Situace na frontě je špatná, ale není kritická. V rozhovoru pro francouzský deník Libération to řekl šéf Hlavního ředitelství vojenské rozvědky ukrajinského ministerstva obrany Kyrylo Budanov. Ukrajinské armádě podle něj chybí hlavně dělostřelecká munice. „To má objektivní důvod, protože již dva roky čelíme válce vysoké intenzity a celkem deset let čelíme konfliktu,“ prohlásil.
„Problém, který pociťujeme, je logický. Objemy, které nám dodávají naši partneři, nestačí pokrýt naše potřeby, stejně jako náš průmysl,“ řekl Budanov s tím, že Ukrajině chybí obecně dělostřelecká munice a dělostřelecké systémy ráže 155 mm, jakož i náboje pro tyto systémy. „Chybí nám také střely pro protiletadlové systémy dlouhého dosahu, stejně jako systémy pro raketové údery dlouhého dosahu,“ upřesnil v rozhovoru pro francouzský deník.
Americký senát v úterý schválil návrh zákona o pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu ve výši 95,3 miliardy dolarů (2,2 bilionu korun, pozn. red.). Na otázku o americké vojenské pomoci Ukrajině šéf vojenské rozvědky odpověděl, že „neexistuje žádný pesimistický scénář“.
Balík zahrnuje především dalších přibližně 60 miliard dolarů na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny, která se dva roky brání ruské agresi. USA byly dosud jejím nejvýznamnějším podporovatelem, od začátku roku už ale americká vláda nemá na tento účel prostředky. Uvolnění nových financí by navýšilo celkové americké investice do války na 170 miliard dolarů.
Budanov mimo jiné prohlásil, že v prodloužené válce vítězí ten, kdo má silnější ekonomiku a logistiku. Podle něj žádné zázračné technologie nepomohou radikálně změnit průběh dlouhé války. Zdůraznil také, že ukrajinští piloti patří k nejkvalifikovanějším na světě a že kromě ukrajinských pilotů se s ruskými stíhačkami čtvrté generace na obloze ještě nikdo nepotýkal.
Ukrajina dlouhodobě požaduje dodávky amerických letounů F-16. Již dříve šéf vojenské rozvědky prohlásil, že by se na ukrajinském nebi mohly objevit už během jara. „Otázka letounů F-16 byla vyřešena, myslím, že to všichni vědí,“ řekl podle agentury UNIAN s tím, že na jednání v Bruselu se řešily už pouze detaily týkající se přesunu letounů, připravenosti infrastruktury a obsluhy na Ukrajině.
„Přijde to brzy, je to závěrečná fáze,“ odpověděl na otázku, kdy by se měly americké letouny na Ukrajině objevit. „Víte, že naši piloti dokončují výcvik, takže si to každý může spočítat, není to tak těžké. Doufám, že je na jaře uvidíme na obloze,“ dodal.