst a před poslanci obhájit. Jedním z nich byl zrovna ministr dopravy v demisi Dan Ťok (ANO), ačkoli se vláda ohání především právě dopravou a slibuje, že bude dbát např. na výstavbu dopravní infrastruktury více než vláda předešlá (kde byli ovšem ministry dopravy rovněž lidé za ANO – Antonín Prachař a právě Ťok). Místopředseda vlády a ANO Richard Brabec, přítomný v této televizní diskuzi, na to zareagoval pouze tak, že „účast ministrů ve sněmovně je samozřejmě složitější“.
Jediné co vláda aktivně provádí, jsou personální změny, zejména v bezpečnostních složkách a ve státních podnicích.
Jak varoval opakovaně již v minulosti předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, prezident Zeman udělal velkou chybu, když Babišovi předem slíbil za každou cenu křeslo premiéra pro oba své případné pokusy o sestavení vlády (třetí pokus pak má předseda sněmovny). Právě tím vznikla aktuální táhlá hluboká politická krize. Např. lidovci totiž nemají problém sestavit vládu s ANO a ČSSD, nesměl by v ní však být trestně stíhaný člověk, natož ve funkci premiéra a předsedy Bezpečnostní rady státu. Lidovcům už v minulém volebním období nijak zvlášť nevadilo dokonce ani to, že se Babiš bojí předložit své lustrační osvědčení.
Předseda ODS Petr Fiala v Otázkách upozornil, že aktuální táhlá krize souvisí také s tím, že ANO spoléhá pouze na podporu SPD a komunistů a nekomunikuje např. s ODS (nebo se zmíněnými Piráty). Babiš totiž např. s Fialou či Bartošem jednak nechodí na žádné diskuze o sestavování vlády (a to ani na informativní schůzky, jak kdo dál bude postupovat), ale zároveň nechodí ani na schůzky, kde by si vyjednával podporu pro konkrétní zákony či investice (které se za této a minulé vlády začaly rapidně propadat) nebo by si získával podporu pro vyjednávání v zahraničí.
Další příčinou nynější krize je skutečnost, že prezident Zeman dlouho otálí s pověřením Babiše (nebo kohokoli jiného, případně i z ANO), aby se pokusil sestavit vládu s důvěrou, a o to více otálí se skutečným jmenováním nového premiéra. Vyčkával dlouhé měsíce, čímž se zřejmě opět pohyboval za hranou Ústavy, jako např. tehdy, když odmítl navzdory skandálu s korunovými dluhopisy vyhodit z vlády Andreje Babiše nebo když chtěl přijmout demisi premiéra, ale nikoli ministrů (takže by protiústavně vládla vláda bez premiéra a ministři by tak byli neodvolatelní).
Nyní se k Babišovu pověření či rovnou jmenování Zeman už konečně chystá. Zdá se, že jeho idylku přerušilo referendum v ČSSD, kde by se její členové mohli vyslovit proti vstupu do vlády s ANO. Zeman tedy zřejmě bude chtít stihnout jmenovat Babiše v nejbližších dnech, ještě než zhruba měsíční referendum v ČSSD skončí. Brabec (ANO) by klidně ještě počkal s dojednáváním nové vlády do prázdnin, protože Zeman dal politické reprezentaci čas právě do prázdnin.
Fiala (ODS) si je jistý, že období „bezvládí“ trvá právě proto, že prezident nepostupuje tradičně, tedy podle Ústavy. Podle něj se bez toho nemůžeme posunout dál.
Zeman nyní tvrdí, že nemůže postupovat jinak, než jmenovat premiérem Babiše, protože mu to slíbil. Připomeňme však, že Zeman obdobně např. slíbil, že nepropustí z vězení žádné vrahy, a když omilostnil Jiřího Kajínka, snažil se to až dětinsky obhájit tak, že každý slib musí mít svoji výjimku.
Proč Zeman nebyl tak shovívavý k Miroslavě Němcové (ODS), která měla v roce 2013 většinu pro podporu své vlády a místo toho jmenoval premiérem svého kamaráda Jiřího Rusnoka, který podporu vyjednanou neměl a ani ji dodatečně nezískal? Proč Zeman připravoval s Michalem Haškem a dalšími svými spojenci z ČSSD po volbách na konci roku 2013 utajovaný „lánský puč“, když byl předsedou ČSSD Bohuslav Sobotka? Ten měl podporu své strany a na rozdíl od Babiše dokonce ani nebyl trestně stíhaný a důvodně podezřelý z rozkradení desítek milionů (či z rozsáhlých daňových podvodů nebo přinejmenším amorálního chování, kdy Babiš ždímá i ty nejmenší živnostníky, ale sám na základě daňového triku už několik let neplatí daň z příjmů).
Když Brabec (ANO) v dnešní televizní diskuzi vytkl Fialovi (ODS), že se na situaci dívá jako politolog, Fiala oponoval, že by současnou krizi viděl i jako technik nebo řezník. Nelze si podle něj přece nevšimnout, že už sedm měsíců u nás nevládne vláda, která by nebyla v demisi a měla by důvěru poslanců. Nelze si nevšimnout, že má vláda koalici (tichou, ale v zásadních otázkách fungující) pouze s SPD a KSČM, takže spíše jezdí po republice. Brabec na to reagoval, že vláda připravuje vyšší důchody či zvýšení mezd. Nechme stranou, že měl asi spíše na mysli platy (ve veřejném sektoru) než mzdy (v soukromých firmách a u lidí zaměstnaných u živnostníků, kteří naopak kvůli zákazu kouření v hospodách či nákladům na „online pokladny“ a kontrolní hlášení ve velkém končí). Ale říci, že někomu dáme peníze, nezabere moc času, na rozdíl např. od zmíněných propadajících se investic (včetně zmařené dostavby Temelína, prakticky stagnující dálniční sítě atd.).
Ve sněmovně tak funguje uvedená koalice „Babišovců“, „Okamurovců“ a komunistů. Tato koalice (resp. „tichá dohoda“) např. zablokovala schůzi sněmovny k nejasnostem kvůli údajné výrobě novičoku v České republice (přičemž sněmovna se podle Fialy přitom chtěla postavit na stranu vlády proti prezidentovi). Tato koalice zjevně (a na základě předchozích dohod, kterými se netajila) bez problému zvolila za místopředsedy sněmovny předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a předsedu SPD Tomia Okamuru, o předsedovi rozpočtového výboru z KSČM a šéfech dalších výborů a komisí ani nemluvě. Naproti tomu se zvolením Petra Fialy místopředsedou sněmovny měla tato koalice problém.
Bartoš (Piráti) v dnešní diskuzi uvedl, že komunisté už handlují místa ve státní správě, ve státních podnicích a podobně. Ministr v demisi Brabec se však podivuje, že komunisté jednání nakonec nečekaně vyhrotili tak, že chtějí omezení některých našich armádních zahraničních misí (kdy např. pomáháme našim spojencům v Pobaltí nebo v boji proti teroristům z al‑Qaidy v Afghánistánu a tím nepřímo i v jaderné mocnosti Pákistánu).
Brabec (ANO) byl sice dříve zastupitelem za Unii svobody a ještě dříve členem ODS, ale s vládní dohodou s komunisty nemá velký problém. V minulosti (před loňskými volbami i po nich) pro média uváděl, že v některých oblastech je ANO blízká i SPD, resp. že mezi nimi existuje v některých oblastech programová shoda. Byly to takové namlouvací tanečky, ale nyní tvrdí, že jednání s SPD by bylo složité. Předseda Pirátů Bartoš v této souvislosti připomněl, že Babiš se obává spolupráce s SPD kvůli případné reakci z Evropské unie. Naproti tomu KSČM Babišovi nevadí.
V závěru dnešní televizní diskuze se zjevně potvrdilo, že cílem článku v Lidových novinách namířeného proti ministryni obrany v demisi Karle Šlechtové (ANO) bylo tuto ministryni odstavit, jak sama tvrdí. Šlechtová chce nechat nezávisle prověřit armádní zakázky z doby jejího předchůdce Martina Stropnického (ANO). Brabec na to v dnešní diskuzi zareagoval, že Šlechtová je solitérní, prosazuje si někdy na 150 % své věci a měla by si odpočinout. O prozkoumání zakázek z minulosti ve vedení ANO evidentně není zájem. Bojí se snad něčeho?