Poslední vývoj je velmi znepokojivý. Blesková rezignace ministra spravedlnosti Kněžínka a jeho náhrada Benešovou naplňuje černé scénáře o bezskrupulózní snaze tandemu Babiš-Zeman ovládnout justici. Dohody na vládní rošádě byly zjevně širší a nabývají skandálních rozměrů.
[ctete postid=“245010″ title=“Čapí hnízdo: Budou podány obžaloby? Sílí tlaky proti státním zástupcům“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Šaroch-385×230.jpeg“ excerpt=“Policie podala návrh na obžalobu všech obviněných včetně premiéra Babiše v kauze Čapí “ permalink=“https://forum24.cz/capi-hnizdo-budou-podany-obzaloby-sili-tlaky-proti-statnim-zastupcum/“]245010[/ctete]
Výměna Dana Ťoka a Marty Novákové byla jen nepodstatnou předehrou. Na ní stálo za pozornost jediné – náhlá změna názoru prezidenta Zemana, který oba tragické ministry zpočátku hájil. Měl k tomu dobré důvody, oba byli schopni naslouchat zájmům Hradu. To se projevilo vítězstvím skupiny PPF v mýtném tendru nebo třeba složením vedení ministerstva průmyslu a obchodu. Rezort fakticky řídila první náměstkyně Rudyšarová, blízká Zemanovi a KSČM.
Zásadní dohra
Nyní se ukazuje, že tato hladká výměna za nové hyperloajální a pragmatické ministry, kteří jistě budou vnímat potřebu kontinuity se zájmy hradní skupiny, má zásadní dohru. Teď už dohody premiéra s prezidentem nabývají jasných obrysů a vnitřní logiky.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek byl spíš výkonným úředníkem, než politickým manipulátorem. Tato „nepružnost“ se v současných zjitřených poměrech v očích premiéra Babiše a prezidenta Zemana projevuje jako chyba v systému a slabost.
Kněžínek udělal jen jednu zásadní chybu, že se nechal přesvědčit, aby vzal v personální a časové nouzi post ministra spravedlnosti ve vládě trestně stíhaného premiéra. Ministr v jeho postavení musí být garantem zákonnosti a právního státu, což se v dané mocenské konstelaci neslučuje. Přesto se mediální spekulace o jeho odchodu naplnily nečekaně brzy.
Důvod této bleskurychlé změny je ovšem pochopitelný. Odehrála se bezprostředně poté, co vyšlo najevo, že policie ukončila vyšetřování dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo, a navrhla dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi poslat všechny obviněné k soudu.
Nyní má Šaroch prostor několika týdnů tyto návrhy posoudit a rozhodnout. Nezbývá tedy mnoho času, a tato razantní akce je v první řadě signálem dovnitř justiční soustavy, že se mění situace.
Vhodné načasování
Načasování odstřelu ministra spravedlnosti před velikonočními svátky, kdy mají lidé jiné starosti, je už jen strategicky vhodně zapadajícím efektem této transakce, která se připravovala několik měsíců. Kněžínek o tom jistě tušil, ale očekával ji spíš v létě. Všechno je jinak. Jde do tuhého a Babiš bojuje o politické přežití.
Samozřejmě přitom bude stále lhát, manipulovat veřejným míněním báchorkami o „organizovaném komplotu“ a očerňovat orgány činné v trestním řízení ze spiknutí a politické objednávky. Nic jiného mu ani nezbývá, protože nenáviděnou kauzu stále nezametl pod stůl.
Naopak hrozí vyšetřování ve druhé, neméně závažné větvi Čapího hnízda, v podobě podezření z daňových úniků za fiktivní reklamu v objemu stovek milionů korun. Nebezpečně se rozjíždí i kauza brněnské mafie ANO a jejího kmotra Jaroslava Faltýnka, navíc podezřelého z ovlivňování desetimiliardové zakázky na výběr mýta.
Prezident Zeman má podobný motiv. V soustředěném zájmu vyšetřovatelů je podezření z manipulací s veřejnými zakázkami velkého rozsahu v Lesní správě Lány, spadající pod hradní kancelář vedenou kancléřem bez prověrky Mynářem.
Kněžínek se navíc nepostavil za Zemana v jeho sporu se soudci a naopak naznačil, že se prezident jejich ovlivňováním mohl dopustit trestného činu, minimálně ve stadiu přípravy.
Poradkyně prezidenta? Shoda okolností
Andrej Babiš předvedl v rozhovoru pro server Aktuálně (18. 4. 2019) nepovedenou divadelní frašku. Diví se, co je na výměně ministra nepochopitelného. Počítal s ní prý už dřív a rezignaci přehodil na Kněžínka jako na jeho osobní rozhodnutí.
Hledání souvislostí s prezidentem považuje za nesmysl. „Paní Benešová je bojovnice proti korupci a nekalým praktikám a my potřebujeme posílit boj proti korupci,“ tvrdí Babiš. „To, že je poradkyně pana prezidenta, je shoda okolností. Já se znám s paní Benešovou dlouho. A o tom, že bude ministryně spravedlnosti, se pan prezident dozvěděl ode mě.“
Bouřlivou atmosféru prý vyvolávají jen média a opozice programem Antibabiš. Žádné otřesy v rezortu prý nenastanou, všechno jsou jen spekulace. Nakonec oznámil, že si teď vypne mobil, odjede na dovolenou a bude mít „svatý pokoj od médií“.
Neuvěřitelná papalášská arogance, fabulace, výsměch veřejnosti.
Figura Hradu
Marie Benešová jako ministryně není žádná výhra nejen kvůli jejím vřelým vztahům s prezidentem Zemanem se sklony zasahovat do živých kauz a výkonu nezávislých soudů, ale ani po odborné stránce. Cokoliv udělá, bude konzultovat především s Hradem.
Benešová se tak ostatně chovala už v době, kdy byla nejvyšší státní zástupkyní (1999–2005), tedy i v době Zemanovy akce „čisté ruce“, která skončila fiaskem. Je nutné připomenout, že působila v éře mafiánů Mrázka, Pitra a Krejčíře a v době, kdy s nimi válčil „chemický Alí“ Babiš. V éře Benešové expandoval jeho byznys, který byl nejednou předmětem policejního vyšetřování (Unipetrol, Lovochemie). Vždy bez výsledku.
Slibovat si tedy od Benešové posílení boje s korupcí je zcela iluzorní. Ještě jako poslankyně ČSSD jako jediná z klubu hlasovala proti vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání a ztotožnila se s jeho názorem, že si u nás lze objednat trestní stíhání. Z tohoto důvodu právem vyvstávají obavy, co bude s aktuálním případem Čapí hnízdo.
Co dál s Čapím hnízdem?
Kauzu v této fázi řízení už Benešová ovlivnit nemůže. Ve spise jsou nashromážděny důkazy, které jediné budou podkladem pro konečný verdikt. Jistota objektivního rozhodnutí je zatím v rukou vyšetřovatele Nevtípila a dozorového žalobce Šarocha. Do konkrétní kauzy jako ministryně spravedlnosti hypoteticky nemůže zasáhnout a ze své pozice ani nemůže ovlivnit žádného soudce. Ale jak vidno, její patroni Zeman a Babiš jsou toho názoru, že to ve vybraných případech lze.
[ctete postid=“243540″ title=“Zeman proti Zemanovi aneb Benešová ministryní spravedlnosti místo Kněžínka?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Benešová-Marie-385×230.jpeg“ excerpt=“V souvislosti se změnami ve vládě se v poslední době skloňuje i jméno ministra “ permalink=“https://forum24.cz/zeman-proti-zemanovi-aneb-benesova-ministryni-spravedlnosti-misto-knezinka/“]243540[/ctete]
Samozřejmě může jako ministryně spravedlnosti navrhnout vládě odvolání nejvyššího státního zástupce, potažmo může mít vliv na odvolání vrchních státních zástupců (nesnáší zejména Lenkou Bradáčovou), ale to je přinejmenším v nejbližší době příliš riskantní operace. Může však vytvořit vnitřní klima vydírání a nátlaku.
Co když nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který se octl i v nemilosti prezidenta, nakonec rezignuje sám, třeba z osobních či zdravotních důvodů (podobně jako Kněžínek nebo bývalý ředitel GIBS Murín)? Potom se otvírá prostor i pro výměnu vrchních státních zástupců, případně vedení krajské soustavy.
Už teď je vyslán signál, že tato situace hypoteticky hrozí, což za Kněžínka nebylo myslitelné. Silněji než kdykoli předtím je nastolena kruciální otázka, jak se budou vyvíjet výše uvedené kauzy, dotýkající se mocenského tandemu Babiš-Zeman.
Není na co čekat. Dozorový žalobce Jaroslav Šaroch by měl sebrat odvahu podobně jako Nevtípil a podat obžaloby všech šesti obviněných v kauze Čapí hnízdo. Spis jistě dobře zná, a do této doby postup vyšetřovatelů posvětil. Čím dříve, tím lépe. Je to jediný možný způsob, jak reagovat na současný dramatický vývoj. Jinak bude už v této fázi jasné, že Hradem krytý Babišistán zcela ovládl situaci.