V poslední době se jako mor šíří různé fake news ohledně koronaviru. Ať už jde o jeho původ, nebo způsoby léčby. Na BBC se podívali na některá nejčastěji sdílená falešná tvrzení o nových vakcínách. Ta je prý schopna způsobit přetvoření našeho genetického kódu.
Strach, že vakcína nějak změní vaši DNA, koluje na sociálních sítích. BBC se na to zeptala tří nezávislých vědců. Ti se shodli, že koronavirová vakcína lidskou DNA nezmění. Některé z nově vytvořených vakcín, včetně té, která je nyní schválena ve Velké Británii a vyvinuta společností Pfizer/BioNTech, používají fragment genetického materiálu viru – neboli messenger RNA.
„Vstřikování RNA do člověka neudělá nic s DNA lidské buňky,“ říká profesor Jeffrey Almond z Oxfordské univerzity. Působí tak, že dává tělu pokyny k produkci bílkoviny, která je přítomna na povrchu koronaviru. Imunitní systém se pak naučí rozpoznávat a vytvářet protilátky proti bílkovině.
„Není to poprvé, co prověřujeme tvrzení, že koronavirová vakcína údajně změní DNA. Vyšetřovali jsme také populární video šířící teorii už v květnu,“ píše BBC. Příspěvky tvrdily, že technologie vakcíny messenger RNA (mRNA) „nebyla dosud nikdy testována ani schválena“.
Je pravda, že dosud nebyla schválena žádná mRNA vakcína, ale v posledních několika letech proběhlo více studií mRNA vakcín u lidí. A od vypuknutí pandemie byl virus testován na desítkách tisíc lidí po celém světě a prošel přísným bezpečnostním schvalovacím procesem.
Stejně jako všechny nové vakcíny musí projít přísnými bezpečnostními kontrolami, než může být doporučena pro široké použití. Jaké jsou kontroly bezpečnosti vakcín?
V klinických studiích fáze 1 a fáze 2 se vakcíny testují na malém počtu dobrovolníků, aby se ověřila jejich bezpečnost a určila správná dávka. Ve studiích fáze 3 jsou testovány na tisících lidí, aby se zjistilo, jak jsou účinné. Skupina, která obdržela vakcínu, a kontrolní skupina, která obdržela placebo, jsou pečlivě sledovány pro případné nežádoucí účinky. Sledování bezpečnosti pokračuje i po schválení vakcíny k použití.
(Zdroj: BBC.com.)