V České republice již zemřelo přes 16 tisíc lidí, v nemocnicích jich aktuálně leží okolo pěti tisíc. Pozitivní není ani trendový profil aktuálně nakažených, který opět narůstá. Naproti tomu v zemích jako Polsko, Rakousko či Itálie začali rozvolňovat. Je to ale správně? A proč ministr zdravotnictví Jan Blatný i nadále zatěžuje chebskou nemocnici?
Situace s koronavirem se nezlepšuje, o uvolňování nemůže být řeč. Toto jsou slova premiéra Andreje Babiše, který minulý týden na tiskové konferenci sám předstoupil před novináře po jednání vlády.
Křivka trendového profilu nově nakažených skutečně ukazuje na „třetí vlnu“, která se dále nerozvíjí jenom díky tomu, že opatření máme přísně nastavena na pátém stupni protiepidemického systému PES – který i tak není účinný dostatečně, tedy infekčnost v populaci se neumírňuje jako při dřívějších opatřeních.
Než se proočkujeme, může být i hůř, varují vědci
Vratká situace s naším ministrem zdravotnictví může být pro mnoho občanů velmi zneklidňující a frustrující. Zvláště pro ty, kterých se vládní opatření dotýkají nejvíce, v podobě omezovaného a někdy i neférově kompenzovaného byznysu. Zejména když se podívají za hranice.
V některých státech se totiž rozhodli pro rozvolnění. V Polsku tamní vláda otevře obchody v nákupních centrech a obnoví provoz kulturních zařízení, v Itálii se většina regionů přesunula do nižšího stupně rizika a v Rakousku, pokud klesne týdenní průměr počtu nově nakažených na 50 na 100 000 obyvatel, chtějí otevřít obchody, služby a muzea.
Situace v Evropě však stále není příznivá, jak upozorňuje skupina vědců z iniciativy Sníh a Pan-evropské iniciativy proti covidu. Ty dlouhodobě varují před nebezpečím šíření nových mutací koronaviru.
„Počty případů covidu-19 jsou v celé Evropě velmi vysoké. Současná opatření dostatečně netlumí šíření viru a objevují se nové varianty SARS-CoV-2. Varianty B.1.1.7 a B1.351, které byly poprvé identifikovány ve Velké Británii a v Jižní Africe, se rozšířily do mnoha evropských zemí,“ upozorňuje odborný článek Pan-evropské iniciativy proti covidu, který byl publikován v prestižním časopise The Lancet. Na jeho tvorbě se podílel i Zdeněk Hel, imunolog z University of Alabama.
„Přestože jejich přesné biologické vlastnosti je ještě zapotřebí charakterizovat, epidemiologické údaje naznačují, že tyto varianty mají vyšší schopnost přenosu v populaci než původní varianta. Mohly by zvýšit efektivní reprodukční číslo R v populaci. V případě B.1.1.7 odhady naznačují, že R by se mohlo zvýšit z 1 na přibližně 1,4, pokud nedojde ke změně v chování společnosti. Je-li to pravda, mnoho zemí, které snížily R na 1 nebo méně, bude konfrontováno s novou vlnou šíření viru navzdory současným opatřením. Jakmile se v populaci rozšíří nakažlivější varianta, stabilizace počtu nových infekcí bude čím dál obtížnější,“ predikují odborníci.
Zajištění výroby dostatečně uspokojujícího množství vakcín a plné rozběhnutí očkovacích programů bude podle nich trvat měsíce. „Země budou muset po několik následujících měsíců řešit vysoké počty případů nákazy a jejich nepříznivý dopad. Takové varianty by mohly krizi rychle zhoršit před tím, než bude naočkován dostatečný počet lidí,“ obávají se vědci.
Blatný situaci neulehčuje
I přes těžkou situaci se ministr Blatný dopouští dalších přešlapů a situaci v České republice se mu nedaří zlepšovat, přestože zavedl přísná opatření. K práci ministra, který o sobě tvrdí, že svou funkci vykonává „odborně a apoliticky“, má výhrady kromě opozičních politiků dokonce už i jak premiér Babiš, tak prezident Miloš Zeman.
„Uvítal bych, kdyby zůstal ministrem zdravotnictví Roman Prymula, a to především proto, že Blatný je odborník na dětskou hemofilii, což je od aktuální pandemie dost daleko. Nicméně plně respektuji názor premiéra, který si může vybrat své ministry,“ řekl Zeman v rozhovoru na Frekvenci 1.
Kromě Blatného problémových výroků o počítání počtu zemřelých nebo výslovného lhaní o ceně za antigenní testování, které mohou nahrávat dezinformační scéně, však nejsou tyto přešlapy všechno. Vzpomeňme si na jeho předčasné populistické rozvolňování před Vánocemi, které počty nakažených zvýšilo.
To ale pořád není všechno. Blatný je kritizován i za svou opakovanou neochotu pomoci nemocnici v Chebu, která se stále potýká s kritickým nedostatkem kapacity. Bez souhlasu ministerstva zdravotnictví, které má rozhodnutí v kompetenci, nelze otevřít hranice pro sanitky, které by pak mohly převézt pacienty do nemocnic v Německu, jež pomoc nabídlo.
Na ztíženou situaci upozornil primář chebské interny Stanislav Adamec už v lednu, od té doby se ale v zásadě nic nezměnilo, přestože došlo k převozu některých pacientů do jiných českých nemocnic. „Jsme nuceni již selektovat pacienty, které na intenzivní péči dáme,“ uvedl v lednu Adamec. Vznikla dokonce petice Otevřete hranice sanitkám, jejíž signatáři požadují pomoc chebské nemocnici.
Blatný to odmítl tehdy i teď a do nemocnice namísto podání pomocné ruky poslal kontrolu, která má situaci prověřit. „Jde o tým lidí, kteří se zabývají i intenzivní péčí. Máme odtamtud závažnou informaci, kterou ale neumíme potvrdit z jiných úst. Abychom se zachovali co nejobjektivněji, vysílám tam právě tuto skupinu odborníků, kteří zjistí, jak této nemocnici pomoct,“ prohlásil ministr.