
Šimpanz bonobo FOTO: Wikimedia Commons, CC BY 3.0
FOTO: Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Šimpanz bonobo je pro člověka nejbližším příbuzným lidoopem. Nová studie odhalila, že si zástupci tohoto druhu dokážou v konkrétních případech uvědomovat naši neznalost a jsou nám schopni poradit.
Výzkumníci z Johns Hopkins University se dlouhodobě zabývali chováním šimpanzů bonobo. Na základě aktuálních experimentů zjistili, že tito primáti nám mohou pomoci v situaci, kdy si nevíme rady.
Spoluautor studie Luke Townrow seděl se samcem šimpanze bonobo u jednoho stolu. Další člověk pak umístil pamlsek pod jednu z připravených nádob. Stalo se tak ve chvíli, kdy Townrow i šimpanz průběh akce viděli. Zvíře tedy netrpělivě očekávalo, až mu Townrow jídlo přinese.
V dalším případě však asistent schoval pokrm tak, aby celou situaci mohl sledovat pouze šimpanz. Ten pak následně Townrowovi ukázal, kde se pamlsek nachází. „Zdánlivě jednoduchý experiment poprvé ukázal, že lidoopi mohou sdělovat neznámé informace v rámci týmové práce,“ sdělují pro CNN autoři výzkumu.
Spoluautor studie Chris Krupenye zdůraznil, že tento objev dokazuje, že subhumánní primáti mají schopnost přemýšlet o perspektivách ostatních, čemuž říkáme teorie mysli. „Je to klíčový rys lidské psychologie, který nám umožňuje vzájemně spolupracovat a navzájem se jeden od druhého učit,“ vysvětluje.
Teorie mysli byla v minulosti považována za jedinečnou lidskou záležitost. Nyní se tedy ukazuje, že šimpanz bonobo disponuje touto schopností také. Další výzkum se prý bude zabývat motivací šimpanzů pro sdílení informací. Odborníci touží zjistit, jak tito primáti přemýšlejí o jiných jedincích.