Zatímco si premiér Babiš v souhře s prezidentem Zemanem notují, jak naše země vzkvétá, stát letos znovu upevňoval svou moc nad občany a utahoval šrouby svobodnému podnikání. Mezi nejkřiklavější absurdity úředního šimla roku 2017 znovu patří šikana drobných podnikatelů a likvidační tažení finanční správy.
Represe státní byrokracie narůstá do obludných rozměrů. Hlavní příčinou je změna klimatu, kdy je posilován dozor nad občany a na každého podnikatele nahlíženo jako na zloděje. Mnohdy nekompetentní úředníci, kteří si často vykládají zákony v rozporu se zdravým rozumem, jsou současně bonifikováni za množství udělených sankcí.
Následující žebříček úředních absurdit roku 2017 by mohl být doplněn o stovky či tisíce dalších podobných případů. Seřazen je podle míry „originality“ a „tvůrčí invence“ vykonavatelů státní moci.
1. MÍSTO: Úřední šikana kritika Babišovy politiky
Podnikatel Ondřej Fuchs nabízel před parlamentními volbami na svých webových stránkách www.threeka.cz a www.bojkot.shop.cz trička, letáky, plakáty, samolepky a další podobné předměty vymezující se proti politice Andreje Babiše. Důvodem bylo „neustálé utahování svobody, ničení podnikatelů a prosazování totalitních názorů“ z dílny hnutí ANO. Původně si je vyráběl pro vlastní potřebu. Poté, co zjistil zvýšenou poptávku známých i neznámých lidí, je začal nabízet prostřednictvím e-shopů.
Jaké bylo jeho překvapení, když po volbách obdržel obsílku od nově vzniklého Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Podnikatel byl shledán vinným ze spáchání přestupku a příkazem mu byla vyměřena pokuta 25 tisíc korun, a to na základě udání datovaného už 4. srpna.
[ctete postid=“172787″ title=“Ministerstvo financí opakovaně selhává, Schillerová by měla rezignovat“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Schillerová-Babiš-vláda-385×230.jpeg“ excerpt=“Problémy kolem ministerstva financí narůstají. Po aktuálním nálezu o EET se dostalo “ permalink=“http://forum24.cz/ministerstvo-financi-opakovane-selhava-schillerova-by-mela-rezignovat/“]172787[/ctete]
Zdůvodnění sankce ze strany úředníků, kteří mají dohlížet na hospodaření politických stran, je skutečně pozoruhodné. „Obviněný“ Ondřej Fuchs „za úplatu“ nabízel „předměty, které mají charakter sdělení v neprospěch kandidujícího politického hnutí ANO a jeho kandidáta Ing. Andreje Babiše“. Úřad vyhodnotil, že nikoli samotný prodej, ale propagace prodávaných předmětů nese „znaky“ nepovolené volební kampaně.
Může ovšem někdo vysvětlit, jak se dá podobný artikl prodávat bez vizuální prezentace? Bizarnost úředního přístupu podtrhuje varování úřadu, že by se mohli porušení zákona dopustit i zákazníci, kteří by tyto „předměty“ použili k šíření svého názoru.
„Nepropagoval jsem žádnou konkrétní stranu a stejně tak nejsem členem nebo výrazným sympatizantem jakékoliv strany. Jediné, co je pravda, že nesouhlasím s politikou Andreje Babiše a hnutí ANO,“ uvedl k tomu Ondřej Fuchs, který proti tomuto rozhodnutí podal v zákonné lhůtě odpor.
„Obě zmiňované stránky jsou v provozu podstatně delší dobu a zůstaly v něm i po volbách, nelze tedy říci, že by vznikly a reagovaly na letošní volby. Samotná propagace stránek probíhala stejně jako u každého jiného e-shopu jako reklamní, nikoli volební kampaň,“ píše v něm s tím, že propagace je neutrální a nikde není napsáno, koho mají lidé volit.
Absurdita úředního šimla měla pokračování. Úřad podnikateli poslal sdělení, že mu údajně místo odporu došla prázdná obálka, propadla mu tak zákonná lhůta, a tudíž nadále vymáhá pokutu. Ondřej Fuchs pro deník FORUM 24 uvedl, že trvá na tom, že odpor zaslal prostřednictvím EMS, a muselo tedy dojít k manipulaci s listovní zásilkou. Jelikož nadále provinění odmítá, je připravený v této fázi podat trestní oznámení na neznámého pachatele za porušení listovního tajemství. Takhle to dopadá, když státní byrokrat nerozlišuje, že šikanuje vyjádření občanského postoje, a nakonec se ještě dostává do podezření, že zapřel jedinou možnost odvolání.
2. MÍSTO: Pokuta 11 tisíc za prodej zboží za 10 korun
Průvodním jevem současné éry je drakonické zvýšení sankcí i za drobná a často neúmyslná pochybení. Nejkřiklavějším příkladem tohoto typu je rozhodnutí Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj na základě kontroly Krámku u radnice v Krnově. Majiteli obchodu udělil pokutu ve výši 11 tisíc korun za to, že jeho prodavačka nevystavila účtenku za prodej koláčku v ceně deseti korun.
[ctete postid=“173189″ title=“Stát udělil pokutu 11 tisíc za prodej koláčku v ceně deseti korun“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/EET-protest-385×230.jpeg“ excerpt=“Absurdity počínání finanční správy dosud nedosáhly dna. Majiteli obchodu v Krnově “ permalink=“http://forum24.cz/stat-udelil-pokutu-11-tisic-za-prodej-kolacku-v-cene-deseti-korun/“]173189[/ctete]
„Správní orgán zjistil, že výše uvedená tržba v částce deset korun v čase 10.06 hodin ani později téhož dne nebyla zaevidována,“ stojí v úředním dokumentu, přičemž výše pokuty je 5000násobkem neodvedené DPH (1,90 Kč).
K tomu lze ještě doplnit, že tento obchod letos navštívilo pět kontrol, z toho v jediném případě došlo k prohřešku prodavačky. I z toho důvodu nelze výši sankce nijak racionálně vysvětlit, protože by byla odůvodnitelná pouze při opakovaných vážnějších porušeních zákona.
3. MÍSTO: Dvojí postih za stejný delikt
Samostatnou kapitolou je působení finanční správy a její nadužívání zajišťovacích příkazů, které nezákonně zlikvidovaly desítky firem. Vzhledem k probíhajícím soudům v budoucnu přibudou další. Mediálně nejznámější je případ obchodníka s pohonnými hmotami FAU Přerov, který sídlil v areálu společnosti Precheza z holdingu Agrofert.
Finanční správa vydala dva zajišťovací příkazy ve výši 200 milionů korun za jeden údajný delikt, které vedly k okamžité exekuci majetku firmy. Podle Krajského soudu v Ostravě je vyloučené, aby tentýž subjekt platil DPH z téhož obchodu dvakrát a postup finanční správy označil za nezákonný. Oba zajišťovací příkazy zrušil, což následně potvrdil i Nejvyšší správní soud.
Ředitel finanční správy Martin Janeček přesto chybu nepřipouští. „Úředníci neměli jinou možnost. My jsme ji museli požadovat dvakrát, protože když máme dva instituty, které můžeme na danou situaci použít, musíme použít oba,“ prohlašoval v Radiožurnálu. Firmě se ovšem otvírá cesta k miliardové náhradě škody, kterou zaplatí daňový poplatník.
4. MÍSTO: Pokračování v nezákonné exekuci firmy
Dalším neuvěřitelným případem Janečkovy finanční správy je nezákonné pokračování v exekuci společnosti VHS-ROPA plus. Stát vydáním zajišťovacích příkazů nezákonně zlikvidoval normálně fungující firmu, a když soud rozhodl v jeho neprospěch, úředníci nadále pokračovali v její exekuci. Dokonce po ní požadovali doplatek daně ve výši 12 milionů korun.
[ctete postid=“171858″ title=“Finanční správa prohrála soud, přesto nezákonně pokračovala v exekuci firmy“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Janeček-Martin-385×230.jpeg“ excerpt=“Do čela ministerstva financí míří Alena Schillerová, dosud náměstkyně pro daně a cla, “ permalink=“http://forum24.cz/financni-sprava-prohrala-soud-presto-nezakonne-pokracovala-v-exekuci-firmy/“]171858[/ctete]
„Ve své podstatě jsme bohužel nedosáhli vůbec ničeho, ten stav zůstal pořád stejný. Finanční úřad nám exekuoval veškerý majetek, dopravní prostředky, zablokované účty a do dnešního dne i po těchto usneseních se nic nestalo,“ stěžoval si v červnu majitel Miroslav Müller. Nakonec se mu podařilo u Nejvyššího správního soudu dosáhnout zastavení nezákonného počínání finanční správy, když jí soud zakázal se zajištěným majetkem firmy dále manipulovat a prodávat nemovitosti.
5. MÍSTO: Udavačská Účtenkovka
Finanční správa spustila v říjnu před volbami státní loterii Účtenkovku, která není ničím jiným než udavačským projektem, posilujícím kontrolu dodržování EET samotnými občany. Ti se stávají dobrovolnými členy armády kontrolorů a mnozí se v tom skutečně vyžívají, i když šance na hodnotnější výhru (vyšší než 100 korun) je mikroskopická. O tom svědčí zatím rekordní sběratel účtenek z první vlny, který jich registroval 1653 (36 denně).
Účtenkovka je důmyslnějším pokračováním linie udavačského webu k EET, na kterém mohli občané oznamovat, že nedostali v obchodě, hotelu či obchodu účtenku. Letos v lednu web po mediální kritice zastavil samotný exministr financí. „Nevěděl jsem, že vzniká, a nechci lidi podporovat v udávání nebo zneužívání EET v konkurenčním boji,“ prohlašoval tehdy Babiš, i když tomu těžko někdo soudný uvěří.
Stát jde proti vlastním lidem
Výše uvedený žebříček absurdit úředního šimla v roce 2017 může být libovolně doplňován a při pohledu na jednobarevný kabinet hnutí ANO nelze příliš doufat ve zlepšení do budoucna. Z úředníka se za současné garnitury stává samovládce, který často rozhoduje o osudech lidí volbou nástrojů, které jim v maximální možné míře komplikují život.
„Státní byrokrati si výklady zákona upravují ve svůj prospěch. Ve prospěch státu, který jde proti vlastním lidem,“ říká k tomu daňový poradce Tomáš Goláň. „Za poslední čtyři roky se poslední vládě podařilo postavit stát proti lidem, zaměstnance proti podnikatelům, člověka proti člověku. Je to velmi účinná socialistická praxe, všichni se tak vzájemně pohlídají, budou poslušni a stát si bude moci dělat, co chce, protože národ se rozdělil. A ze státu pak bude bohatnout jenom ten, kdo ho ovládá…“