„Čínský mírový plán by mohl být základem urovnání konfliktu na Ukrajině,“ prohlásil během jednání s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem Vladimir Putin. Ruský prezident zároveň ohlásil zvýšení dodávek plynu do Číny. Co bude rusko-čínské spojenectví znamenat pro zbytek světa, vysvětluje sinolog Martin Hála z FFUK, zakladatel organizace Sinopsis.
Jaký význam může mít summit v Moskvě pro mezinárodní politiku?
Rusko-čínský summit v Moskvě je v podstatě pokračováním loňského „olympijského“ summitu v Pekingu těsně před ruskou invazí na Ukrajinu. Tam deklarovali prezidenti Putin a Si společnou snahu o nastolení „nového typu mezinárodních vztahů“. Význam toho termínu se pak konkretizoval právě během ruské invaze. Ta ovšem nedopadla podle očekávání a oba představitelé se tak znovu sešli, aby posoudili stav a perspektivy svého „partnerství bez hranic“ v nové situaci. Výsledkem bude nějaká upravená podoba nově se formujícího eurasijského bloku autoritářských mocností. Zároveň je ale třeba zmínit, že paralelně se Si Ťin-pchingovou cestou do Moskvy proběhla blesková návštěva japonského premiéra Fumio Kišidy v Kyjevě, kam přiletěl z indického Dillí. Jeho cesta symbolizuje vznikající protiblok, jehož nejkonkrétnějším vyjádřením je koncepce Indopacifiku. Jinými slovy, svět se nám v tyto dny rychle štěpí na dva protikladné bloky doslova před očima.
Může dohoda Ruska a Číny zvrátit vývoj války na Ukrajině?
Teoreticky by ho mohla zvrátit masivnější podporou Číny Rusku. To však není v tuto chvíli příliš pravděpodobné, protože Peking stále nechce riskovat uvalení druhotných sankcí, zejména ne v období, kdy sám čelí hlubokým ekonomickým problémům. Realističtější scénář je, že ČLR bude stupňovat svou plíživou podporu Rusku, například prostřednictvím dodávek přes třetí země (Bělorusko, Írán, Severní Koreu). To samo o sobě vývoj války nezvrátí, ale může to pomoci Rusku uhájit dosavadní územní zisky a konflikt zakonzervovat. Podobný efekt bude mít i čínská diplomatická iniciativa k uzavření příměří bez požadavku na stažení ruských vojsk.
Co může Putinův režim získat spojenectvím s Čínou, a co naopak ztratit?
Putinův režim se stává na Pekingu zcela závislým, což může mít…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.