Za nemravný označila bývalá šéfka státní kasy a současná předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová návrh ministerstva financí, které plánuje znovu zavést poplatky za předčasné splacení hypotéky. Předsedu představenstva České spořitelny Tomáše Salomona silná slova Schillerové překvapila. Podle něj totiž s principy návrhu v minulosti souhlasila.
„Zákon, který po osmi letech vrací bankám právo pokutovat poctivé lidi usilující o splacení hypotéky či výhodnější podmínky, jde do druhého čtení. Stále má ministr bank Zbyněk Stanjura možnost svůj nemravný návrh stáhnout. Pevně věřím, že v opačném případě ho nemine blamáž,“ vzkázala na sociální síti X šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová.
Zároveň připomněla svá slova ze začátku letošního roku. „Zastávám názor, že splacení dluhu nesmí být trestem. Filozofie, s níž ministr financí Andrej Babiš v roce 2015 prosadil zákon, díky kterému lze refinancovat či splatit hypotéku bez desetitisícových sankcí. Osm let pak banky lobbovaly za jeho zrušení. Uspěly až teď u Zbyňka Stanjury,“ prohlásila tehdy Schillerová.
Její příspěvky nenechal bez povšimnutí předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. „Nemravný návrh, poctiví lidé… silná slova, jimiž Alena Schillerová odsuzuje návrh ministerstva financí na vyjasnění pravidel předčasného splácení hypoték, mě fakt překvapují, protože když byla ministryní, tak s jeho principy souhlasila. Vím to, protože o tom se mnou osobně jednala,“ prozradil šéf největší české banky.
Podle něj může každý změnit názor. „Nicméně já bych právě v dnešní době od politiků čekal, že budou svou změnu názorů vysvětlovat racionálně bez nálepkování a populismu, to nikomu neprospívá (vyjma algoritmů sociálních sítí),“ doplnil Salomon.
Návrh ministerstva, který je aktuálně před druhým čtením v poslanecké sněmovně, přichází s konkrétním vzorcem pro výpočet poplatku za předčasné splacení a zároveň s jeho zastropováním na dvou procentech dlužné částky. Nyní je možné splatit bez sankce hypotéku třeba v případě, když končí fixace nebo když majitel zemře. Nově by měly přibýt další dvě možnosti, a to při rozvodu majitelů nebo prodeji nemovitosti alespoň dva roky po koupi.