Radovan Krejčíř, na něhož se hodí titul knihy Jaroslava Kmenty Padrino Krejčíř, byl nesporně obratný muž. Dokázal to i jeho útěk policii. Ta ho zadržela v jeho luxusní vile a už mu byla i nasazena pouta. Krejčíř ale z vily zmizel a vynořil se nakonec až v Jihoafrické republice. Teď by si rád trest vězení, který tam dostal za další zločiny, odpykal doma. Tady ho ale orgány nechtějí.
K zásahu policie proti Krejčířovi došlo v jeho vile v Černošicích v červnu 2005. Policejní jednotka k němu vpadla ve dvě hodiny ráno poté, co policisté vyrazili beranidlem vstupní dveře a zneškodnili ochranku. Krejčíř byl podezřelý, že vytuneloval podnik Čepro a mohl by u sebe mít významné dokumenty. Ve chvíli zásahu se oddával se ženou a dětmi spánku. Příslušníci URNA mu nasadili pouta a posadili ho do křesla. Pak byl předán deseti detektivům z protikorupční jednotky a dvěma státním zástupcům. Od toho okamžiku bylo už všechno špatně, aspoň pro policii.
Jak to před lety popsal Jaroslav Kmenta, proběhlo to takto: „Velitel detektivů Jan Špitálský souhlasil s tím, aby byla Krejčířovi sejmuta pouta. Krejčíř si totiž stěžoval, že ho příliš tlačí. Policisté pak udělali další taktickou chybu a řekli mu, že až skončí domovní prohlídka, bude převezen do cely předběžného zadržení. Krejčíř tak věděl, co ho čeká, a měl čas vymýšlet útěk.
Špitálský, ač dostal takový rozkaz od nadřízených, neurčil tři lidi, kteří by Krejčíře neustále hlídali. A tak se Krejčíř pohyboval po vile, jak chtěl. Na záznamech policejní kamery, která prohlídku nahrávala, jsou vidět i záběry, jak Krejčíř stojí nestřežený za dvojicí policistů, kteří se shýbají ke skříni. Kdyby podnikatel chtěl, mohl je v tu chvíli odzbrojit.“
Když se po osmi hodinách přiblížil podpis protokolu, tak se policista Petr Bláha z počítačového centra protikorupční služby zeptal, jestli může jít na záchod. Ochotný Krejčíř řekl, že ho tam dovede. Nikdo ho při tom zvlášť nehlídal. Jak Bláha zmizel za dveřmi záchodu, Krejčíř utekl. Předtím se ale ještě přezul z pantoflí do bot a vzal si klíče. Proběhl budovou do zahrady k zadnímu vchodu, kde si odemkl branku a byl pryč. Že jim nejdůležitější osoba chybí, došlo policistům až za osm minut, a to proto, že po něm chtěli podpis protokolu.
Krejčíř pak u jihoafrického soudu líčil, jak to bylo dál. Dostal se na Moravu a na kole přejel do Polska. Pokračoval přes Ukrajinu, Turecko a Dubaj až na Seychely. U soudu byl také tázán, proč měl čtyři pasy a na různá jména a uprchlík se bránil, že měl jen tři. Podle něj je také v Česku a na Seychelách legální měnit si jméno. Falešný byl jen pas, se kterým se dostal z České republiky.
A jak se nakonec ocitl v Jihoafrické republice? Cestoval. Přijel v dubnu 2007 do JAR a byl na letišti zadržen policií. Na akci se prý podílely bezpečnostní služby několika zemí, a to včetně ČR. Krejčíř ale požádal o politický azyl, a nebyl tedy vydán. Protože je však činorodý, zapletl se i tam do kriminálních kauz, kolem něj došlo k několika vraždám a byl na něj spáchán pokus o atentát. V roce 2013 byl zatčen a 2016 odsouzen na 35 let vězení za pokus o vraždu, únos a držení drog. Pokusům o vydání do ČR se bránil, teď ale, vzhledem k podmínkám v tamním vězení, by se rád nechal převézt do vlasti. S tím ale české orgány najednou nespěchají. Možná se bojí, aby jim zkušený gangster nepřerostl přes hlavu.