ANALÝZA / Ukrajinská armáda má za sebou velice těžký rok. Rusko během dlouhotrvající ofenzivy značně postoupilo. Mnohde obsadilo pozice, které byly hájeny nepřetržitě od roku 2014. Řada neúspěchů byla vynucena vnějšími faktory, které ukrajinští obránci nemohli ovlivnit, jako byl nedostatek vojáků, zbraní a munice. Vyčerpaní a nespokojení vojáci ale stále hlasitěji kritizují i vnitřní problémy ozbrojených sil, které často zbytečně vedou ke ztrátám území i ke ztrátám na životech. Byly odhaleny případy šikany, neochoty velitelů stahovat své muže z beznadějných pozic i opožděné rozkazy velení v kritických momentech operací. Bez ohledu na to, ukrajinští vojáci bojují dál. Dobře vědí, že nic jiného jim tváří v tvář ruské agresi nezbývá.
Ve svém pravidelném večerním vystoupení ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli řekl, že po osmi měsících od prvotního oznámení z dubna 2024 byl vybrán kandidát na roli vojenského ombudsmana. O den později se ukázalo, že půjde o ženu. Vojenskou ombudsmankou se stala Olha Kobylinská, jak vyplynulo z prezidentova dekretu.
Úkolem Kobylinské bude ve spolupráci s ministerstvem obrany projednávat podněty a stížnosti vojáků ohledně porušování jejich práv, poskytovat jim primární právní pomoc, provádět inspekce a vyšetřovat takováto porušení, ať už půjde o vojáky nebo o jejich rodinné příslušníky.
Případ šikany šokoval veřejnost
Jak píše ukrajinský deník The Kyiv Independent, volání po jmenování vojenského ombudsmana značně zesílilo po odhalení nedávného případu brutální šikany a zneužívání velitelských pravomoci, k nimž došlo v řadách ukrajinské 211. ženijní brigády. Ten značně otřásl ukrajinskou veřejností a důvěrou v tamní armádu.
V jednotce docházelo k bití vojáků, k vydírání, neoprávněnému výběru peněz, k vyhrožování posláním do první linie a k dalším protiprávním krokům, které vyústily v dezerci některých mužů a které nakonec vedly k obžalobě velitele, jenž měl muže týrat. Jednoho z nich měl dokonce nechat přivázat ke kříži. Příslušné fotografie a svědectví se objevily na sociálních sítích a zaobíral se jimi široce i jinak vůči bojující armádě velmi tolerantní a loajální ukrajinský tisk.
Вот так наши украинские офицеры издеваются над украинскими солдатами в 211-ой бригаде
— Andrey Serebrianskyi (@Luganskiy_Twi) December 16, 2024
Это пиздецhttps://t.co/j9c3kWBu9A pic.twitter.com/50FAl15ufm
Velitel téže brigády byl navíc zatčen a obviněn ze zneužití pravomoci kvůli tomu, že údajně nutil své podřízené, aby mu pomáhali při stavbě jeho soukromého domu.
Zapomenuti v první linii
Už samotný rok 2024 začal pro ukrajinskou armádu velmi nešťastně. Pád Avdijivky v Doněcké oblasti, způsobený zejména ohromnou mnohaměsíční prodlevou v dodávkách západní munice (ale i opožděnou mobilizací), odemknul Pandořinu skříňku problémů, jimž obránci Ukrajiny čelí dodnes, a to nejen v Doněcké oblasti.
V souvislosti s místy chaotickým stahováním vojenských sil ze zničeného města zacloumal veřejným míněním moment odříznutých vojáků na obranné pozici známé jako Zenit. Ti se museli evakuovat de facto již neexistujícím koridorem pod palbou nepřítele a za značných ztrát. Zranění zůstali na místě, kde je povraždili ruští vojáci.
Na podzim se objevily další záběry vražd neozbrojených zajatců, ať už šlo o zajaté dronaře v Kurské oblasti, nebo o obránce Doněcké oblasti. Začaly se ozývat hlasy, že velitelé drží své muže na pozicích příliš dlouho, často bez posil a bez ohledu na jejich beznadějnou situaci. Tito bojovníci následně upadali do rukou nepřítele, který je nelítostně vraždil.
Chybí koordinace a komunikace
Bývalý důstojník ukrajinské armády Mykola Melnyk, který utrpěl těžké zranění během ukrajinské ofenzivy v roce 2023, se nechal slyšet, že za podobné rozkazy, které jejich muži zbytečně zaplatí životem, by měli velitelé, kteří je vydali, nést zodpovědnost.
„Na internetu se šíří videa z další popravy našich válečných zajatců. A já mám otázku: byl někdo z velitelů potrestán za to, že se tito muži nestáhli včas? Proběhlo alespoň interní vyšetřování, kdo nese vinu za to, co se stalo?“ zeptal se řečnicky Melnyk, podle kterého je ovšem na vině také nedostatek interakce mezi jednotlivými jednotkami. Ty často stojí bok po boku, ale pochází z rozličných brigád a jednotek a bojují pod různým velením. Následně mají často velké potíže ve vzájemné komunikaci a koordinaci.
Problémem, na který si ukrajinští vojáci rovněž stěžovali, byla už jen samotná identifikace toho, zda se na konkrétním místě v šedé zóně bojů nachází Rusové, anebo jde o Ukrajince z jiné jednotky. Než se podaří všechny obtelefonovat a zjistit, že se o obránce nejedná, Rusové často postoupí dál anebo zmizí bůhvíkde.
Americký válečný blogger Chris Cappy zase ve své reportáži z oblasti u Torecku a Ňjů Jorku v Doněcké oblasti hlásí, že tamní dronaři čelí ohromným problémům kvůli systémům elektronického boje, které využívá jejich vlastní pěchota. Pokud chtějí vyslat do boje své bezpilotní letouny, musí složitě vykomunikovat s veliteli pozemních jednotek, aby alespoň na chvíli své protidronové systémy vypnuli (a nechali své vlastní vojáky bez elektronického ochranného deštníku), jinak by jim vyřadili jejich vlastní drony. O tom, jak rádi a ochotně podobným žádostem velitelé pěších jednotek vyhoví, si není třeba dělat iluze.
Hlasitá kritika velení od Kursku
Ukrajinští vojáci a analytici si nestěžují jen na nedořešenou komunikaci mezi různorodými jednotkami, ale také na obtížnou a pomalou komunikaci s velením. Kritika v tomto smyslu zní nejen z Doněcké oblasti, kde ukrajinská armáda bojovala a bojuje často v situacích hraničících s obklíčením, ale také z obsazené Kurské oblasti, která čelí silné ruské protiofenzivě.
O názorech tamních ukrajinských vojáků informovala agentura AP. Ukrajinci překvapivě vpadli do Kursku v srpnu letošního roku a Rusy tím dokonale zaskočili. I díky tomu se jim podařilo obsadit území o velikosti bezmála tisíc kilometrů čtverečních. Po počátečních úspěších se ale Rusům podařilo nápor zastavit, nashromáždit více než padesát tisíc vojáků a nyní vytlačili Ukrajince minimálně ze čtyřiceti procent jimi dobytého území. Ukrajinští vojáci nyní říkají, že nebyli připraveni na takto agresivní ruskou odpověď v Kurské oblasti, že nemohou podnikat protiútoky, ale ani se nemohou stáhnout.
Ukrajinské elitní síly v Rusku jsou navíc již po měsících bojů oslabeny. Velitel jedné z ukrajinských rot řekl, že polovina jeho mužů je mrtvá nebo zraněná. Důstojníci z první linie hlásí, že podmínky jsou těžké, morálka mužstva nízká a vojáci mají pochybnosti o rozhodnutích velení, ba dokonce i o smyslu okupace Kurské oblasti jako takové.
Nezbývá než bojovat dál
Ozývají se i konkrétnější hlasy, které ale rovněž kritizují ukrajinské velení. Podle jednoho z důstojníků čelí obránci zpožděním v komunikaci. Dochází k tomu zejména ve chvílích, kdy Rusové obsadí území do té doby kontrolované Ukrajinci. Rozkazy, které v takových okamžicích ukrajinští vojáci dostávají, často již neodpovídají realitě.
„Nevědí, kde je naše oblast ani kde je nepřítel, co je pod naší kontrolou a co není,“ popsal nejmenovaný důstojník. „Nerozumí operační situaci, takže jednáme podle svého vlastního uvážení,“ líčí. Velitel čety popsal, že nadřízení opakovaně odmítli žádosti o změnu obranné pozice jeho jednotky, přestože, jak věděl, jeho muži nemohli linii udržet.
„Lidé, kteří tam zůstávají do konce, končí jako pohřešovaní v akci,“ řekl agentuře. Jen on sám ví za poslední čtyři měsíce o nejméně dvaceti padlých Ukrajincích, jejichž těla musela zůstat na bojišti, protože boje byly příliš intenzivní, než aby je bylo možno vyzvednout bez rizika dalších ztrát.
Ukrajinští vojáci ale vědí, že bez ohledu na všechny výše zmíněné problémy je potřeba bojovat proti ruským agresorům i nadále. To platí pro všechny oblasti bojů, včetně té Kurské, kde hrozí, že by se boje okamžitě přelily přes hranice, do sousední Sumské oblasti na Ukrajině.
„Není jiná možnost. Budeme bojovat tady, protože pokud se prostě stáhneme na naše hranice, Rusové se nezastaví, budou pokračovat v postupu,“ řekl agentuře velitel jedné z dronových jednotek. Totéž ostatně vědí i obránci v dalších sektorech více než tisíc kilometrů dlouhé bojové linie. Bojují dál, protože Rusové se nezastaví, dokud je k tomu nepřinutí oni sami. Navzdory veškerým obtížím.