Firmy z Evropské unie budou pokračovat v platbách za energie v té měně, ve které byly sjednány kontrakty, řekl dnes po jednání krizového štábu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Česká republika má podle něj v současné době zásoby ropy na 90 dní. Zásoby zemního plynu by vystačily na jeden měsíc.
„Všichni přítomní mi potvrdili, že v současné chvíli jsou veškeré dodávky energií stabilní a nepozorujeme žádné další výpadky,“ řekl ministr na tiskové konferenci po jednání krizového štábu, kterého se zúčastnili zástupci energetického sektoru.
„Základem diskuze bylo, jak budeme reagovat na ruský požadavek na platby za energie v rublech. Naše stanovisko jsme koordinovali s ostatními členskými zeměmi Evropské unie. Výstupem bude jednotné stanovisko. Firmy z Evropské unie budou pokračovat v platbách za energie v té měně, ve které byly sjednány kontrakty. Jakékoliv jednostranné změny budou považovány za porušení těchto smluv,“ popsal Síkela.
Příští týden podle ministra na tento postup naváže jednání expertních ministerských skupin Evropské unie. Jejich úkolem bude dopracovat detaily společných nákupů v rámci Unie a koordinace přípravy na zimu. Příští týden by se měl Síkela také znovu sejít se zástupci energetiky. „Veřejnost bych chtěl ubezpečit, že jsme připraveni na všechny možné varianty vývoje,“ doplnil.
Ruský prezident Vladimir Putin 31. března uvedl, že podepsal dekret o novém postupu pro platby za ruský plyn ze znepřátelených zemí. „Protistranám z těchto nepřátelských zemí nabízíme jasný a transparentní systém. Aby mohly nakupovat ruský zemní plyn, musí si otevřít rublové účty v ruských bankách. Z těchto účtů se bude od zítřka, tedy od 1. dubna letošního roku, platit za dodávky plynu,“ uvedl ruský prezident . Dodal, že Moskva by nedodržení těchto pravidel považovala za porušení a zastavila by stávající smlouvy.