Minulý týden proběhla třídenní návštěva čínského prezidenta v Moskvě. Jednání mezi Si Ťin-pchingem a Vladimirem Putinem mnoho konkrétních výsledků nepřinesla. Ze schůzky si ale oba odnášejí to, co chtěli. Jen několik dní poté, co na něho vydal mezinárodní trestní soud zatykač, se šéfovi Kremlu dostalo od Si Ťin-pchinga veřejné podpory. Ukázal, že na mezinárodní scéně není zcela izolovaný. Čínský vůdce si v Moskvě zahrál na státníka světového formátu a mírotvůrce a zároveň dal jasně najevo, kdo má v partnerství navrch. Přestože návštěva plnila přední strany západních médií, opravdovým publikem byl rozvojový svět.
Rok poté, co Si Ťin-pching a Vladimir Putin uzavřeli během olympijských her „partnerství bez hranic“, si jsou Čína a Rusko bližší než kdy dřív. Rozložení sil mezi partnery se ale vlivem války na Ukrajině značně vychýlilo v neprospěch Moskvy. Rusko je odříznuté od mezinárodního finančního systému a zahraničních trhů a čelí západním sankcím. Z oslabené pozice Ruska těží Čína, která se stala odbytištěm pro ruskou ropu a plyn, které dostává za výrazně výhodnějších podmínek. Exitu velkých zahraničních firem navíc využily čínské firmy a zaplavily ruský trh svými produkty. Import z Číny do Ruska vzrostl za rok 2022 o 43 procent. Kromě běžného konzumního zboží dodává Čína do Ruska také mikročipy a další technologie dvojího užití, které lze využít pro vojenské účely.
Rusko samozřejmě doufá, že Peking Moskvu podpoří i vojensky. Čína si ale dává velký pozor, aby tuto červenou linii nepřekročila. Rusko má pro Peking důležitou strategickou hodnotu. S kremelským režimem pojí Čínu nedůvěra vůči USA a snaha podrýt Západem vedené multilaterální instituce, je proto ochotná Putinovi nabídnout symbolickou podporu, jak jsme toho byli svědky v Moskvě. Ve své pomoci Rusku ale nechce zajít příliš daleko a riskovat tak sekundární sankce Západu. Není tak proto příliš pravděpodobné, že by Čína Rusku začala otevřeně dodávat velké objemy zbraní a munice.
Otevřená vojenská podpora by navíc byla v rozporu se snahou Číny vystupovat v konfliktu neutrálně a profilovat se jako zprostředkovatel mírového řešení. V rámci této komunikační strategie uveřejnila Čína právě rok po začátku…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.