Nová dezinformace slaví v hlavách některých lidí úspěch. V České republice se testuje nová generace mobilní sítě 5G. Ta má nabídnout mnohem rychlejší přenos dat. Pilotní projekt nové sítě probíhá teď v Jeseníku. Sítě 5G tam zatím ještě nefungují, ale někteří obyvatelé už tvrdí, že jejich vliv pociťují a bojí se o život. Dostala se k nim totiž celosvětová fáma, že ve skutečnosti jde o spiknutí, jehož cílem je zlikvidovat lidstvo a šířit nový koronavirus.
Situaci na místě popisuje web ČT: „Jeseník na severu Olomouckého kraje je jedním z vítězů celostátní vládní soutěže a místní školy a firmy díky tomu budou moci moderní vysokorychlostní internet, známý pod zkratkou 5G, využít mnohem dřív než zbytek republiky. Někteří obyvatelé místo oslav protestují. Na internetu totiž četli řadu dezinformací. Desetitisícový Jeseník tak řešil téma s občany na zastupitelstvu.
‚Já mám děti, které od malička vedu ke sportu. Já si nedovedu představit, že na ně budou někde vysílat nějaké vysílače. Je to zbytečné,‘ uvedla na jednání místní občanka Barbora Bašičová. Nelibost k nové síti s ní sdílí i bývalý zastupitel a vydavatel Jesenického týdeníku Miroslav Chovanec: ‚Nikdo v tomto sále, ani na celém světě s jistotou neví, jestli jsou sítě 5G zdraví škodlivé, či ne.'“
„Vliv elektromagnetických polí na člověka je zkoumán v období posledních padesáti, sedmdesáti let. Pokud by nějaký problém existoval, tak za tu dobu bychom o něm už určitě museli vědět,“ říká oproti tomu Jan Vrba z elektrotechnické fakulty ČVUT, kde se zabývá elektromagnetickým polem. Bezpečnostní expert Roman Máca napsal o takových fámách studii. „Dezinformace okolo sítí 5G jsou v podstatě tak staré jako technologie 5G sama, tedy od roku 2018.“
Jak je možné, že se takové nesmysly tak rychle šíří? Obecnou příčinou je komplikovanost moderní společnosti. Lidé neznají už ani přibližně, na jakém principu fungují zařízení, která denně používají. Řada lidí zřejmě nemá představu ani o tom, jak funguje spalovací motor, natož počítač nebo mobil. Stejně tak je složitá medicína, finance, ekonomika a mezinárodní politika. Jsme vydáni napospas expertům, a pokud chceme žít a fungovat, musíme jim do značné míry věřit. Někdy se experti zásadně zmýlí, nebo si navzájem odporují. To pak vede k závěru, že jsou to všechno šarlatáni a musíme se řídit selským rozumem. Sedlák ovšem o takových věcech nevěděl nic, takže jeho staleté zkušenosti jsou nám k ničemu.
Proč ale podobné fámy dělají dojem, že za nimi stojí organizované vytváření a šíření? Protože tomu tak často je. Základním cílem hybridní propagandy, kterou využívají některé mocnosti, je šířit nejistotu. Nejde o to, aby lidé uvěřili jim. Jde o to, aby nevěřili nikomu, a ještě lepší je, když se pak lidé hádají mezi sebou, roste společenské napětí a mizí důvěra v jakékoli autority. To je úrodná půda, aby se pak uchytilo aspoň něco, co chtějí autoři do hlav lidí propašovat. Postižení jsou pak dokonce schopni věřit současně i fámám, které si navzájem odporují. Třeba že síť 5G je dílem amerických kruhů, které chtějí ovládnout svět, a současně že Američané to neumí pořádně vyrobit, a tak v šíření technologie chtějí zabránit Číně. Jak kdysi ukázal jeden průzkum, respondenti věřili současně tomu, že Židé skrývají rafinovaně svůj původ a zároveň dávají okázale najevo své židovství.
Že lidé pociťují zdravotní problémy ještě dřív, než se síť vůbec spustila, je příznačné. Konspirátoři to ale jistě nějak vysvětlí. Ta je přece puštěná už dávno, a pokud se vám motá manžel při návratu z hospody, mohou za to vysílače na nedalekém kopci. To dá selský rozum.