NÁZOR / Zajímavý výsledek má čtvrteční protest zemědělců v centru Prahy. Shrnuto jednou větou: Protestující si moc nepomohli. Sympatie získali jedině u fanoušků Rajchla a komunistů. Obyvatelé Prahy, kterým blokovali dopravu, jednoho nabourali a jednomu brzdili převoz do IKEMu, mají na traktory v ulicích historického centra trochu jiný názor.
Mělo jít o poklidný protest, ale to se nepovedlo hned od začátku. Nešlo o náhodu, ale o plánovanou blokádu dopravy u Úřadu vlády. Protestující zemědělci vysypávali hnůj na tramvajové koleje, současně skládali manipulátorem balíky slámy před Úřad vlády. Kdyby policisté nezablokovali cestu autem, složili by jich mnohem více. Naštěstí policisté těmto přestupkům vyhlásili nulovou toleranci, řidiče traktoru s hnojem zadrželi a dalším, kteří údajně na místo s hnojem přijeli, neumožnili, aby uskutečnili své plány.
Tak, jak to na dezinformační scéně chodí, začali proruští sympatizanti s demonstracemi všeho druhu vybírat pohotově peníze na pokuty řidičů traktorů. Zhruba v době, kdy se z návěsu sypal hnůj před Úřadem vlády, blokovaly stroje na jiném místě v centru sanitku, která spěchala do IKEMu. Další úspěch protestu na sebe nenechal dlouho čekat. Traktorista jedoucí v protisměru v Letenském tunelu čelně narazil do osobního auta, které zdemoloval.
Patrně nejzajímavější je ale dopad protestu na vládu a její ochotu jít zemědělcům ještě více na ruku. Pravděpodobně nepůjde – a navíc možná přijdou o to, co už jim vláda slíbila, jak nekompromisně vzkázal premiér Petr Fiala. „Se zemědělci jednáme opakovaně. Jednal jsem s nimi já, ministr zemědělství i ministr financí. Nemíním ale ustupovat tlaku, vydírání, blokování ulic nebo omezování života lidí, jako to dneska vidíme v Praze. Výsledků se dá dosáhnout jen u jednacího stolu. Minulý týden jsme se dohodli, že příští rok zvýšíme částku, kterou podporujeme zemědělce, o dvě miliardy korun,“ řekl Petr Fiala.
Premiér dále dodal vzkaz pro protestující, ze kterého pravděpodobně velkou radost neměli. „Vedení Agrární komory a Zemědělského svazu tedy protestuje i proti tomu, že vláda chce dát do zemědělství dvě miliardy korun z peněz daňových poplatníků navíc. Vzkazu rozumím, na vládě se můžeme domluvit na tom, že ty peníze dáme jinam. Jestli vedení Agrární komory není schopné vést dialog, dovést ho do konce a uchyluje se k těmto akcím, musí nést i odpovědnost za jejich výsledky. Vláda tlaku ustupovat nebude,“ uzavřel premiér.
Po tom, co se na pořadatele protestu, Agrární komoru, snesla kritika za kupu hnoje před Úřadem vlády, přiznali zástupci komory, že tato akce údajně nebyla součástí původního plánu. „Vysypání hnoje před Úřad vlády ČR nebylo součástí oficiálního scénáře protestu. I když se omlouváme policistům a žádáme je o pochopení, rozhodně se však od tohoto kroku nedistancujeme. Výroky politiků o agrobaronech a zbytečnosti demonstrací zemědělce pochopitelně rozzlobily,“ stojí ve vysvětlení Agrární komory.
Protest organizovala právě Agrární komora, Zemědělský svaz a několik dalších organizací, které sdružují převážně velké zemědělské podniky. Asociace soukromého zemědělství, která zastřešuje především drobné zemědělce a sedláky, se až na jednu místní organizaci do protestu nezapojila.
Jak tedy vypadá bilance úspěchů a neúspěchů čtvrteční blokády z pohledu protestujících? Žádná sláva.