Pokud bychom měli pocit, že proti režimu v Moskvě se protestuje svérázným způsobem jen u nás, není tomu tak. Sibiřského šamana Gabyševa teď vystřídal Viktor Jegorov, který je znám pod přezdívkou Děda Mráz. Ten hodlá do konce prosince dorazit do Moskvy a 31. prosince tam doručit svou novoroční zprávu. Orgány už jeví jisté znepokojení.
„Rád bych poblahopřál všem Rusům k tomu, že se v zemi nic nezměnilo,“ sdělil tento týden ve středu Jegorov webu Znak.com. Byl přitom oblečen do světle modrého obleku představujícího Mrazíka.
Tento muž je názorovým souputníkem sibiřského šamana Alexandera Gabyševa, poutníka, který se letos pokusil pěšky dojít do Moskvy, aby vyhnal zlé duchy z prezidenta Putina a dostal ho z Kremlu.
Úřady Gabyševa zadržely a v září ho poslaly zpět do rodného města. Jeho spojenci (včetně Jegorova) pak slíbili, že budou pokračovat dál i za něj, ale pod tlakem úřadů se skupina údajně rozpustila. Jegorov pak vystupoval za bedlivého dohledu úřadů sám po celém středním Rusku a na Silvestra plánuje přistát v Moskvě.
V Jekatěrinburgu řekl pro web Znak.com, že úřady ho vyslechly na vlakovém nádraží ihned po jeho příjezdu.
„Chtěli vědět, odkud jdeme a jak dlouho se zdržíme, co tam budeme dělat a kdy a kam půjdeme dál.“
„Požádali mě, abych jim ukázal svůj plakát.“ (Je na něm napsáno „Všechna moc lidu“.)
Než dorazí do cíle, chce Děda Mráz z Jekatěrinburgu zamířit na západ do Permu, Kirova a místa protestů zvaného Šies v Archangelské oblasti. V tamním regionu od loňského roku probíhají protesty proti budování skládky, která podle obyvatel ohrožuje životní prostředí.
„Je to moje soukromá iniciativa,“ sdělil Jegorov.
Už v případě šamana Gabyševa se objevila srovnání s filmovým Forrestem Gumpem nebo starou ruskou tradicí jurodivých světců. Takto se třeba hodnotilo dnes už legendární (byť dost krátké) vystoupení skupiny Pussy Riot v chrámu Krista Spasitele. Pjotr Pavlenskij si zase na protest proti režimu přibil hřebíkem genitálie k dlažbě na moskevském Rudém náměstí a to v den svátku příslušníků bezpečnostních složek. Zajímavé je, že Pavlenskij byl několikrát policií odeslán na psychiatrické vyšetření, ale lékaři vždycky konstatovali, že je duševně zdravý. V roce 2015 zapálil vchodové dveře do sídla ruské Federální bezpečnostní služby FSB v budově Lubjanka. V roce 2017 dostal politický azyl ve Francii, kde poté podpálil budovu centrální banky na Place de la Bastille.
Komentátoři někdy připomínají, že na šílené poměry se prostě reaguje podobně šíleným způsobem. Zadostiučiněním pro všechny tyto aktivisty je, že i režim pak reaguje šíleným způsobem, což mu vážnosti nedodává.
(Zdroj: The Moscow Times.)