Posilování přirozené imunity je zaklínadlem antivaxerů. Přestože jsou mezi nimi i lékaři, tito lidé odmítají očkování a zároveň prosazují přirozenou imunitu. Přitom očkování – proti různým nemocem, pouhé navození zátěže a vybuzení imunitního systému – je absolutně nejbezpečnější cestou, jak přirozenou imunitu, ochotu a schopnost vašeho organismu vypořádat se s narušitelem získat. A je to o mnoho řádů bezpečnější než získávat přirozenou imunitu proti nemoci jejím proděláním. Přesto to antivaxeři masově zpochybňují.
Při očkování dostáváte za nesmírně přísných podmínek člověkem vyrobenou a kontrolovanou nejmenší možnou dávku cizí látky nějak odvozené z potenciálního virového útočníka, která vyvolá imunitní odpověď organismu. A tak se proti tomu útočníkovi připravíte. Je jedno, proti čemu se očkujete, důležité je, že každé očkování je tréninkem vaší přirozené imunity. Každé očkování musí vybudit imunitní odpověď, takže očkujete-li se dvacet let proti chřipce, a k tomu běžná očkování pro pohyb v přírodě a občas v tropech, máte imunitní systém posílený vakcínou dvacetkrát či třicetkrát.
Navození trénované imunity očkováním proti chřipce – dopad na covid-19
Ve výzkumu byly zjištěny nespecifické ochranné účinky vakcín, nazývané trénovaná imunita. Několik epidemiologických studií zjistilo zkříženou ochranu mezi očkováním proti chřipce a covid-19. Ve velké akademické nizozemské nemocnici zjistili, že infekce SARS-CoV-2 byla méně častá u zaměstnanců, kteří podstoupili předchozí očkování proti chřipce: relativní snížení rizika o 37 % a 49 % bylo pozorováno po očkování proti chřipce během první a druhé vlny covidu, resp. čtyřvalentní inaktivovaná vakcína proti chřipce vyvolala zátěž imunitního systému, který posílil vrozené imunitní reakce proti různým virovým stimulům a vyladil odpověď proti SARS-CoV-2, což může vést k lepší ochraně proti COVID-19. Tyto epidemiologické a imunologické údaje ukazují potenciální přínosy očkování proti chřipce i proti covid-19. (zdroj zde)
Historie očkování BCG je spojena se sníženou séroprevalencí SARS-CoV-2 napříč různorodou skupinou zdravotnických pracovníků
Antituberkulózní vakcína Bacillus Calmette-Guérin (BCG) vyvolává nespecifické vrozené imunitní posilující účinky. V longitudinální retrospektivní studii na různorodé kohortě zdravotnických pracovníků vědci zjišťovali, zda bylo očkování BCG v anamnéze spojena se sníženou infekcí SARS-CoV-2. Výsledky ukazují, že z 6201 zdravotníků 29,6 % uvedlo anamnézu BCG vakcinace, zatímco 68,9 % nedostalo BCG vakcínu. Pozitrivita testů a výskyt klinických příznaků covidu byly výrazně sníženy mezi zdravotníky očkovanými v minulosti proti tuberkulóze ve srovnání s těmi, kteří toto očkování neměli. (zdroj zde)
Inaktivovaná trivalentní vakcinace proti chřipce je v Brazílii spojována s nižší úmrtností pacientů s COVID-19
Ve výzkumu bylo analyzováno 53 752 klinicky potvrzených případů COVID-19. Pacienti, kteří nedávno dostali vakcínu proti chřipce, zaznamenali v průměru o 7 % nižší pravděpodobnost potřeby intenzivní péče, o 17 % nižší pravděpodobnost nutnosti invazivní respirační podpory a o 16% nižší pravděpodobnost úmrtí. Ochranné účinky byly větší, když byla vakcína podána po nástupu příznaků, stejně jako u mladších pacientů. Pacienti s COVID-19 s nedávným očkováním proti chřipce mají v Brazílii výrazně lepší zdravotní výsledky než neočkovaní pacienti. Tyto příznivé vedlejší účinky očkování proti chřipce – trénování vrozených imunitních reakcí – se zdají být pravděpodobné a je třeba je dále prozkoumat (zdroj zde)
Účinnost očkování proti chřipce proti infekci SARS-CoV-2 mezi zdravotnickými pracovníky v Kataru
Studie byla realizována na populaci 30 774 zdravotnických pracovníků v Kataru během každoroční očkovací kampaně proti chřipce v roce 2020, mezi 17. zářím 2020 a 31. prosincem 2020, před zavedením očkování proti covid-19. Odhadovaná účinnost očkování proti chřipce proti infekci SARS-CoV-2 >14 dní po podání vakcíny byla 29,7 %. Odhadovaná účinnost očkování proti chřipce proti jakémukoli závažnému, kritickému nebo smrtelnému COVID-19 byla 88,9 %. Nedávné očkování proti chřipce je spojeno se znatelným snížením rizika infekce SARS-CoV-2 a závažnosti COVID-19. (zdroj zde)
Očkování je židovské spiknutí, jeho prospěšnost prokazují Arabi. SAKRA! (pozn. aut.)
Vakcína proti chřipce by mohla snížit riziko covidu
Vakcíny proti chřipce mají překvapivý zdravotní přínos: mohou také zabránit covidu, zejména v jeho nejzávažnějších formách. Zdravotničtí pracovníci, kteří dostali vakcínu proti chřipce, byli také chráněni před COVID-19 – ale účinek nemusí trvat dlouho. Poznatek, že vakcíny proti chřipce a dalším nemocem mohou nabídnout ochranu proti COVID-19, i když jen částečnou a na omezenou dobu, by mohly omezit škody způsobené budoucími pandemiemi, než bude vakcína proti nemoci vyvinuta. (zdroj zde)
Sladká tečka nakonec
Nepošlu závěrem, ve světle vědeckých poznatků, antivaxery tam, kam mne nejen oni posílali s mou teorií, že když trénuji imunitu, tak ji mám trénovanou proti čemukoliv. Neučiním tak, jsem dobrý člověk. Poprosím antivaxery, aby si dle jejich slov nejdůležitější přirozenou imunitu neprodleně šli vybudovat do nejbližšího očkovacího centra. Fakt to funguje, vědecky potvrzeno.