Německá kancléřka Angela Merkelová vystoupila v Evropském parlamentu, aby zahájila německé předsednictví, které začíná právě v červenci. Její projev byl něčím, co si v České republice od našich státních představitelů naprosto neumíme představit. Projev, ve kterém se postavila za svobodu občanů Evropské unie. A projev, ve kterém odsoudila vzrůstající populismus a nacionalismus.
Merkelová samozřejmě hovořila o dopadech koronavirové krize. Tím hlavním ale pro ni nebyla ekonomika, nýbrž svoboda. „Pandemie nesmí vést k ohrožení demokracie,“ zdůraznila. „Já jsem třicet pět let svého života žila v zemi, která byla nesvobodná a kde omezení svobody bylo reálné. Proto pro mě byla rozhodnutí během koronavirové krize nesmírně těžká,“ přiznala kancléřka v naprostém protikladu s naším předsedou vlády. „Jsem přesvědčená Evropanka,“ uvedla.
Evropa podle Merkelové musí zvládnout své největší úkoly a překážky měnícího se světa. Řekla, že spory i krize z minulosti, jako finanční nebo migrační, EU nakonec pomohla. „Evropa tyto krize přestála, protože určité věci jsou neoddiskutovatelné. Jako například soudržnost,“ myslí si německá kancléřka.
„Evropská demokracie musí být provázena kritickou demokratickou debatou,“ prohlásila ve svém projevu kancléřka. „Musíme hledat řešení našich problémů společně a snažit se na ně dívat i očima druhých. Evropa musí být posílena a to půjde jen tehdy, pokud si budeme přát, aby byli posíleni i ti ostatní,“ řekla Angela Merkelová.
Německá kancléřka europoslancům řekla, že ona sama ve vedení evropského předsednictví bude za vytyčené cíle bojovat, ale potřebuje k tomu i všechny ostatní instituce, a to včetně Evropského parlamentu. „Potřebujeme Evropu, která bude vytvářet naději a která bude silná,“ zaznělo.
Vyjednávání o rozpočtu bude podle Merkelové vyžadovat kompromisy, ona však doufá, že bude možné se dohodnout do konce léta. „V řadě zemi jsou lidé, kteří chtějí využít Evropu pro svůj prospěch,“ uvedla kancléřka a explicitně odmítla vzrůstající nacionalismus.
Německá kancléřka také sdělila, že zásadním tématem bude zelená politika a přechod k uhlíkové neutralitě a stejně tak digitální transformace. „Musíme změnit k udržitelnosti náš životní styl. Což v mnoha lidech vyvolává strach,“ říká Merkelová.
„Zažíváme lži a dezinformace. Těmi se pandemie porazit nedá,“ sdělila jasně kancléřka. A uvedla, že „populismu musí být vytyčeny hranice“.
Merkelová sice připustila, že EU má úzké obchodní vztahy s Čínou, zmínila ale naprosto rozdílné pohledy na lidská práva nebo politický systém.
A nakonec zmínila svůj vztah k 9. symfonii Ludwiga van Beethovena, která je pro ni stále nová. „Tak jako sama Evropa. Ta se dá stále znovu objevovat,“ uzavřela kancléřka svůj projev připomínkou toho, že Evropa může být silná, jen pokud bude jednotná.
Státnická slova, o jakých si u nás můžeme nechat jenom zdát. Potlesk pro paní kancléřku.