Šíří se víc koronavirus COVID-19, nebo spalničky? Je mediální pozornost přemrštěná, zatímco jiné nemoci nejsou tak „slavné“ a pro publikum zajímavé?
Jednu z debat otevřel například lékař Roman Šmucler na svém facebooku. Tam píše: „COVID-19 není zrovna přeborník v šíření, na spalničky, kde se u nás ignoruje dostupné očkování, nemá. Letos v Česku s ‚klasickou chřipkou‘ skončilo 300 lidí na JIPu a 50 pacientů zemřelo. Nevšiml jsem si pozornosti médií k těmto lidem a to je úplně jinak rozsáhlá tragédie. Bylo by to skvělé pro vzkaz ‚dejte se očkovat a chovejte se ohleduplně‘! Kdo to ale chce slyšet, že?“
K tomu připojil obrázek z webu popsci.com. Mezitím tam jeden přispěvatel přidal aktualizovaný odkaz na zmíněný web s tím, že COVID-19 už je nakažlivější než chřipka. Z obrázku ovšem plyne, že to je tím, že nakažlivost u chřipky poklesla. Oba grafy dole uvádíme na obrázku.
V citovaném článku se objasňuje několik pojmů, které je dobré znát, aby se lidé v problému orientovali.
Takzvané „základní reprodukční číslo“, jinak známé jako R0, říká, kolik lidí v průměru každá infikovaná osoba dál nakazí. Nevypovídá to nic o tom, jak je epidemie smrtelná. R0 je měřítkem nakažlivosti nové nemoci a pomáhá řídit strategie pro zvládání epidemie.
Pokud je R0 menší než 1, nemoc obvykle vymizí. R0 větší než 1 znamená, že každá nemocná osoba infikuje v průměru alespoň jednu další osobu, která by pak mohla infikovat ostatní. Například typický kmen sezonní chřipky má R0 přibližně 1,2, což znamená, že na každých pět infikovaných lidí se nemoc v průměru rozšíří na šest nových lidí, kteří ji předají ostatním.
Spalničky jsou v tomto ohledu šampionem. Jejich R0 je obvykle uváděno mezi 12 a 18, což znamená, že každá osoba se spalničkami infikuje 12 až 18 nových lidí v nevakcinované populaci.
Koronavirus známý nyní jako COVID-19 je nemoc v medicíně zcela nová a vědci stále shromažďují údaje potřebné k výpočtu R0. K 19. únoru 2020 byly odhady R0 nad 1,4, ale pod 4, což odpovídá rozmezí u jiných koronavirů, jako je třeba SARS.
Jak je to ale s úmrtností? Je dobré se podívat na některá čísla pro srovnání.
Extrémní případ je vzteklina, která má 99procentní úmrtnost, pokud se neléčí. Na druhé straně je běžné nachlazení, které má relativně vysoké R0, ale téměř nikdy nedochází k úmrtí. Sezonní chřipka má nízké číslo CFR, ale umírá na ni v absolutních číslech hodně lidí, protože je hodně lidí nakaženo. Mezi říjnem 2019 a únorem 2020 zemřelo na sezonní chřipku až 30 tisíc Američanů. Neštovice jsou méně nakažlivé, R0 je 5 až 7, ale úmrtnost zhruba 30 procent z nich dělá devastující nemoc.
A COVID-19?
Novější údaje, které můžeme najít třeba na webu Centra pro výzkum infekčních nemocí na University of Minnesota (cidrap.umn.edu), citují závěry vědců z Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Ti zkoumali klinické nálezy u více než 72 tisíc případů COVID-19 hlášených na pevninské Číně. Míru úmrtnosti na případy COVID-19 odhadují na 2,3 procenta.
Taková jsou čísla, která se samozřejmě mohou během doby ještě měnit. Zatím to vypadá, že jsou mnohem nakažlivější a smrtelnější nemoci, kterým se taková pozornost nevěnuje. Je to ovšem nemoc nová, a tak obavy vzbuzuje právě to, že o ní možná nevíme všechno. Panika je ale v každém případě k ničemu a mohla by napáchat víc škody než virus samotný.