Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy v pondělí dopoledne, oznámily světové agentury s odvoláním na čínská a ruská média. Letoun s čínskou hlavou státu podle nich přistál na letišti Vnukovo. Ruský prezident Vladimir Putin projedná se svým čínským protějškem situaci na Ukrajině, čínský mírový plán a podá mu „vyčerpávající“ vysvětlení ruského pohledu na konflikt, řekl podle agentury TASS novinářům o něco dříve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
„Ukrajina bude figurovat na pořadu dne,“ uvedl k návštěvě čínského prezidenta Peskov, který zároveň obvinil Spojené státy ze „zdržování“ ohledně urovnání situace na Ukrajině, Washington podle něj prý neumožňuje zpomalení bojů. Rusko na Putinův rozkaz loni v únoru rozpoutalo svou invazí na Ukrajinu největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války. USA a další západní země poskytují Kyjevu zbraně, aby se země mohla ruské invazní armádě bránit.
Si se s Putinem neformálně sešel už v pondělí. Oba státníci si v úvodu schůzky vyměňovali poklony a používali oslovení „přítel“. Putin podle agentury Reuters označil postoj svého kolegy k mezinárodní situaci za vyvážený. Uvedl, že se Rusko zabývalo čínským návrhem na vyřešení konfliktu na Ukrajině a že je otevřené jednání. „Podrobně jsme se seznámili s vašimi návrhy na vyřešení akutní krize na Ukrajině. Samozřejmě, že budeme mít možnost to probrat,“ řekl ruský prezident podle agentury TASS.
Si Ťin-pching pak podle ruské agentury Putinovi řekl, že si čínská strana velmi cení vztahů s Ruskem a že tyto kontakty mají „dějinnou logiku“. Poděkoval mu také za to, že Rusko podle něj Čínu podporuje. Vladimir Putin mimo jiné pogratuloval svému čínskému protějšku k obhájení funkce ve volbách. Čínský lídr pak vyjádřil přesvědčení, že Putin ve volbách taktéž napřesrok uspěje a prohlásil, že Rusko pod Putinovým vedením v posledních letech dosáhlo značných úspěchů.
„Neformální setkání“ obou vůdců trvalo čtyři a půl hodiny, informovaly ruské agentury. Dodaly, že čínský host v Putinově doprovodu opustil Kreml a oba prezidenti krátce pohovořili ještě u automobilu čínského prezidenta.
Hlavní jednání jsou plánována na úterý. Agentura AP třídenní návštěvu čínského prezidenta v Moskvě vnímá jako významnou diplomatickou podporu ruské hlavě státu v jeho konfrontaci se Západem. Peking se oficiálně k válce staví neutrálně, vpád ruských vojsk na Ukrajinu ale odmítl odsoudit a USA se obávají, že by mohl Rusku začít poskytovat vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice.
Peking v den výročí ruského vpádu na Ukrajinu 24. února představil dvanáctibodový plán ukončení války. Mimo jiné v něm vybídl, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzval ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se přihlásil k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci už dříve uvedl, že by Kyjev měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, a zároveň upozornil, že s některými body nesouhlasí. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov dnes na twitteru zopakoval ukrajinskou pozici: „Vzorec pro úspěšnou realizaci čínského ‚mírového plánu‘. Prvním a nejdůležitějším bodem je kapitulace nebo stažení ruských okupačních sil z (ukrajinského) území v souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN,“ napsal Danilov.